Start arrow Nowości książkowe arrow Literatura dla dzieci i młodzieży arrow MAJ 2016 16 maja 2024 r. (czwartek)  
MAJ 2016
Autor: Marta Guba   
   Poziom I
krzy_i_gang.jpg

 

Stelmaszyk Agnieszka
Krzyś i gang Pelargonii
Warszawa 2016

Opisana przygoda jest krótka, ale pełna akcji wprost z prawdziwego kryminału. Krzyś, główny bohater, musi rozwiązać zagadkę znikających z ogródka pelargonii. Któż jest tak podły, by kraść kwiaty? Chłopiec wpada na pomysł jak wytropić złodzieja, ale przy okazji narobi niezłego zamieszania. Czy wszystko dobrze się skończy, czy uda mu się wskazać winowajcę?
Książeczka z serii „Już czytam” przeznaczona jest dla najmłodszego czytelnika rozpoczynającego przygodę z książką. Duża czcionka, prosty i barwny język oraz dużo kolorowych ilustracji z pewnością ułatwią i uatrakcyjnią czytanie. Na końcu książki jest słownik trudnych wyrazów oraz dwa zadania dla małego czytelnika, co wydaje się być fajnym pomysłem na sprawdzenie czy dziecko czyta ze zrozumieniem. Książeczka jest wielkości szkolnego zeszytu, można ją zabrać do plecaka i czytać zawsze gdy przyjdzie na to ochota. Polecam.

 

 
angry_birds.jpg

 

Angry Birds. Opowieść o przyjacielu bez piór. Przygody Stelli
Poznań 2014

Wszystkie dzieci znają bohaterów kreskówki Angry  Birds. Znają też gry, aplikacje. Postacie te pojawiają się na zeszytach, piórnikach, plecakach, w kolorowankach, na półkach sklepów z zabawkami. Pojawiły się również książki opisujące różne przygody tych śmiesznych stworków. Jedną z nich jest właśnie książeczka pod tytułem „Opowieść o przyjacielu bez piór”.
Stella czuje się trochę odsunięta przez przyjaciół, którzy świetnie bez niej się bawią. Zaczyna doskwierać jej samotność, więc myśli o tym, by znaleźć sobie nowego przyjaciela. Spotyka w lesie dziwną, nieznajomą postać. Czy jest to dobry kandydat na kumpla? Czy inne Angry Birds zaakceptują go i przyjmą do stada? Kto szuka przyjaciół, powinien przeczytać o przygodzie Stelli.

 

 

Poziom II

 
zwyczajny-dzien.jpg

 

Zimmere Katarzyna
Zwyczajny dzień
Warszawa 2012


Książka Pani Zimmerer pozostawi Was z głową pełną refleksji. Wspaniała pozycja dla rodziców opisująca jeden dzień z życia ośmiolatka z jego punktu widzenia. Przypomni Wam, drodzy rodzice o tym, że też kiedyś byliście dziećmi i wtedy świat wyglądał zupełnie inaczej.
Szymek – główny bohater, w ciągu jednego dnia musi poradzić sobie z dziecięcymi problemami, które dorosłemu zdawałyby się bez znaczenia. Opowiada o zwyczajnych sytuacjach, które czasami sprawiają mu radość, a czasami są powodem żalu i przykrości. To, co przytrafia się Szymkowi, przytrafia się każdemu dziecku. Sytuacje są bardzo uniwersalne, podobnie jak osoby występujące w książce. Każde dziecko zobaczy w osobie Szymka samego siebie. Książka jest warta uwagi i ma wielką wartość wychowawczą i dla dziecka i dla rodzica. Napisana jest prostym językiem zrozumiałym dla  młodego czytelnika. Cytaty poprzedzające każdy z 12 rozdziałów są słowami Janusza Korczaka i przypominają nam o bardzo ważnych rzeczach. Gorąco namawiam do lektury.

 


tata-gotuj.jpg

Stenka Barbara
Tata, gotuj kisiel!
Łódź 2016

Asia jest odważną i pewną siebie dziewczynką. Jeszcze trochę ulega wpływom koleżanek, ale jest wygadana, ma swój rozum i własne spojrzenie na pewne sprawy. Wychowuje ją mama, taty w zasadzie nie zna. Z opowiadań wie, że ojciec się nią nie interesuje. Często zajmuje się nią babcia, starsza i trochę neurotyczna starsza pani. Dziewczynce niczego nie brakuje, no może poza ojcem.
Pewnego dnia okazuje się, że mama musi wyjechać na jakiś czas do pracy za granicą. Całe życie wywraca się do góry nogami. Dziewczynką musi zaopiekować się ojciec, którego nigdy na oczy nie wiedziała, a przy tym mama nie wyrażała się o nim zbyt dobrze. Asia nie wie czego się spodziewać.
Okazuje się, że Tato nie jest takim potworem, a spotkanie z nim może przynieść sporo niespodzianek.
Książka podejmuje bardzo ważne, współczesne problemy świata dorosłych, w które uwikłane jest dziecko. Dziewczynka nie ma beztroskiego dzieciństwa. Czy jej się to podoba czy nie bierze udział w sytuacjach gdzie brak jest porozumienia, brakuje pieniędzy, nie ma kompromisu.
Asia docenia wartości jakie daje rodzina. Na myśl o Bożym Narodzeniu cieszy się nie na myśl o prezentach, a ze spotkania w rodzinnym gronie. Rozłąka i brak bliskiej osoby pozwala dostrzec jaką ma ona dla nas wartość. Asia odkrywa również piękno natury. W domu taty, na wsi, gdzie brak jest wygód czuje się częścią świata przyrody.
Książka pokazuje co jest w życiu naprawdę ważne. Jaką wartością jest rodzina, nawet taka trochę inna niż zwykle. Polecam.

 

 

Poziom III

 kajtek-i-yetik-podnosza-zagle.jpg

 

Wakuła Paweł
Kajtek i Yetik podnoszą żagle
Łódź 2011


Kajtek i Yetik tym razem wyruszają na wyprawę na wyspę Szkieletów. Przy okazji dowiemy się wielu pożytecznych rzeczy, np. dlaczego prawdziwy mężczyzna nie wstydzi się domowych obowiązków. Okazuje się, że Yetik jest „eko”, chociaż wcale o tym nie wiedział, że w tramwajach zwierzęta są dyskryminowane, że promocje w marketach to super sprawa, że używanie cudzego płynu do kąpieli może być ryzykowne. Prawdziwa szkoła życia :)
Paweł Wakuła pisze bardzo plastycznym językiem. Czytelnik z ogromną łatwością wkracza w świat bohaterów i przeżywa ich przygody. Dowcip i humor docenią nie tylko najmłodsi, ale i dorosły czytelnik czasem się uśmieje. Na ostatnich stronach książki jest gra, która pokazuje nam w którym miejscu są bohaterowie i jaki następny krok powinni wykonać. Polecam książkę szczególnie chłopcom w wieku 7-9 lat lubujących się w historiach z zagadką, z przygodą i z humorem.

 

Poziom IV

 czarownica.jpg


Chołota Sylwia
Czarownica
Gdynia 2016

Natalina to młodziutka dziewczyna, która bardzo wcześnie straciła matkę, ojca nie znała wcale. Dziewczyna posiada magiczne moce, ale nie wie o nich za dużo. Mieszka z ciotką i kuzynem gdzieś pośrodku lasu. Gdy przychodzi dzień jej osiemnastych urodzin ciotka daje jej naszyjnik z brylantem i list od matki. W liście pada imię ojca dziewczyny. Natalina zapragnęła poznać go i postanawia odnaleźć. Z nadzieją, że uda jej się spotkać z ojcem udaje się wraz z kuzynem Tarlenem i przyjacielem Kiruą do stolicy.
Druga część książki opowiada o magu Fenborze. Mieszka wraz z rodziną w Mrumii, jest osobą zamożną. Przed wielu laty miał romans z niewolnicą...
W dalszej części pojawiają się również dwaj mężczyźni. Poznajemy ich losy do momentu aż pojawiają się w Fenborze w tym samym czasie co Natalina.
Nie czas jednak zajmować się rodzinnymi zagadkami, bo oto właśnie mieszkańcy kraju Mrgas, który niegdyś został podbity przez Mrumian, zwiera szeregi i z wielką śmiałością napada na przygraniczne wioski. Robi się niebezpiecznie, Mrumia staje w obliczu zagrożenia.
Jak to w literaturze młodzieżowej, nie brakuje również wątku miłosnego, który pięknie rozwija się przez całą książkę.
Książka prezentuje naprawdę kawał dobrej fantastyki. Po kilku rozdziałach wciąga i już nie pozwala się oderwać. Opisana historia ma w sobie coś wyjątkowego, coś co ją wyróżnia spośród innych książek podobnego gatunku.

 poczatek_mnie_i_ciebie.jpg

 

Lord Emery
Początek mnie i ciebie
Warszawa 2015

Jak to jest, gdy nie spodziewając się niczego budzimy się pewnego dnia, a on okazuje się właśnie tym dniem, który zmienia nasze życie na zawsze. Jedna chwila, jedno wydarzenie i już nic nie jest takie jak dawniej. Tego właśnie doświadczyła Paige.
Spotykała się kilka miesięcy z Aaronem, zbyt krótko, by stał się treścią jej życia, ale stał się nią... niestety po śmierci. Chłopak wyjechał na obóz, z kolegami skakał do wody. Jeden ze skoków okazał się niestety ostatnim w jego życiu. Paige nie może się pogodzić ze śmiercią tak młodej osoby, chłopca, który powinien cieszyć się życiem, bawić się, doświadczać różnych rzeczy.  Każda radość, każda przyjemność jaka ją spotyka jest powodem do wyrzutów sumienia i poczucia winy.
 Dzień przed rozpoczęciem roku szkolnego w trzeciej klasie natyka się w księgarni na chłopca, który od dawna jej się podobał. Wypowiada słowa, które są bardzo mobilizujące dla Paige. Dziewczyna wraca do domu i tworzy listę rzeczy, które pozwolą jej odzyskać dawną siebie, swoje dawne życie pełne beztroski i młodzieńczej radości.
W książce Emery Lord znajdziecie dramat, problemy, trud dorastania. Bohaterowie mają swoje lepsze i gorsze dni. Główna jest ogromną realistką, ale książka przepełniona jest optymizmem. Z pewnością jest to pozycja dla młodzieży o młodzieży.

 

   
 
 
Menu witryny
Start
Zamówienia publiczne
Klub seniora
O Bibliotece
ABC Czytelnika
Wydarzenia
Publikacje
Regionalia (Sierpciana)
Nowości książkowe
Audiobooki - nowości
Zaproponuj książkę
Wykazy bibliograficzne
Książka mówiona
Czasopisma
Przydatne linki
"Z książką za pan brat"
Biblioteka w TV

 
Biblioteczny Klub Malucha
klub_maluchaa.jpg
Książka do domu
Konkurs na Najlepszego Czytelnika Roku
konkurs_na_najlepszego_czytelnika.jpg
Facebook
 
 
 

Stary Katalog elektroniczny