Start arrow Nowości książkowe arrow Regionalia arrow REGIONALIA 2010 3 maja 2024 r. (piątek)  
REGIONALIA 2010
Autor: Magdalena Staniszewska   
                                                          Grudzień 2010

bozonarodzeniowe_zwyczaje_sierpeckich_harcerzy.jpg 

Hanna Kowalska
Bożonarodzeniowe zwyczaje sierpeckich harcerzy
Komenda Hufca ZHP im. Janusza Korczaka
Sierpc 2010

   Hanna Kowalska, niestrudzona kronikarka sierpeckiego życia harcerskiego, w kolejnej już publikacji przedstawiła bożonarodze­niowe zwyczaje sierpeckich harcerzy. Kto jak kto, ale Pani Hanna to dla wielu symbol sierpeckiego harcerstwa. Jest jedną z niewielu instruktorów w sierpeckim Hufcu ZHP, którzy mogą pochwalić się ponad pięćdzie­sięcioletnią aktywną służbą zuchom, harcerzom i instruktorom. Przez szesnaście lat pełniła funkcję Komendanta Hufca Sierpc. Zawsze oddana pracy z młodzieżą a także pasji dokumentowania wszelkich przejawów jej aktywności, czego dowodem piąta już publikacja. Wcześniej na kartach książe­k udokumentowała 10-lecie Hufcowego Sierpeckiego Kolędowania (2001 r.), dzieje stanicy ZHP "Nasz Dom" w Słupi (2002 r.), fakty z historii sierpeckiego harcerstwa w latach 1913-2004 (2004 r.) oraz jubileusz 30-lecia sierpeckiego Hufca pod patronatem Janusza Korczaka. Zapisywanie na kartach książe­k wszelkich faktów odnośnie sierpeckiego harcerstwa Autorka czyni ze szczerej woli, mając na uwadze przyczynienie się do utrwalenia dla przyszłych pokoleń dorobku wielu mieszkańców naszego miasta.
   W tej liczącej prawie 100 stron publikacji znalazło się wszystko to, czym sierpeccy harcerze, zuchy, instruktorzy i pozostała kadra żyją w okresie bożonarodze­niowym. Opisane są zwyczaje, przygotowania, piękna tradycja niesienia Betlejemskiego Światła Pokoju i wreszcie odbywające się już od 20. lat Sierpeckie Harcerskie Kolędowanie. Dużo w publikacji osobistych refleksji ludzi związanych z lokalnym harcerstwem, znalazły się tu też ciekawsze artykuły z prasy lokalnej dotyczące harcerskich imprez. Nie zabrakło również sylwetek muzycznych osobowości kolędowania. I ten rozdział szczególnie zaciekawić powinien wszystkich, którzy interesują się sierpecką historią oraz dokonaniami naszych mieszkańców. Hanna Kowalska pokrótce scharakte­ryzowała najbardziej jej zdaniem zasłużone i mocno zakorzenione w sierpeckiej społeczności osobowości muzycznych rodzin: Wojtasów, Dołasińskich, Gizińskich i Domańskich.
   W publikacji nie zabrakło rozdziału, w którym mowa o darczyńcach i przyjaciołach harcerstwa, którzy przez szereg lat nieśli finansową pomoc, tak niezbędną w realizacji szeregu inicjatyw. Każdy, kto próbował lub próbuje porwać się na jakikolwiek projekt, czy to zorganizowania imprezy czy wydania publikacji, zmaga się z przyziemną kwestią poszukiwania sponsorów. Jak wynika z opisu Hanny Kowalskiej, jest w naszym mieście kilku społeczników, którzy w pełni zasłużyli na miano Przyjaciela, który "… wesprze w trudnych chwilach, doda sił i umocni wiarę w sens naszego działania". Nie jest to bynajmniej suchy wykaz nazwisk i firm. Wymienieni darczyńcy zostali scharakte­ryzowani także pod kątem ich zawodowych dokonań.
   Atrakcyjność książki podnoszą fotografie. Jak na tak niewielką objętościowo publikację, jest ich tu całkiem sporo. "Bożonarodze­niowe zwyczaje sierpeckich harcerzy" to nie tylko istotny z perspektywy historii miasta dokument, ale także pamiątka wszystkich radosnych chwil, które za sprawą przynależności do harcerstwa stały się udziałem wielu młodych sierpczan.

                                                                                                Magdalena Staniszewska

sierpc_w_fotografii.jpg 

Sierpc w fotografii
Kolegium redakcyjne:
Tomasz Krukowski, Magdalena Staniszewska,
Maria Wiśniewska
Urząd Miejski
Sierpc-Bydgoszcz 2010

   "Sierpc w fotografii" to wydawnictwo, które śmiało nazwać można ukoronowaniem wydanych w 2010 roku publikacji. Co więcej, jest pierwszym w dziejach miasta albumem ze zdjęciami miasta opatrzonymi komentarzami w dwóch językach: polskim i angielskim.
   Z pewnością wydawnictwo znajdzie się w domu każdego kochającego swoje miasto sierpczanina. Nie mówiąc już o tym, ile wzruszeń przyniesie osobom niegdyś związanym z miastem, a dziś mieszkającym w innych częściach Polski, a nawet poza granicami kraju.
   Album podzielony został na 4 części - rozdziały. Pierwszy rozdział to można rzec wizytówka naszego miasta, czyli fotograficzne ujęcie miejsc, które każdego dnia mijamy, i które wiążą się z naszą codzienną aktywnością. Fotograficzny spacer po Sierpcu ukazuje nam stare, zabytkowe sierpeckie ulice, domy, ale także skwery, parki, miejsca użyteczności publicznej, tzw. Sierpc z lotu ptaka, cenne zabytki sakralne, zabytki XIX-wieczne, piękną dolinę Sierpienicy, skansen.
   Kolejny rozdział to "Sierpc wczoraj i dziś" a więc najciekawsze, najbardziej charakte­rystyczne sierpeckie miejsca ukazane na zasadzie porównania: zdjęcie sprzed kilkudzie­sięciu laty i zdjęcie współczesne. Najlepiej widać tu, jak zmieniało się nasze miasto, niektóre miejsca zachowały swój dawny charakter, niektóre zmieniły się nie do poznania. Szczególnych wzruszeń dostarczają tu zwłaszcza fotografie sprzed I wojny światowej.
   Trzeci rozdział to nieco zagadkowy "Inny Sierpc". Dlaczego inny? Otóż ukazane zostały tu wszelkie sierpeckie miejsca owiane tajemnicą, wokół których krążą dziś legendy, miejsca sekretne, a także takie, do których wracamy myślami, ale z różnych względów już dziś nie istnieją. Warto wspomnieć tu choćby muszlę koncertową, sierpecki węzeł kolejowy i wiele innych. W rozdziale tym znalazły się też bajkowe fotografie, wykonane w specjalnej technice nadającej tajemniczości i owej bajkowości wybranym sierpeckim miejscom.
   Ostatni rozdział to przypomnienie ważniejszych inwestycji samorządowego Sierpca w latach 1990-2010.
   Publikacja zawiera też wykaz wszystkich wydanych do połowy 2010 roku w Sierpcu książek.
   Każde ze zdjęć, które znalazło się w albumie opatrzone zostało historycznym komentarzem, nie za długim, bo ma być to w końcu przede wszystkim uczta dla oka, ale wiele wyjaśniającym i bogatym w ciekawostki.
   W albumie nie mogło oczywiście zabraknąć wstępu, w którym opowieść o starym grodzie nad Sierpienicą, rozpoczynająca się w 1065 roku, gdy Sierpc po raz pierwszy wspomniany został w tzw. falsyfikacie mogileńskim.
   Album opracowany został przez trzyosobowe kolegium redakcyjne: Tomasza Krukowskiego, Magdalenę Staniszewską i Marię Wiśniewską. Publikacja nie powstałby oczywiście, gdyby nie piękne fotografie 14. autorów, wśród, których takie nazwiska jak Wojciech Wiśniewski czy Jacek Karwowski. Ponadto wykorzystane fotografie pochodzą z archiwów Miejskiej Biblioteki Publicznej i Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc.
   Album wydany został przez Urząd Miejski, skład i druk jest dziełem Pomorskiej Oficyny Wydawniczo-Re­klamowej z Bydgoszczy. 




                                                         Listopad 2010

kapliczki_i_krzyze_borkowskie.jpg 

Stefan Prusiński
Kapliczki i krzyże borkowskie
Drukarnia
Borkowo 2010

Kapliczki i krzyże borkowskie to kolejna w bogatym dorobku piśmienniczym księdza Stefana Prusińskiego publikacja. Czymże byłoby piśmiennictwo Borkowa bez księdza dokume­ntalisty, który do tej pory na kartach zwartych wydawnictw opisał już historię borkowskiej parafii, tamtejsze ochotnicze straże pożarne, z kronikarską dokładnością przedstawił wykaz najważnie­jszych dat z ponad 600-letniej parafii Borkowo.

Tym razem czytamy o przydrożnych kapliczkach i krzyżach, które są nieodłącznym i jakże charakte­rystycznym elementem borkowskiego krajobrazu. Publikacja nie stanowi jedynie wykazu tytułowych obiektów. Poznajemy historię każdego z tych miejsc, często dramatyczną, intencje powstania przydrożnego znaku, jego symbolikę, materiał, z którego powstał. Ksiądz wykazał się dużą cierpliwością w ustalaniu faktów z historii niektórych, zwłaszcza najstarszych figur. Jedyną możliwością ustalenia, kiedy dany krzyż lub figura powstała była rozmowa z najstarszymi mieszkańcami wsi. Dzięki tej pracy powstało bardzo ciekawe zestawienie, z dodatkowym walorem dla czytelnika w postaci zdjęcia (wszystkie fotografie ksiądz wykonał samodzielnie).

W tej liczącej niespełna 40 stron broszurce znalazło się 31 kapliczek i krzyży przydrożnych z miejscowości: Białe Błoto, Borkowo Kościelne, Borkowo Wielkie, Dąbrówki, Kisielewo, Mieszaki, Śniedzanowo i Wilczogóra.

Podobną publikacją może poszczycić się, oprócz parafii Borkowo, także parafia Goleszyn (autorami wydanej w 1996 roku broszury "Goleszyńskie kapliczki" są księża Jan Augustynowicz i Andrzej Zakrzewski). Byłoby pięknie, gdyby każda podsierpecka parafia pochwalić mogła się podobnymi wydawnictwami utrwalającymi ich historię i obyczaje.

                                                                                            Magdalena Staniszewska

                                                     

                                                   Październik 2010
rozmowa_z_cisza.jpg 

ROZMOWA z ciszą
praca zbiorowa
Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów,
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sierpe­ckiej
Sierpc 2010

Publikacja świadcząca o dużej aktywności starszych mieszkańców naszego miasta i okolic. Rozmowa z ciszą jest plonem twórczości literackiej emerytów, rencistów i inwalidów, którzy nadesłali swoje prace w V już edycji Przeglądu Twórczości Seniorów organizowanej przez Sanktuarium Matki Bożej Sierpe­ckiej. W publikacji znalazły się wszystkie nadesłane na konkurs prace, bez podziału na te nagrodzone czy wyróżnione, co w zamie­rzeniu wydawcy miało dać równe szanse każdemu twórcy. W związku z tym pośród radosnej, swawolnej twórczości i rymowanek typu: "idę sobie polną drogą, słonko świeci, macham głową" (cytat nie pochodzi z tomiku), znalazły się naprawdę dobre wiersze, w których nie znajdziemy banalnych porównań i słów byle do rymu, lecz piękne metafory, zaskakujące spostrze­żenia, świadczące o wielkiej wrażliwości osoby piszącej.

Generalnie pojawienie się tego zbiorku, w którym oprócz poezji znalazła się też proza, fragmenty opowiadań i wspomnień, to dobry znak, świadczący o nie najgorszej kondycji osób starszych, które swoją energią często mogłyby zarazić osoby znacznie młodsze. Z całego zbiorku wyłania się też obraz tego, czym aktualnie żyją starsi ludzie, co ich cieszy, co niepokoi, jak oceniają wydarzenia będące udziałem wielu Polaków.

Rozmowa z ciszą to całkiem spory tom, liczący ponad 380 stron. Konkurs literacki, którego pokłosiem jest niniejsza książka ma zasięg ogólnopolski, dlatego znajdziemy tu prace autorów z Pułtuska, Torunia, Płocka, Przasnysza, Płońska czy Gdańska. Ale są też utwory czte­rech sierpczane­k: Barbary Gil, Jadwigi Ostrowskiej, Ewy Strzałkowskiej, Moniki Mielczarskiej i mieszkanki powiatu sierpeckiego.

                                                                                           Magdalena Staniszewska

swit_i_zmierzch.jpg 

BURAKOWSKI Jan
Świt i zmierzch
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej
Sierpc-Olsztyn 2010 

Byłam jedną z pierwszych osób, które miały przyje­mność przeczytać tę powieść. Otrzymałam ją we wrześniu w prezencie od samego Autora, którego od lat podziwiam i bardzo szanuję za wszystkie dokonania na niwie zarówno zawodowej, jak i literackiej.

Jan Burakowski ma na swoim koncie ogrom zasług dla polskiego bibliote­karstwa, a odkąd zamieszkał w Sierpcu obiektem jego zainte­resowań, oprócz troski o sierpecką Bibliotekę Miejską, której przez 12 lat był dyrektorem, stało się utrwalanie dla przyszłych pokoleń wiedzy o naszym mieście. Pan Jan jako pierwszy mieszkanie­c Sierpca stał się członkiem prestiżowego Związku Literatów Polskich, ma na swoim koncie do tej pory wydanych 13 samodzie­lnych publikacji o szerokim spektrum tematyki od regionalnej, po publicystykę polityczno-historyczną, paralelną historię Polski, biografię Wojciecha Jaruze­lskiego, fachowy poradnik z dziedziny bibliote­koznawstwa, opowiadania, powieść, dwa tomy wspomnień. Jest też autorem publikacji sierpe­ckich - bardzo cennych opracowań, jak "Kronika Sierpca i ziemi sierpe­ckiej", "Sierpczanie Tysiącle­cia" (napisane wspólnie z żoną Haliną) czy "Ziemia sierpecka znana i nieznana".

Powieść beletrystyczna "Świt i zmierzch" dla wielu czyte­lników będzie niespodzianką. Jan Burakowski po 11 latach od czasu ukazania się jego ostatniej powieści ("Ślady naszych stóp", Olsztyn 1999) znów zaskakuje czytelnika refle­ksyjną opowieścią o dojrze­waniu i konfrontacji młodzie­ńczych nadziei z często brutalnym i odartym z sentyme­ntów światem "dorosłych".

Jeśli czytelnik wcześniej nie sięgał po beletrystyczne wydawnictwa Jana Burakowskie­go, to warto w tym miejscu wyjaśnić, że "Świt i zmierzch" jest pierwszą częścią zaplanowanej na cztery tomy historii z bohaterem Janem Ciemie­niewskim w roli głównej. Drugą część stanowi wydana w 1999 roku powieść "Ślady naszych stóp" (tu bohater kończy studia, rozpoczyna pracę w wyuczonym zawodzie, do którego zupełnie się nie nadaje, poznaje miłość swojego życia). Dalsze dwie części niestety nie ukazały się w standardowej formie książkowej, ale jedna z nich "Jesień Aksolotla" ("Urlop na wyspie Kyalt") dostępna jest w tzw. Sierpeckiej Czytelni Wirtualnej na stronie Sierpc Online, zaś fragmenty "Życia raz jeszcze" drukowane były swojego czasu w kwartalniku "Sierpe­ckie Rozmaitości".

"Świt i zmierzch" jest zatem zaprosze­niem do literackiej wyobraźni Jana Burakowskie­go, gdzie ludzkie losy wymieszane są niczym szkiełka w kalejdoskopie. Już sam tytuł książki wskazuje na dwa skrajne zestawie­nia, a więc świt - gdy bohater książki dopiero wchodzi w życie i zmierzch - gdy dokonuje swoistego podsumowania dokonań swoich i bliskich.

Bohater Jana Burakowskiego jest trochę nieporadny, czasem infantylny bez wyraźnych talentów czy mocnej osobowości, ale za to ze szczerą chęcią działania, co wychodzi mu w zależności od okoliczności, raz lepiej, raz gorzej. Poznajemy go jako dziecko, jesteśmy świadkami szkolnych perypetii, zawierania przyjaźni i przemiany chłopca w młodzie­ńca, którego pierwsze próby nawiązania relacji damsko-męskich potrafią niekiedy rozbawić do łez. I tu pojawia się to mniej znane oblicze Jana Burakowskiego (każdy, kto zna Pana Jana wie, co mam na myśli) zwłaszcza, gdy czyta się wprawiające czasem wręcz w osłupienie opisy śmiałych scen obyczajowych!

Wreszcie przychodzi moment podsumowania, co ujęte zostało w formie Postscriptum. Jest to tytułowy "zmierzch" życia bohatera, gdy czas na podsumowania, analizę zysków, straconych szans. Ogólnie życiowy bilans bohatera nie wypada tak źle, w porównaniu z jego kolegami z lat szkolnych i stude­nckich. Jakże refle­ksyjnie brzmi w tym kontekście zdanie kończące powieść: "Czy los każdego człowieka to tylko iskierka migocąca przez chwilę i ginąca bezpowrotnie w chłodnej czasoprze­strzeni bez początku i bez końca?".

Ogromnym atutem tej powieści jest piękny język, malownicze opisy krajobrazu oraz niezwykła umiejętność prowadze­nia narracji, która sprawia, że książkę czyta się w zasadzie jednym tchem.

Czytając powieści Jana Burakowskie­go, tym bardziej znając jego samego, trudno oderwać się od myśli, że zawarte w nich historie to autobiograficzne wspomnie­nia. Sam autor podczas spotkania autorskiego w Sie­rpcu w paździe­rniku 2010 roku podkre­ślał, że opisane wydarzenia tylko częściowo opierają się na jego osobistych doświadcze­niach, a w dużej mierze są wytworem wyobraźni.

Z pewnością na ten temat długo jeszcze można by dyskutować, a tymczasem polecam uwadze czyte­lników powieść "Świt i zmierzch", zarówno ze względów na jej walory literackie, jak i fakt, że nieczęsto mamy okazję czytać powieści beletrystyczne autorstwa naszych mieszkańców.

Książkę "Świt i zmierzch" we wrześniu 2010 roku wydało Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sierpe­ckiej. Kupić można ją w sierpe­ckich księgarniach lub od Autora i Wydawcy.

                                                                                                  Magdalena Staniszewska




                                                               Maj 2010

20_lat_samorzadu.jpg 

20 lat samorządu miasta Sierpca
oprac. Stanisław Majchrzak, Maria Wiśniewska, Marzanna Łabędzka, Marek Z. Zdrojewski

Sierpc 2010   


    Nastał w naszym mieście dobry trend - każdy większy jubileusz czci się wydaniem pamiątkowej publikacji. Swoje jubile­uszowe wydawnictwa, w których znalazło się podsumowanie kilkudzie­sięcioletniej działalności mają między innymi Biblioteka Miejska, Spółdzie­lnia Mieszkaniowa, Hufiec Sierpc, Urząd Skarbowy czy sierpeckie kluby sportowe.
    27 maja minęło dwadzie­ścia lat od pierwszych samorządowych wyborów. Mieszkańcy naszego miasta i gminy Sierpc wybrali, zgodnie z ordynacją, 28 radnych, z których 20 repre­zentowało miasto i gminę. Sierpeckie władze miejskie uczciły tę rocznicę okolicznościową imprezą, na której nie zabrakło pamiątkowych statuetek dla wszystkich osób związanych przez lata z samorządem miejskim, były też plenerowe atrakcje dla wszystkich sierpczan. Jednak najtrwalszym śladem tego jubileuszu będzie publikacja, w której znalazło się kalendarium i podsumowanie dwóch dekad samorządności i obywate­lskiej odpowie­dzialności za nasze miasto.
    Licząca 127 stron książka "20 lat samorządu miasta Sierpca" jest uzupe­łnieniem wydanej przed pięcioma laty publikacji podsumowującej 15-lecie samorządu miasta Sierpca. W wydawnictwie znalazło się szcze­gółowe kalendarium wszystkich wydarzeń, opracowane przez Marię Wiśnie­wską, Marzannę Łabędzką i Marka Zdroje­wskiego. Autorzy uwzględnili w nim daty związane z: rozpoczęciem bądź zakończe­niem inwestycji, podjęciem ważnych dla miasta uchwał, wizytami ważnie­jszych gości, uczestnictwem bądź organizacją imprez kulturalnych i sportowych, przyznaniem przez burmistrza i radę odznaczeń dla zasłużonych sierpczan i rodzimych firm oraz wiele innych istotnych wydarzeń.
    Kalendarium, które stanowi trzon publikacji poprze­dzone jest dwoma stosownymi i wiele w tej sytuacji wyjaśniającymi rozdziałami dotyczącymi istoty samorządu terytorialne­go, a także jego form i zadań. Autor tego ogólnego opracowania (Stanisław Majchrzak) korzystał z wiodących publikacji w tym temacie, takich autorów, jak Andrzej Borodo, Zbigniew Bukowski, Tomasz Jędrze­jewski, Wiesław Kisiel czy Jolanta Zawora. Wielokrotnie powoływał się też na Dziennik Ustaw, podając poszcze­gólne numery ustaw czy uchwały Rady Gminy i Miasta Sierpca. W publikacji znalazł się również rozdział "Samorządowy Sierpc w latach 1990-2009", gdzie podsumowano pracę władz samorządowych poszcze­gólnych kadencji, omówiono działania placówek podle­głych, a także strategię rozwoju miasta, zarówno w dziedzinie gospodarki, turystyki, jak i ochrony środowiska.
    Niezwykle przydatną częścią publikacji są aneksy. To kopalnia wiedzy dla wszystkich tych, którzy dokładniej pragną zgłębić finansowy aspekt dwudzie­stoletnich rządów w mieście. W tabelach w przejrzysty sposób ukazano coroczne budżety miasta, szcze­gółowo rozpisane inwestycje i ich koszt, z rozróżnie­niem na środki własne i środki pozyskane. Wielu czyte­lników zainte­resować może też tabela ukazująca przyrost sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w latach 1960-2009. Oprócz tego w publikacji uhonorowano wszystkie osoby, które miały wpływ na dwudzie­stoletnie funkcjonowanie samorządu miejskie­go. Są więc wymienieni wszyscy radni, burmistrzowie, przewodniczący i wiceprze­wodniczący rady, osoby pełniące funkcję sekretarza i skarbnika miejskie­go, przewodniczący zarządów osiedli, dyrektorzy podległych miastu placówek oświatowych i kulturalnych oraz przedsiębiorstw i spółek z udziałem miasta. Nie mogło zabraknąć też nazwisk osób, które otrzymały honorowe obywate­lstwo miasta, wyróżnionych tytułem i medalem "Zasłużony dla Miasta Sierpca" (przyznawany od 1993 roku) oraz laureatów tytułu Ambasador Gospodarczy Miasta Sierpca.
    Końcowe karty książki to już fotograficzna relacja z ważnie­jszych wydarzeń.
    Publikację zamykają słowa i nutowa rozpiska hejnału Sierpca. Hejnał jest oficjalną melodią miasta (decyzję w tej sprawie radni podjęli 18 marca 2010 roku). Szkoda tylko, że w publikacji zapomniano uhonorować twórców hejnału choćby skromnym wspomnie­niem ich nazwisk. W związku z czym, czuję się w obowiązku uzupełnić ten brak: autorem melodii Hejnału Sierpca jest kompozytor Bogusław Klimsa, zaś słowa wyszły spod pióra historyka Pawła Bogdana Gąsiorowskiego.
    Publikacja, z racji jej jubile­uszowego charakte­ru, ukazuje pozytywy ostatnich dwudziestu lat funkcjonowania samorządu terytorialne­go. Ostateczną ocenę minionych dwóch dekad samorządowego Sierpca wystawią z pewnością sami jego mieszkańcy.

                                                                                             Magdalena Staniszewska

 


                                                      

                                                    Kwiecień 2010

poezja_skladana_zyciem.jpg 

PAWŁOWSKA Teresa
Poezja składana życiem 2
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej
Sierpc 2010

   O nowej publikacji Teresy Pawłowskiej (emerytowanej nauczycie­lki, poetki, regionalistki) dowie­działam się przypadkiem, przeglądając stronę interne­tową Liceum Ogólnokształcące­go, gdzie w kilku zdaniach relacjonowano spotkanie autorskie z młodzieżą. Z racji tego, że jest to już trzecia publikacja sierpczanki, warto przyjrzeć się jej dotychczasowym dokonaniom.
   Debiutem książkowym Teresy Pawłowskiej było estetyczne wydanie albumowe, w którym znalazły się fotografie i dane faktograficzne dotyczące sierpe­ckiej oświaty. "Sierpecka szkoła w starej fotografii i dokume­ncie: kalendarium 1871-1985" ukazała się w 2001 roku i była pierwszym tego typu wydawnictwem - z tyloma unikatowymi zdjęciami, dokume­ntami i zebranymi tematycznie informacjami o sierpeckim szkolnictwie i jego twórcach, począwszy od lat 70. XIX wieku. Cztery lata później autorka debiutowała tomikiem poezji o wiele znaczącym tytule "Poezja składana życiem", gdzie obok wierszy Teresa Pawłowska zamieściła sporo rodzinnych - pamiątkowych fotografii, które obrazowały też życie społeczne miasta.
   Jak widać życie nieustannie inspiruje sierpczankę do tworzenia, stąd też kontynuacja poprze­dniego zbiorku. Tomik Poezja składana życiem 2 ukazał się w kwietniu 2010 roku pod auspicjami Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Sierpe­ckiej (TPZS wydało także poprzednie publikacje autorki). Swoje dzieło poetka dedykowała ofiarom zbrodni katyńskiej, czego wyrazem jest też tylna okładka książki, gdzie znalazła się fotografia sierpe­ckiego pomnika katyńskiego wykonana w dniu jego odsłonięcia 1 września 1993 roku.
    Autorka w drugim tomie swej twórczości poetyckiej zawarła w rymowanych wersach własne rozważania na temat blasków i cieni najważnie­jszych wydarzeń związanych z małą Ojczyzną - miastem Sierpc, ale także refleksje na temat istotnie­jszych wydarzeń będących udziałem Polaków. Wzruszeń i poetyckich refleksji dostarczyły Teresie Pawłowskiej między innymi: polskie godło i flaga, 65. rocznica Powstania Warszawskie­go, Mundial 2006, Wybory Miss World 2006 czy zdobycie złotego medalu olimpijskiego w pchnięciu kulą przez Tomasza Majewskiego.
   Dla każdego sierpe­ckiego czytelnika tego tomiku zdecydowanie najcie­kawsze będą jednak wiersze poświęcone naszemu miastu, a przede wszystkim cenne komentarze autorki dotyczące jego historii. Wyrazem uwielbie­nia dla grodu nad Sierpie­nicą jest utwór "Moje miasto kochane", gdzie autorka zwróciła uwagę na prawdziwe atuty naszego miasta, tak często ignorowane przez wielu mieszkańców. Wiele spośród wierszy poświęconych jest zacnym Sierpczanom - Bronisławowi Chojnackie­mu, Romanowi Michalskie­mu, wielu innym sierpeckim nauczycie­lom, a jednocze­śnie przyjaciołom autorki. W zbiorku znalazło się też sporo rymowanek dedykowanych najbliższym Teresy Pawłowskiej - synowi i synowej, a zwłaszcza wnukom. Babcia upamiętniła w wierszach urodziny wnucząt, ich przedszkolne i szkolne perypetie, a także wzajemne relacje. Całość uzupełnia sporo fotografii, wśród których naprawdę cenne - czarno białe zdjęcia dawnego Sierpca i osób tworzących jego historię. W tym miejscu warto pochwalić szatę graficzną publikacji (niestety zabrakło w książce informacji na temat jej autorstwa).
   Pomysłowe rozwiązanie zastosowano na okładce. Otóż przedstawia ona sierpecki klasztor benedyktynek i Kościół Wniebowzięcia NMP, a zdjęcie to opatrzone jest komentarzem pisarki Marii Dąbrowskiej, która 2 lutego 1948 roku wizytowała Sierpc w ramach spotkań literackich z czyte­lnikami i odnotowała ten fakt w swoich "Dzie­nnikach". To mało znane zdarzenie w dziejach miasta zachęca do głębszego wczytania się w wypowiedź Dąbrowskiej na temat naszego miasta. Zapewniam, że niewybre­dna opinia literatki warta jest lektury!
   A Poezja składana życiem... no cóż, z pewnością z lektury najbardziej zadowolone będą wszystkie osoby, których niniejsze wiersze dotyczą oraz wszyscy Ci, którzy znaleźli się na fotografiach w tomiku. Z zainte­resowaniem przejrzą też nową publikacją wielbiciele wszelkich sierpcianów.

                                                                                               Magdalena Staniszewska

 

50_lat_spoldzielni_mieszk.jpg 

50 lat Spółdzielni Mieszkaniowej
Lokatorsko-Własnościowej w Sierpcu
oprac. Stanisław Majchrzak
Sierpc 2009

 Jubileusz 50-lecia Spółdzie­lni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej w 2009 roku stał się okazją do wspomnień początków sierpe­ckiej spółdzie­lczości mieszkaniowej. Bloki mieszkalne tak bardzo wtopiły się w nasz codzienny krajobraz, że rzadko kto dziś zastanawia się nad ich historią i budowniczymi. I właśnie tę historię pokazuje nam wydana z okazji jubileuszu publikacja "50 lat Spółdzie­lni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej w Sierpcu" w opracowaniu Stanisława Majchrzaka.
   Początek publikacji stanowi tło historyczne wspólnot mieszkaniowych i osadniczych.
   Omówienie kart historii sierpe­ckiej Spółdzie­lni poprzedza rozdział poświęcony dziejom naszego miasta, w którym autor zwrócił szczególną uwagę na podanie informacji odnośnie warunków materialno-bytowych i mieszkaniowych w Sierpcu na przestrzeni lat. Meritum całej publikacji stanowi oczywiście rozdział dotyczący powołania w mieście Powsze­chnej Spółdzie­lni Mieszkaniowej, którą oficjalnie zareje­strowano w płockim Sądzie Powiatowym 27 stycznia 1959 roku i ta data jest faktycznym początkiem sierpe­ckiej Spółdzie­lni Mieszkaniowej.
   Najnowsze dzieje Spółdzie­lni (lata 1993-2008) to działania związane z modernizacją i remontami zasobów spółdzie­lczych. Każda z tych prac szcze­gółowo opisana została w tematycznych tabelach. W tabelach zresztą znalazła się istotna informacja odnośnie roku oddania każdego budynku wchodzącego w skład zasobów Spółdzie­lni. 

                                                                                              Magdalena Staniszewska

30_lat_z_januszem_korczakiem.jpg 

KOWALSKA Hanna
XXX lat z Januszem Korczakiem
Sierpc 2009

   Niewielka objętościowo publikacja poświęcona patronowi sierpe­ckiego Hufca - Januszowi Korczakowi. Jej autorka Hanna Kowalska - symbol sierpe­ckiego harce­rstwa, przez 16 lat pełniąca funkcję komendanta Hufca Sierpc - swoją czwartą już publikacją zwartą uczciła jubileusz 30-lecia nadania sierpe­ckiemu Hufcowi imienia znakomitego lekarza, pedagoga, pisarza i przyjaciela dzieci.
   W książeczce znalazło się podsumowanie ważnie­jszych działań kadry instruktorskiej na przestrzeni trzech dekad, omówienie nowego zadania programowego sierpe­ckiego harce­rstwa, a więc oddanie hołdu i propagowanie korczakowskiego systemu wychowawczego (wyrazem realizacji tych zadań jest Hufcowa Odznaka Korczakowska).
   Uzupełnieniem historii sierpe­ckiego harcerstwa ostatnich 30 lat jest zestaw archiwalnych dokumentów Hufca. Niestety kiepska jakość wydruku uniemożliwia ich odczytanie. Walorów poznawczych dodają publikacji fotografie Janusza Korczaka z dziećmi oraz najważnie­jsze pomniki przyjaciela najmłodszych. Ciekawym akcentem są też wybrane tzw. złote myśli Korczaka oraz utwory liryczne Jemu poświęcone.

                                                                                                  Magdalena Staniszewska
 




                                                          Marzec 2010
ze_s._florianem.jpg 

PRUSIŃSKI Stefan
Ze św. Florianem (OSP w parafii Borkowo)
Nakładem Autora
Borkowo 2009

   Kolejna w dorobku pisarskim księdza Stefana Prusińskiego publikacja, tym razem przedstawiająca dzieje ochotniczych straży pożarnych parafii Borkowo. W trzech oddzie­lnych rozdziałach omówiono szcze­gółowo straże Borkowa Koście­lnego, Borkowa Wielkiego i wsi Dąbrówki. Uwzględniono pierwsze chwile powstania poszcze­gólnych jednostek, nazwiska ich założycie­li, opisano wyposaże­nie jednostek, remizy strażackie, w formie kalendarium podano najważnie­jsze wydarze­nia, a także przedstawiono sylwetki nieżyjących druhów poszcze­gólnych drużyn. Rozdziały szcze­gółowo omawiające poszcze­gólne jednostki OSP poprzedza szkic z dziejów obrony przeciwpożarowej w Polsce. Uzupe­łnieniem tekstu są liczne fotografie, od archiwalnych po współczesne.

                                                                                                             M. Staniszewska

                                                    
                                                         Styczeń 2010

handel.jpg 

HANDEL Mazowsza w epoce staropolskiej: perspektywy rynków lokalnych, regionalnych i międzynarodowych.
Redakcja naukowa: Henryk Samsonowicz,
Radosław Lolo. 
Pułtusk 2008

   Dział Mazoviana (książek poświęconych regionowi Mazowsza) systematycznie powiększa się o ciekawe publikacje wydawane przez Akademię Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Jedną z nich jest niniejsza książka, w której opisano szereg zagadnień związanych z handlem. Omówiono m.in. handel Mazowsza w epoce staropolskiej, szlaki wodne Mazowsza, targowiska wiejskie na Mazowszu w XVI-XVIII wieku i wiele innych. 

literackie_konteksty.jpg  LITERACKIE konteksty północnego Mazowsza.
Redakcja naukowa: Roman Chymkowski. 
Pułtusk 2008

   Publikacja, w której znalazły się referaty wygłoszone podczas konferencji poświęconej kulturze i piśmiennictwu regionu Mazowsza Północnego. Poszczególne zagadnienia omówiono z wielu perspektyw: literaturoznawczej, antropologicznej, socjologicznej i medioznawczej. Niestety wśród szerokiego spektrum podejmowanych tematów zabrakło zagadnień związanych z Sierpcem i ziemią sierpecką. Mimo tego sporo spośród ujętych w publikacji zagadnień powinno zainteresować naszych czytelników. Są to na przykład: „Północne Mazowsze w kulturze staropolskiej”, „Mazowsze Północne we wspomnieniach Bohdana Winiarskiego” czy „Miejsce literatury w pismach lokalnych Mazowsza Północnego dziś. Rekonesans”. Ciekawe czy kiedyś sierpecka prasa lokalna doczeka się podobnej naukowej analizy?  
mazowsze.jpg  MAZOWSZE na pograniczu kultur w średniowieczu i nowożytności.
Redakcja naukowa: Marian Dygo.

Pułtusk 2007

   Zagadnienia podjęte w książce: Mazowsze na pograniczu kultur w średniowieczu i nowożytności; Narodziny Mazowsza; Dialekt mazowiecki – kierunki wpływów; Mazowszanie na urzędach centralnych w wieku XVI-XVII; Rubież czy prowincja? Kościół katolicki na Mazowszu w XVI-XVIII wieku; Funkcjonowanie reliktów dawnego ziemskiego prawa mazowieckiego na przełomie XVI i XVII stulecia; Warszawa i Mazowsze w podróżach królów polskich w XVI i XVII wieku. 




                                                  



 
 
 
Menu witryny
Start
Zamówienia publiczne
Klub seniora
O Bibliotece
ABC Czytelnika
Wydarzenia
Publikacje
Regionalia (Sierpciana)
Nowości książkowe
Audiobooki - nowości
Zaproponuj książkę
Wykazy bibliograficzne
Książka mówiona
Czasopisma
Przydatne linki
"Z książką za pan brat"
Biblioteka w TV

 
Biblioteczny Klub Malucha
klub_maluchaa.jpg
Książka do domu
Konkurs na Najlepszego Czytelnika Roku
konkurs_na_najlepszego_czytelnika.jpg
Facebook
 
 
 

Stary Katalog elektroniczny