Start arrow Audiobooki - nowości arrow LUTY 2016 7 maja 2024 r. (wtorek)  
LUTY 2016
Redaktor: Edytor   
w-rajskiej-dolinie-wsrod-zielska-jacek-hugo-bader-1.jpg

 

Hugo-Bader Jacek
W rajskiej dolinie wśród zielska

1 płyta CD
Czyta: Piotr Zelt
Czas nagrania: 15 godzin 17 minut


Rajską doliną jest były Związek Radziecki wspominany przez bohaterów reportaży Jacka Hugo-Badera jako kraina mlekiem i miodem płynąca. Mleko było wprawdzie chudziutkie, a miód rzucano do sklepów tylko z okazji świąt państwowych. Nostalgia jednak pozostała i wyłazi wszystkimi szparami betonowych bloków na prowincji i eleganckich domów z cegły w miasteczku kosmonautów pod Moskwą. "Rosyjska dusza jest jak spaniel, nawet jak mu jest wesoło, ma mordę rozpaczliwie smutną" - pisze autor. I maluje obrazki z byłego imperium tak plastycznie, że niemal czuje się dym biełomorów, najtańszych papierochów, przez które kolejni dwaj mężowie Sofii Pietrowny z Workuty zmarli na raka, i smród wódki 'Stolicznej' od rosyjskiego generała w Czeczenii.

źródło opisu:  www.merlin.pl

 

 w_cudzm_domu.jpg

 

 

Cygler Hanna
W cudzym domu

1 płyta CD
Czyta: Magda Karel
Czas nagrania: 11 godzin 6 minut

Lata osiemdziesiąte XIX wieku. Los rzuca Joachima Hallmana (von Eistetten), Luizę Sokołowską (Roisier) i Dmitrija Szuszkina do Warszawy. Każdy z nich chce tu rozpocząć nowe życie. Tymczasem Joachim na skutek donosu zostaje osadzony w Cytadeli. Grozi mu szubienica, a w najlepszym razie wywóz na Sybir, gdyż śledztwo prowadzi specjalny wysłannik carski, radca Szuszkin. Nienawidzi on wszystkiego co polskie. Do czasu...
Wartka akcja przenosi się z Paryża, Gdańska i Warszawy na daleką Syberię. Spiski, konspiracja, namiętności - wszystko to ukazane na bardzo dobrze udokumentowanym tle historycznym. Bohaterowie ze swoimi problemami z tożsamością nabierają współczesnego wymiaru, a ich fascynujące przeżycia i perypetie miłosne trzymają w napięciu.
"W cudzym domu" to doskonała kombinacja romansu z powieścią historyczną sensacyjną i obyczajową.

źródło opisu: www.rebis.com.pl

 

 polswiatek-wotowski.jpg

Wotowski Stanisław Antoni
Półświatek

1 płyta CD
Czyta: Sławomir Holland
Czas nagrania: 4 godziny 31 minut


Sensacyjna powieść Stanisława Wotowskiego, opowiadająca o perypetiach dawnych warszawiaków, swoją premierę miała w 1931 roku. Młoda kobieta wychodzi za dużo starszego, niezwykle skąpego człowieka. Pożycza więc pieniądze, podrabiając na wekslach podpis małżonka. Problem zaczyna się w momencie, gdy okazuje się, że długi można „odpracować”, tylko w jeden sposób. Ktoś omotał w ten sposób większą grupę kobiet, co przynosi mu znaczące dochody.

źródło opisu: okładka

 

 wojna_nie_ma_w_sobie_nic_z_kobniety.jpg

 

 

Aleksijewicz Swietłana
Wojna nie ma w sobie nic z kobiety

1 płyta CD
Czyta: Krystyna Czubówna
Czas nagrania: 14 godzin 28 minut


Wojna nie ma w sobie nic z kobiety była gotowa już w 1983 roku. Dwa lata przeleżała w wydawnictwie. Autorkę oskarżono o „pacyfizm, naturalizm oraz podważanie heroicznego obrazu kobiety radzieckiej”. W okresie pieriestrojki książka prawie jednocześnie ukazywała się w odcinkach w dwóch rosyjskich czasopismach: „Oktiabr” i „Roman-gazieta” i została opublikowana w dwóch wydawnictwach: mińskim Mastackaja Litaratura oraz moskiewskim Sowietskij Pisatiel. Łączny nakład wyniósł prawie dwa miliony egzemplarzy. Na podstawie książki powstał cykl filmów dokumentalnych, wyróżniony m.in. Srebrnym Gołębiem na Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku. Jegor Letow, założyciel i wokalista legendarnego rosyjskiego zespołu punkrockowego Grażdanskaja Oborona, napisał piosenkę zainspirowaną książką Aleksijewicz.

źródło opisu: http://czarne.com.pl

 

 ferdydurke.jpg

Gombrowicz Witold
Ferdydurke

1 płyta CD
Czyta: Maciej Stuhr
Czas nagrania: 10 godzin 40 minut


Wyjątkowe, jubileuszowe wydanie z okazji 75-lecia jednej z najważniejszych powieści polskiej XX wieku. 

 

 zycie_prywatne_elit.jpg

 

 

Koper Sławomir
Życie prywatne elit artystycznych Drugiej Rzeczypospolitej

1 płyta CD
Czyta: Tomasz Knapik
Czas nagrania: 17 godzin 1 minuta


Żadna inna epoka w historii naszego kraju nie zanotowała podobnej eksplozji talentów jak dwudziestolecie międzywojenne.

Pisali wówczas najwybitniejsi literaci z Reymontem, Żeromskim, Nałkowską i Dąbrowską na czele, tworzył Tuwim, Wierzyński,Pawlikowska-Jasnorzewska, malowała Stryjeńska, Witkacy, komponował Szymanowski.
Na scenie grali Jaracz, Junosza-Stępowski, Węgrzyn, na deskach kabaretu śpiewała Ordonka, tańczyły Zula Pogorzelska i Loda Halama. Popularnością cieszyli się aktorzy filmowi ze Smosarską i Żabczyńskim na czele.

Warszawa i Polska lat dwudziestych i trzydziestych stanowi wyjątkowo wdzięczny temat. To miejsce, gdzie kwitło radosne życie towarzyskie, gdzie rodziły się i upadały kariery, gdzie artyści cieszyli się wyjątkowym uznaniem. I z reguły odnosili komercyjny sukces, a nawet jeżeli nie zaznali go za życia, to przyszłe pokolenia potwierdziły ich wielkość

 
 
Menu witryny
Start
Zamówienia publiczne
Klub seniora
O Bibliotece
ABC Czytelnika
Wydarzenia
Publikacje
Regionalia (Sierpciana)
Nowości książkowe
Audiobooki - nowości
Zaproponuj książkę
Wykazy bibliograficzne
Książka mówiona
Czasopisma
Przydatne linki
"Z książką za pan brat"
Biblioteka w TV

 
Biblioteczny Klub Malucha
klub_maluchaa.jpg
Książka do domu
Konkurs na Najlepszego Czytelnika Roku
konkurs_na_najlepszego_czytelnika.jpg
Facebook
 
 
 

Stary Katalog elektroniczny