Start arrow Nowości książkowe arrow Literatura dla dzieci i młodzieży arrow LUTY 2016 15 maja 2024 r. (środa)  
LUTY 2016
Autor: Marta Guba   
sanatorium.jpg

Poziom I

Dorota Gellner
Sanatorium
Warszawa 2015


A to ci sanatorium... Poznajcie panią Wandzię, Ninę, Tosię, Genię, Kasię, Alę, Elę, Annę, Zosię, Basię i panów: Jana, Stasia, Stefana i Adama. Są to goście sanatorium którzy zażywają kąpieli borowinowych, wykonują rozmaite ćwiczenia, chodzą na zabiegi, leżakują i moczą w basenie nagniotki, odpoczywają przy tężniach i fontannach. Innym razem spacerują w parku zdrojowym lub pląsają na parkiecie. Każdy ma swoje bolączki, ale nie tylko one są powodem pobytu w sanatorium. Ludzie ci szukają towarzystwa, bywa że również samotności. Bawią się, ale też i marudzą, śmieją i narzekają. Tacy właśnie są kuracjusze Doroty Gellner.
Autorka miesza świat bajki ze światem realnym. Pokazuje swoich bohaterów z przymrużeniem oka w sytuacjach wprost z życia wziętych. Książka pełna jest humoru, może bardziej dostrzegalnego dla dojrzałego czytelnika. Młodszym przybliży i wyjaśni tak abstrakcyjne pojęcie jakim jest „sanatorium”.

 

 maks-uczy-sie-na-bledach.jpg

 

Katarzyna Zychla
Maks uczy się na błędach
Kraków 2015


Maks jest małym hipopotamkiem. Z rodzicami i siostrą Zuzią mieszka w Turkusowej Dolinie. Ma tam też przyjaciół z którymi się bawi i przeżywa rożne przygody. Maks Stara się być grzeczny, ale nie zawsze mu się to udaje. Najłatwiej uczyć się na własnych błędach, więc czasami zdarza mu się nie posłuchać mamy czy taty i sam, na własnej skórze musi przekonać się o tym, że mają rację. Uczy się jakie konsekwencje ma nieuwaga lub kłamstwo.
W książeczce „Maks uczy się na błędach” autorka przedstawia trzy historyjki. W pierwszej Maks ogląda kolekcję bibułkowych parasolek swojej przyjaciółki - zebry Moniki. W główce rodzi mu się pewien pomysł. Oj, będą kłopoty. W następnej puchacz Franciszek pokazuje mu zaczarowany szalik. Zaczarowany, bo wiąże się z nim pewna historia. W ostatniej - trzeciej - Maks wybiera się z przyjaciółmi na wyprawę do Strasznego Lasu. Ale, ale... Jego mama nic o tym nie wie, a wielokrotnie prosiła by tam nie chodził ze względu na niebezpieczeństwa. Jak przystało na mądrego hipopotamka, maks oczywiście wyciąga odpowiednie wnioski ze swoich przygód i obiecuje poprawę.
Książeczkę uzupełniają piękne, kolorowe ilustracje Agnieszki Filipowskiej. Druk jest duży, a ważniejsze lub trudniejsze słówka wyróżnione kolorem. Opowiadania króciutkie, ale bardzo pouczające. Świetna lektura dla najmłodszych. Polecam.

 zuzanka.jpg

 

Poziom II

Barbara Gawryluk
Zuzanka z pistacjowego domu
Łódź 2009


Zuzanka ma 8 lat. Mieszka z mamą w pistacjowym domu. Jej mama jest bardzo zapracowana. Tato nie mieszka już z nimi, ma nową rodzinę i drugie dziecko. Zuzanka ma też babcię - zupełnie zwyczajną babcię. Dużo czasu spędza ze swoją opiekunką Agnieszką. Ma dwie przyjaciółki z którymi lubi bawić się na podwórzu. Jej marzeniem jest mieć pieska. Chciałaby namówić mamę na kupno jamnika.
W książce pokazane są różne modele rodziny. Mały czytelnik dowiaduje się, że są czasami sytuacje, kiedy słowo „rodzina” choć ma jedno znaczenie to występuje w różnych konfiguracjach.

 

 zwiadowcy.jpg

 

Poziom III

John Flanagan
Zwiadowcy. Wczesne lata. Turniej w Gorlanie.
Warszawa 2015


Książka jest kontynuacją „Zwiadowców” i jednocześnie pierwszą częścią nowej serii. Flanagan przenosi nas do czasu młodych lat Halta, gdy szkolił się u Pricharda. Poznaje tam drugiego ucznia- Crowleya.
Halt i Crowley chcą spotkać się z księciem Dunkanem by zyskać jego przyzwolenie na walkę z Morgarathem. Po drodze dowiadują się, że książę napada na Scottów.  Z wielkim trudem zawarty pokój może zostać zerwany. Okazuje się jednak, że Dunkan więziony jest przez Morgaratha, a podszywający się pod niego osobnik to figurant, który ma zniesławić księcia. Halt i Crowley postanawiają zdemaskować oszusta podczas turnieju w Gorlanie. W tym przedsięwzięciu ma im pomóc drużyna stworzona z renegatów korpusu Zwiadowców. Jak potoczy się akcja i czy uda im się zrealizować ambitny plan... dowiecie się z lektury książki.
Ten, kto zna serię „Zwiadowcy”, zauważy analogie w budowie i fabule książki. Nie mniej jest to pierwsza część nowej serii i czytelnik, który po raz pierwszy poznaje jej bohaterów nie powinien mieć problemu z odnalezieniem się w akcji powieści. Urzekną Was sceny walki, szczególnie tej najważniejszej. Momentami można mieć wrażenie, że jest się w samym środku toczących się wydarzeń. Krążą opinie, że jest to najlepsza książka Flanagana i świadczy o jego pisarskim talencie i jego ciągłym rozwoju.

 

 tease.jpg

 

Poziom IV

Amanda Maciel
Tease
Poznań 2015


„Tease” to powieść oparta na faktach. Jest historią mówiącą o bardzo aktualnym problemie wśród młodzieży. Opowiada o przemocy rówieśniczej, słownej, cyberprzemocy, o wykluczeniu z grupy. Skutkiem okrutnych poczynań grupy nastolatków jest samobójstwo ich koleżanki. Książka jest narracją głównej bohaterki Sary Wharton, napisaną w całości w osobie pierwszej. Sara uznana została współwinną śmierci Emmy Putnam. Dziewczyna analizuje wydarzenia starając się odpowiedzieć sobie na pytanie czy i w jakim stopniu się do tragedii.
Autorka nie pozwala sobie na ocenę ani sądy. To czytelnik musi sam zdecydować, czy działania grupy były celowe, czy zupełnie bezmyślne. Kto i w jakim stopniu winny jest śmierci Emmy. Język jakim posługuje się Amanda Maciel jest bardzo naturalny i charakterystyczny dla środowiska nastolatków. Opowiedziana historia przed i po samobójstwie Emmy daje czytelnikowi szeroki obraz wydarzeń i pozwala na bardziej obiektywną ocenę sytuacji. Warto sięgnąć po tą pozycję ze względu naaktualny, poruszający temat jak również na formę i walory literackie.

 

 
powiem_julce_1.jpg

 

Agnieszka Siesicka
Powiem Julce
Łódź 2008

Siesicka wymaga od czytelnika myślenia. Jej historie skłaniają do refleksji, do zatrzymania się na chwilę i zadumania. Książka jest pamiętnikiem Teresy, która czyta go wnuczce przyjaciółki - tytułowej Julce. Jest to opowieść o czasach wojny, o strachu i niepokoju. Teresa opowiada o tym, jak została pozbawiona dachu nad głową, jak niewiele brakowało, by została wywieziona do obozu w Auschwitz i jak ciepło przyjęto ją w Pastuszkach. Pozbawiona została rodziny, jest całkiem sama.
Siesicka mówi też o uczuciach. W tak trudnych czasach ludzie też kochali, przyjaźnili się, szukali bliskości drugiego człowieka. Teresa się zakochuje i pewna jest, że uczucie to jest odwzajemnione, ale czy na pewno. Pierwsza miłość lubi idealizować obraz świata, może tak się stało i w tym przypadku.
W książce są i niedopowiedzenia i przemilczenia, by czytelnik sam mógł domyślić się końca niektórych historii. Dodam jeszcze, że opowieść nie kończy się happy endem.

 

 pepa.jpg

 

Katarzyna Ryrych
Pepa w raju
Łódź 2015


Romantyczna opowieść o zakochanej parze, której szczęście zostało brutalnie przerwane. Pepa jest wolnym ptakiem, dziewczyną w kwiaciastych martensach, którą znają wszyscy w miasteczku. Michał jest zwykłym chłopakiem zakochanym w niej po uszy. Dziewczyna umiera. Wszystko jakby zamarło, straciło kolor i sens. Michał nie godzi się by tak po prostu odeszła do raju. By zachować pamięć o swojej Pepie, postanawia opowiedzieć o ich wspólnej miłości pewnej reżyser - Annie. Opowieść zostaje zekranizowana. Chłopak jest tak zdeterminowany, że doprowadza do ponownego otworzenia kina w swoim miasteczku.
Opowieść bardzo romantyczna. Ukazuje pewne wartości o których należy rozmawiać i o których nie wolno zapominać. Chociaż literatura romantyczna z reguły adresowana jest raczej  do dziewcząt, tą książkę polecam każdemu, bez względu na płeć.

 

 
 
Menu witryny
Start
Zamówienia publiczne
Klub seniora
O Bibliotece
ABC Czytelnika
Wydarzenia
Publikacje
Regionalia (Sierpciana)
Nowości książkowe
Audiobooki - nowości
Zaproponuj książkę
Wykazy bibliograficzne
Książka mówiona
Czasopisma
Przydatne linki
"Z książką za pan brat"
Biblioteka w TV

 
Biblioteczny Klub Malucha
klub_maluchaa.jpg
Książka do domu
Konkurs na Najlepszego Czytelnika Roku
konkurs_na_najlepszego_czytelnika.jpg
Facebook
 
 
 

Stary Katalog elektroniczny