Start arrow Nowości książkowe arrow Literatura popularnonaukowa i literatura faktu arrow MAJ 2016 16 maja 2024 r. (czwartek)  
MAJ 2016
Autor: Ewelina Cieszewska (EC), Aneta Jankowska (AJ), Marlena Puszewska (MP), Aldona Ziółek (AZ)   
okrutny-szczyt.-kobiety-na-k2.jpg

 

Jennifer Jordan
Okrutny szczyt. Kobiety na K2
Poznań 2016


Jest to bardzo ciekawa książka, nie tylko dla wielbicieli tematyki górskiej. Poświęcona została  pięciu kobietom, które zdobyły  K2 -  ośmiotysięcznik drugi co do wysokości po Mount Everst szczyt Ziemi. Góra ta cieszy się wyjątkowo złą sławą. Uznana za najbardziej niedostępną i okrutną. Zginęło na niej najwięcej himalaistów. Autorka zastanawia się, co "pcha" ludzi w strefę śmierci, w rejony, gdzie wszystko co żyje, zaczyna umierać. Opisuje losy niesamowitych kobiet, które opuściły swoje rodziny, dzieci, aby zmierzyć się z tym niedostępnym szczytem. Zastanawia się dlaczego tak mało kobiet wspięło się na wierzchołek i czy ich płeć przyczyniła się do ich śmierci. Jedną z bohaterek jest Wanda Rutkiewicz, ponieważ jako pierwsza zdobyła K2. Dorównała mężczyznom i już za życia stała się sławą w kręgach najlepszych wspinaczy. Góry były dla niej, jak narkotyk. Zabrały życie, ale pozwoliły dotknąć nieba. Serdecznie polecam. (AZ)

 

 zygzakiem-przez-zycie.jpg

 

Henryk Gołębiewski, Tomasz Solarewicz
Zygzakiem przez życie
Warszawa 2016

Biografia – wywiad z Henrykiem Gołębiewskim, gwiazdą lat siedemdziesiątych, znanym między innymi z takich seriali jak: "Stawiam na Tolka Banana" czy "Podróż za jeden uśmiech". Po zyskaniu dużej popularności, aktor znikł z ekranu na dłuższy czas podczas, którego doświadczył wielu zawirowań życiowych. W końcu powrócił w filmie „Edie”. Gołębiewski w rozmowie ze swoim przyjacielem wspomina barwne dzieciństwo, rodziców, ale również problemy alkoholowe, hazard oraz ciężką chorobę. Książka pełna humoru i zabawnych anegdot. Niebanalna biografia o ciekawym życiu, polecam. (EC)

 

 bodo-wsrod-gwiazd.jpg

 

Anna Mieszkowska
Bodo wśród gwiazd. Opowieść o losach twórców przedwojennych kabaretów
Warszawa 2016


Anna Mieszkowska przedstawia dzieje najsłynniejszych gwiazd polskiej sceny kabaretowej lat 20 -tych XX wieku. Najsłynniejszą postacią ówczesnego kabaretu był Eugeniusz Bodo, a właściwie Bogdan Eugène Junod – szarmancki, przystojny, elegancki mężczyzna, do którego wzdychały kobiety. Obok Bodo na scenie kabaretowej występowały takie gwiazdy jak Zula Pogorzelska, Loda Halama, Maria Modzelewska i inni wybitni artyści. Mieszkowska przedstawia losy i twórczość artystów, którzy stworzyli podwaliny polskiego kabaretu. Uzupełnieniem tekstu opowiadającego o gwiazdach sceny kabaretowej są plakaty, zdjęcia, a także fragmenty najsłynniejszych piosenek kabaretowych, które pozwalają nam poznać niezwykły klimat lat 20-tych XX wieku. (MP)
 

 lekcja_milosci.jpg

 

Magdalena Łyczko
Lekcja miłości. Poruszające opowieści o rodzicielstwie
Warszawa 2015

Jest to zbiór czternastu wywiadów Magdaleny Łyczko z osobami, które są znane z pierwszych stron gazet, sceny i telewizji. Wśród rozmówcą są między innymi Maciej Orłoś, Tomasz Jastrun, Ałbena Grabowska. Barbara Falandysz, Renata Przemyk, czy Katarzyna Bosacka. Każdy z bohaterów dzieli się osobistymi doświadczeniami dotyczącymi rodzicielstwa. Wychowywanie dzieci to chyba najtrudniejsza sztuka. Nie ma idealnej recepty na to, aby być perfekcyjnym ojcem, czy matką. Jednak warto dowiedzieć się, jak inni radzą sobie ze swoimi pociechami. Książka zawiera wiele pamiątkowych zdjęć, wzruszających wspomnień, przez co czyta się ją z wielkim zainteresowaniem. Serdecznie polecam. (AZ)


 milosc-zbrodnia-kara.jpg

 

Helena Kowalik
Miłość, zbrodnia, kara: reportaże kryminalne prosto z sądu
Warszawa 2016


Miłość to uczucie, które wzbudza bardzo gwałtowne emocje. Zakochany odczuwa ich całe spektrum, począwszy od absurdalnej radości i zaślepienia, po skrajną nienawiść w przypadku utraty ukochanej osoby. To właśnie ta ciemniejsza strona miłości jest tematem tej książki.
Helena Kowalik prezentuje zbiór reportaży, który czyta się niczym horror. Na początku jest zawsze miłość, euforia, wyznania uczuć, a na końcu zbrodnia i rozprawa w sądzie, podczas której winny często znowu mówi o wielkiej miłości. Całość napisana jest zupełnie bezstronnie, autorka nikogo nie ocenia, nie wyraża swoich opinii nawet sposobem ujęcia tematu czy użytym słownictwem. Te reportaże, to relacja ze zbrodni i wszystkich związanych z nią faktów. Czytający pozna przyczyny, które do niej doprowadziły, a także pozna jej skutki, czyli karę jaka została wymierzona sprawcy.
Książka genialna w swej prostocie, ale nie dla ludzi o słabych nerwach. Literatura z wyższej półki. Polecam czytelnikom, którzy szukają w lekturze prawdy, choćby najgorszej. (AJ)

 

 

Pozostałe nowości miesiąca:

Bernstein A.: Emocjonalne wampiry w pracy, Poznań 2015

Budzyński W.: Uczniowie Schulza, Warszawa 2011

Lucas B.: Twój umysł stać na więcej. Jak szybciej się uczyć i wydajniej pracować, Warszawa 2006

Łątka J.: Ataturk - twórca nowoczesnej Turcji, Poznań 2016

Philbrick N.: W samym sercu morza: katastrofa statku wielorybniczego "Essex", Warszawa 2015

Renata S.: Opiekunki osób starszych: polskie niewolnice, Łódź 2011

Rhaiem M.: Wyrwana z syryjskiego piekła, Warszawa 2016

Wieża malowana. Wspomnienia o Wojciechu Siemionie, Warszawa 2011

Zawadzka D.: Moje dziecko: jak mądrze kochać i dobrze wychowywać swoje dziecko, Warszawa 2010

 

 
 
Menu witryny
Start
Zamówienia publiczne
Klub seniora
O Bibliotece
ABC Czytelnika
Wydarzenia
Publikacje
Regionalia (Sierpciana)
Nowości książkowe
Audiobooki - nowości
Zaproponuj książkę
Wykazy bibliograficzne
Książka mówiona
Czasopisma
Przydatne linki
"Z książką za pan brat"
Biblioteka w TV

 
Biblioteczny Klub Malucha
klub_maluchaa.jpg
Książka do domu
Konkurs na Najlepszego Czytelnika Roku
konkurs_na_najlepszego_czytelnika.jpg
Facebook
 
 
 

Stary Katalog elektroniczny