Start arrow Nowości książkowe arrow Literatura dla dzieci i młodzieży arrow MARZEC 2016 15 maja 2024 r. (środa)  
MARZEC 2016
Autor: Marta Guba   

 

babcia_adela.jpg

 

 

Poziom I

Agnieszka Stelmaszyk
Nieustraszona babcia Adela i kosmiczna przygoda
Warszawa 2016


Marysia ma wspaniałą bacię- babcię Adelę. Mieszka nad samym morzem, dlatego ze swego wiklinowego fotela może oglądać wschody i zachody słońca. Ma siedemdziesiąt lat i dla Marysi jest "stara jak dinozaur", ale sama czuje się jeszcze bardzo młodo i ma w sobie mnóstwo energii. Pewnego dnia Marysia opowiada babci o wizycie astronauty w szkole. Dziewczynka też chciałaby kiedyś polecieć w kosmos, ale inne dzieci się śmieja z jej marzenia. Nagle babcia podnosi się z fotela i oświadcza, że ma coś pilnego do załatwienia. Marysia zaskoczona zostaje sama na plaży. "Oho, babcia coś wymyśliła". Cóż to za pomysł przyszedł babci do głowy i jakie przygody przeżyją obie z Marysią?
Agnieszka Stelmaszyk zaraża swoich bohaterów pasją do podróżowania, majsterkowania i wpadania wciąż w jakieś kłopoty. Przypomina tym swoim czytelnikom, że wystarczy się rozejrzeć dookoła, by przeżyć wspaniałe przygody. "Nieustraszona babcia Adela..." to również opowiadanie o przyjaźni małej dziewczynki z babcią i o tym, że ze "starą jak dinozaur" osobą też można przeżywać wspaniałe przygody. Gorąco polecam.

 

 albert_i_mika.jpg

 

Gunilla Berstrom
Albert i Mika
Poznań 2015


Albert ma siedem lat i najbardziej lubi bawić się z Miką. Wprawdzie nie bawi się z dziewczynami, o nie! Mika jest kuzynką Wiktora, a to zupełnie co innego. Czasami bawią się we trójkę, ale fajniej jest z samą Miką. Ma mnóstwo ciekawych pomysłów i pomaga budować domek na drzewie. Niestety koledzy w szkole dokuczają Albertowi, bo kto to słyszał, żeby chłopiec bawił się z dziewczynką. Wypisują nieprzyjemne rzeczy na ścianie w toalecie. Albertowi jest przykro z tego powodu. Musi dokonać wyboru, a to nie jest łatwe.
Albert jest bardzo przyjazną postacią, ma wiele cech, jakie posiadają dzieci w jego wieku. Ma też podobne problemy, dlatego każdy mały czytelnik szybko obdarzy go sympatią. W Szwecji jest kultowym bohaterem litaratury dziecięcej. Seria książek z Albertem liczy już ponad 30 tytułów, a rozeszły się one w przeszło dziewięciomilionowym nakładzie. W 2012 roku minęło 40 lat od ukazania się pierwszej książeczki. Zarówno autorka, jak i ilustratorka otrzymały wiele znaczących nagród. Gunilla Bergstrom bardzo trafnie ukazuje świat z dziecięcej perspektywy. W Polsce do końca 2015 roku zostało wydane 12 tomów. Wydanie z pewnością ucieszy wymagającego, małego czytelnika. Niewiele tekstu uzupełnionego pięknymi, kolorowymi i zabawnymi ilustracjami zapewni dobrą zabawę w czasie lektury. Polecam.

 

 

 


skad_sie_wzielo_piskle_w_jajku.jpg

 

Poziom II


Petra Maria Shmitt, Christian Dreller
Skąd się wzięło pisklę w jajku?
Warszawa 2016


Dlaczego nie można się samemu połaskotać? Dlaczego jeż ma igły? Dlaczego nie spadamy z Ziemi w kosmos? Na to i na jeszcze 16 innych trudnych pytań znajdziemy odpowiedzi w historyjkach edukacyjnych spisanych w książce "Skąd się wzięło pisklę w jajku?". Zabawne opowiadania są świetnym uzupełnieniem przedszkolnej i szkolnej wiedzy. Bohaterami opowiadań są różne dzieci, które znalazły się w jakiejś sytuacji prowadzącej do wyjaśnienia zagadek i odpowiedzi na pytania często zadawane przez nasze pociechy. Poruszane są sprawy z różnych dziedzin: przyrodniczej, fizyki, elementy kultury. Dodatkowo książka jest pięknie zdobiona kolorowymi ilustracjami, które cęsto zdradzają treść opowiadania i same są odpowiedzią na postawione pytanie. Myślę, że to wartościowa książeczka, która powinna spodobać się większości przedszkolaków i najmłodszym uczniom. Szczególnie jeśli lubią poznawać zwyczajne historie o podobnych do siebie dzieciach. 

 

 
felek.jpg

 

Sylvia Vanden Heede
Felek i Tola i porywacze
Warszawa 2016


Książka przedstawia przygody lisa Felka i zająca Toli, ktorzy żyją sobie w ciepłej norce i obserwują świat. Tym razem odwiedza ich kuzyn Felka z kolegą. Obaj mają niecny plan, którego nie udaje im się zrealizować. Postanawiają więc porwać Jo myśląc o bogactwie jakie ich czeka, bo przecież Jo ma "złote serce". Jak potoczy się dalej akcja i co się stanie z Jo?
Jest to kolejna część serii, którą zapoczątkowała książka pt. "Felek i Tola". Seria rozrosła się już do kilkunastu tomów. Tekst jest dosyć prosty, a rozdziały krótkie. Książka jest pięknie zilustrowana. Powstała z myślą o dzieciach ćwiczących umiejętność czytania i cieszy wielką popularnością w Belgii i Holandii. Może polskim czytelnikom też przypadnie do gustu.
Zachęcam do zapoznania się z Felkiem i Tolą.

 

 

 

 

tajemnica_czlowieka_z_blizna.jpg

 

 

 

 

Poziom III

Paweł Beręsewicz
Tajemnica człowieka z blizną
Łódź 2015


Zabawna książka o chłopcu z niesamowitą wyobraźnią. Jasiek pewnego dnia zauważa bliznę na twarzy taty skrytą pod krzaczastą brodą. Postanawia wyjaśnić jej pochodzenie, bo tłumaczenie taty, że całował się z wampirzycą jest raczej mało wiarygodne. W trakcie dochodzenia dowiaduje się wielu rzeczy o swojej rodzinie. O tym co działo się z nią w czasie Powstania Warszawskiego i jak wyglądało życie w czasach komunistycznych. O tym, że zdobycie kostki masła to była wielka rzecz, a żeby zrobić zakupy w sklepie, oprócz pieniędzy, trzeba było mieć jeszcze "kartki". Zdradzę na koniec, że Jasiek w końcu dowiaduje się skąd wzięła się blizna na brodzie taty.
Paweł Beręsewicz jest świetnym autorem tekstów, które bawią i uczą. Książka śmieszy do łez. W bardzo przystępny spoób przybliża młodemu czytelnikowi historyczne realia w jakich kiedyś musiał odnaleźć się Polak. Jest świetnie wydana. Brawo dla ilustratorki – Olgi Reszelskiej. Obrazki, chociaż w monokolorze, to wielce dowcipne i idealnie uzupełniają tekst. Gorąco zachęcam do lektury i tych, którzy pamiętają "tamte" czasy i tych, dla których są tylko historią.

 

 
szkatulka-i-wazka.jpg

 

Ted Sanders
Strażnicy. Szkatułka i ważka
Warszawa 2016


Główny bohater Horacy Mathews interesuje się nauką, ma własne teorie, którymi dzieli się z nauczycielami i rodzicami. Jak co dzień wraca Autobusem ze szkoły. Z powodu remontu drogi Kierowca jedzie inną niż zwykle trasą. Chłopiec zauważa wielki szyld ze swoim nazwiskiem i w tym momencie zaczyna się jego przygoda. Pojawia się tajemniczy, wysoki mężczyzna śmierdzący siarką, który zawsze jest gdzieś obok. W powieści pojawiają się niezwykłe przedmioty mające swoich strażników, z którymi dzielą się swoją mocą i łamią prawa fizyki. Jaki będzie cel całego śledztwa i jakie tajemne moce odkryje w sobie Horacy?
"Strażnicy. Szkatułka i ważka" to interesująca książka, w której autor łączy prawa fizyki ze światem magii. Pisze o przyjaźni, o walce dobra ze złem, o tym jak ważne jest zaufanie, odpowiedzialność. Pisze też o miłości i poznawaniu samego siebie. Obdarował Horacego niezwykłymi mocami, ale też zwyczajnymi, przyziemnymi problemami. Młody czytelnik z łatwością będzie identyfikował się z głównym bohaterem. Prosty język i  wartka akcja powoduje, że książkę czyta się bardzo szybko. Pozbawiona jest wulgaryzmów i przemocy, więc mozna polecić ją nawet młodszym czytelnikom. 

 

 7_dni.jpg

 

Poziom IV

7 dni
Eve Ainsworth
Warszawa 2015


Siedem dni, tydzień – czy to dużo czasu? Zdawałoby się, że nie, ale bywa, że jedna chwila, decyduje o całym życiu, a co dopiero tysiące chwil w ciągu tygodnia.
Autorka podjęła bardzo aktualny temat przemocy rówieśniczej w szkole. Opisuje siedem dni z życia dwóch osób, z dwóch światów, wydawałoby się – bardzo różnych od siebie. Jest Jess i Kez – ofiara i kat. Pierwsza wychowuje się bez ojca, bezskutecznie zabiega o uwagę zapracowanej matki, przejmuje część jej obowiązków, opiekuje się młodszą siostrą, mają poważne problemy finansowe. Druga pochodzi z dobrze sytuowanej rodziny, bita przez męża matka nie jest w stanie dać dziewczynie oparcia, a ojciec służy krytyką i twardą ręką. Obie nastolatki odrzucone przez rodzinę próbują radzić sobie z sytuacją, każda na swój sposób. Jess stara się być niewidzialna, Kez woli błyszczeć w towarzystwie. Ich drogi nieszczęśliwie się krzyżują.
Wspaniale wykreowane główne bohaterki, tak realne, że można by uznać je za rzeczywiste postacie. Podobnie sytuacje opisane w książce mogłyby wydarzyć się w każdej polskiej szkole. Autorka zmusza nas do przemyśleń, bo nie wszystko jest czarne albo białe. Pomiędzy jest cała gama szarości, na które niestety nie jesteśmy przyzwyczajeni zwracać uwagę. Eve Ainsworth sięga głębiej, pokazuje ską bierze się nienawiść, do czego skłania nas bezradność. Pisze o niekompetencji otoczenia, o tym, jak ważna dla młodego człowieka jest akceptacja.
7 dni jest debiutem autorki i nie jest książką pozbawioną wad. Jednak temat w niej poruszony i sposób przedstawienia problemu jest tak trafiony i tak prawdziwy, że polecę tą pozycję szczególnie młodzieży, ale również rodzicom i pedagogom.

 

 
wyspa.jpeg

 

Yves Grevet
Wyspa
Warszawa 2015


Książka jest drugą z trzech części powieści. Meto to imię głównego bohatera, jednego z wychowanków tajemniczego "Domu". Przebywa w nim 64 chłopców niepamiętających co działo się z nimi zanim tam trafili. Nie wiedzą również co się z nimi stanie gdy Dom opuszczą, a chwila ta nadchodzi, gdy stają się za duzi. Meto za wszelką cenę musi wiedzieć co będzie potem, co znajduje się za murami Domu. Tom "Wyspa" jest ścisłą kontynuacją pierwszej części, która kończy się ucieczką chłopców z Domu i poszukiwaniem grupy buntowników kryjących się na wyspie – Przeciętych Uszu. Niestety okazuje się, że wymarzona wolność jest pomyłką, a pobyt u rebeliantów to taka sama niewola choć w innych warunkach. Meto chciałby dowiedzieć się na ile ich buntownicza postawa jest prawdziwa. Grupa Przeciętych Uszu jest kontrastem dla czyściutkich i poukładanych mieszkańców Domu. Są brudni, zaniedbani, zdziczali, zupełnie inni. Nie wiadomo kim jest tajemnicza postać szamana bez twarzy, z którym związane są najważniejsze obrzędy.
Druga część powieści nie rozwiązuje jeszcze wszystkich zagadek, ale z każdym rozdziałem pojawiają się wskazówki dotyczące przeszłości chłopców i zasad panujących na Wyspie. Wciąż jednak nie wiadomo kto i w jakim celu stworzył Dom.
Akcja książki jest dynamiczna, cały czas coś się dzieje. Ciekawym urozmaiceniem są zapiski Szamana. Czyta się szybko i z większym zaciekawieniem niż pierwszą część. Po tej lekturze będziecie z niecierpliwością wyczekiwać ostatniej, wieńczącej trylogię części.

 

 
 
Menu witryny
Start
Zamówienia publiczne
Klub seniora
O Bibliotece
ABC Czytelnika
Wydarzenia
Publikacje
Regionalia (Sierpciana)
Nowości książkowe
Audiobooki - nowości
Zaproponuj książkę
Wykazy bibliograficzne
Książka mówiona
Czasopisma
Przydatne linki
"Z książką za pan brat"
Biblioteka w TV

 
Biblioteczny Klub Malucha
klub_maluchaa.jpg
Książka do domu
Konkurs na Najlepszego Czytelnika Roku
konkurs_na_najlepszego_czytelnika.jpg
Facebook
 
 
 

Stary Katalog elektroniczny