Start arrow Nowości książkowe arrow Literatura dla dzieci i młodzieży arrow STYCZEŃ 2016 15 maja 2024 r. (środa)  
STYCZEŃ 2016
Autor: Marta Guba   

 

 

cukrowe_miasteczko.jpg

 

Poziom I

 

 

Danuta Gellnerowa
Cukrowe miasteczko
Warszawa 2013


Znana wszystkim autorka Dorota Gellner wyciąga z szuflady wiersze pamiętające jej dziecięce lata. Są to wiersze jej mamy - Danuty. Opatruje książkę pięknym wspomnieniem domu rodzinnego i matki. Przypomina zabieganym rodzicom, że warto poświęcić chwilę dziecku, bo co ono dostanie od nas w tej chwili, prawdopodobnie odda w przyszłości. Dziś wiersze nie cieszą się już taką popularnością jak dawniej. Nie do końca można stwierdzić czy to dzieci nie chcą ich słuchać, czy rodzicom wydają się zbyt krótkie by wzruszyć małe serduszka. Warto zapoznać dziecko z poezją, z jej językiem i formą. Lektura wierszy Danuty Gellner z całą pewnością sprawi wiele przyjemności i słuchaczom i czytającym. 

 

 
bolek_i_lolek.jpg

 

Maciej Wojtyszko
Bolek i Lolek. Straszne skutki oglądania telewizji
Kraków 2015

Bolek i Lolek są u babci. Babcia smacznie śpi w fotelu. Nagle słychać dzwonek do drzwi, ale babcia wciąż śpi. Okazuje się, że za drzwiami nikogo nie ma. Chłopcy dużo czasu spędzają przed telewizorem i mają bujną wyobraźnię, która podpowiada im któż to taki mógł się skrywać za drzwiami i udawać, że go nie ma. Napędzają sobie niezłego stracha. Tak, tak, takie są czasem skutki oglądania telewizji. Nie powiem Wam kto był za drzwiami, sami się dowiecie po przeczytaniu książki.
Bardzo sympatyczna książka. Bolek i Lolek wciąż tak samo zabawni i wciąż mają przygody z których można się czegoś nauczyć. Pokrzepiające.

 

   

 

    hustawka.jpg

Poziom II



Timo Parvela
Huśtawka
Gdańsk 2015


"Z huśtania nic nie wychodzi, jeśli po drugiej stronie nikogo nie ma."
„Huśtawka” to zakręcona historia niedźwiadka, który chciałby mieć towarzysza do zabawy, wtedy mógłby się pohuśtać. Zrywa się wiatr i wielki świerk przewraca się a drugi koniec huśtawki. Pi zostaje wystrzelony w kosmos. Niedźwiadek wyrusza w podróż, podczas której spotyka różne istoty i dowiaduje się wielu ciekawych rzeczy. Spisuje wszystkie spostrzeżenia w notesiku.
Wspaniałe ilustracje autorstwa Virpi Talvitie cudownie dopełniają treść książki. Zagadkowe jest przedstawienie postaci misia, który wydaje się mieć... dziecięcą twarz? Nie ma mowy, żeby dzieci nie pokochały tego niedźwiadka. Gorąco zachęcam do lektury.

    

 

          

tajemnica_klucza.jpg

 

 

Poziom III



Marianne Malone
Tajemnica klucza. Przygoda w 68 pokojach
Łódź 2015

Jest to 4 tom cyklu „Przygoda w 68 pokojach”. Książka i historia w niej opisana jest tak skonstruowana, że będzie zrozumiała dla osoby nie czytającej poprzednich części. Jest ciekawa, a idea połączenia teraźniejszości z historyczną przeszłością – szlachetna i godna pochwały. Nie jest to zabieg cieszący się powodzeniem wśród młodzieży, ale w tym przypadku naprawdę nie razi i nie przeszkadza w śledzeniu przygód bohaterów. Ruthie i Jack to typowi nastolatkowie, którym przydarzyła się bardzo nietypowa historia. Znajdują dwa pierścienie istniejące poza czasem i przestrzenią. Otwiera się portal, który otworzyć się nie powinien. Bohaterowie podążają za wskazówkami i przenoszą się w czasie. Trafiają do  Anglii w XVII wieku. Muszą rozwiązać zagadkę, w czym może pomóc im Nancy Thorn. Tylko jak ją odnaleźć w innym czasie?
Przyjemnym dodatkiem budującym atmosferę tajemniczości w książce są ilustracje – nietypowe i interesujące. Przy tej książce możecie liczyć na relaks i rozbudzenie wyobraźni. Polecam.

 

   
feblik.jpg

 

Małgorzata Musierowicz
Feblik
Warszawa 2015

Kto zna rodzinę Borejków i z niecierpliwością czeka na kolejną część Jeżycjady, będzie usatysfakcjonowany 21 tomem pt. „Feblik”. Musierowicz towarzyszy niektórym czytelnikom od ponad 20 lat. Są osoby, które zarzucają jej książkom, że są cukierkowe, a bohaterowie przesadnie poukładani. To chyba już taki jej styl i charakterystyczna cecha tej literatury. Kto zakochał się w niej raz, nie może oprzeć się lekturze kolejnych części. „Feblik” jest dopełnieniem „Wnuczki do orzechów”. Tym razem autorka skupia się na osobie Ignacego, syna Gabrysi. Książka jest ciepła i ma bardzo optymistyczny wydźwięk. Ignaś i Józinek dorastają i nabierają ogłady. Ich młodość jest tak niewinna, a uczucia tak szczere, że nie sposób ulec urokowi tych chłopców. Tytuł oznacza słabość do kogoś, sympatię. Z czyje j strony ta sympatia i do kogo... sprawdźcie sami.

 

     
wsciekly.jpg

 

Poziom IV


Katarzyna Kebernik
Wściekły
Warszawa 2015


Młodziutka autorka jest studentką filologii polskiej. Jako nastolatka wygrała wiele konkursów literackich i wiele jej prac zostało opublikowanych w magazynach młodzieżowych. Powieść „Wściekły” powstała gdy uczęszczała jeszcze do liceum i długo czekała w szufladzie nim trafiła do wydawcy.
„Wściekły” to historia 17-letniego chłopaka, który szuka swojego miejsca w życiu, szuka pomysłu na samego siebie. Z jednej strony jest agresywnym brutalem, kibolem, który bierze udział w różnych burdach. Jest notowany, wagaruje i kiepsko się uczy, wciąż nie ukończył gimnazjum. Buntownik szukający prawdy. Z drugiej strony wrażliwy artysta, ma wspaniały słuch, za cel stawia sobie odnalezienie muzyki idealnej. Nie jest to jedyna jego tajemnica. Konstanty śni na jawie. Jego sny to bardzo realistyczne, okropne koszmary. Chłopak słyszy Głos, który jest coraz bardziej wyraźny. Wyrusza w podróż, by odnaleźć samego siebie.
Autorka miesza ze sobą dwa gatunki literackie tworząc obyczajowo-fantastyczną powieść. Podobnego zabiegu dopuszcza się przeplatając barwny, piękny literacki język z młodzieżowym slangiem – wulgarnym i pełnym przekleństw. Jakby chciała zderzyć ze sobą dwa światy, pokazać tą nudną, okrutną, szorstką rzeczywistość i fantazję, gdzie wszystko jest nieprawdopodobne, magiczne. Jeśli znajdą się osoby, którym nie przeszkadza taki zbitek dwóch różnych galaktyk, to zachęcam do lektury.

    
jasny_miecz.jpg

 

Anna Kendall
Jasny i straszliwy Miecz
Poznań 2015


Zachęcam do zapoznania się z trzecim tomem serii „Kroniki Duszorośli”. Autorka Anna Kendall, a właściwie Nancy Kress cieszy się wielkim uznaniem wśród zwolenników literatury fantastycznej. Rynek książkowy jest przesycony tym gatunkiem i już chyba ciężko jest zaskoczyć czytelnika czymś nowym. Seria Kendall ma w sobie jakąś dziwną moc, coś unikatowego, co wyróżnia ją spośród innych. „Jasny i straszliwy miecz” podtrzymuje poziom poprzednich części.
Roger Kilbourne, główny bohater, posiadł dar przenikania do Krainy Umarłych ale niezbyt rozważnie z niego korzystał. Naruszył równowagę między światami i musi ponieść tego konsekwencje. Hisafowie mogą przejść do świata żywych i stali się zagrożeniem dla ludzkości. Bohater, który pokonał już wcześniej szaloną siostrę i uchronił królestwo, teraz znów musi zmierzyć się z niebezpieczeństwem grożącym nie tylko jemu.
Mieszkańcy Duszorośli odkryli tajemnicę nieśmiertelności i planują zdominować Krainę Umarłych. Roger znowu musi stoczyć walkę na śmierć i życie.
Historia jest spójna, nie ma masy pobocznych wątków, a czytelnik nie gubi się w wydarzeniach, co zdarza się w nowych powieściach fantastycznych. Widać przemianą głównego bohatera, który dojrzewa i staje się prawdziwym, odpowiedzialnym za rodzinę, mężczyzną.
Książka nasycona jest magią, a wyobraźnia autorki wydaje się nie mieć granic. Jeśli przekonałam Was do lektury, to uprzedzam, że nie obejdzie się bez poznania dwóch poprzednich części.

 
 
Menu witryny
Start
Zamówienia publiczne
Klub seniora
O Bibliotece
ABC Czytelnika
Wydarzenia
Publikacje
Regionalia (Sierpciana)
Nowości książkowe
Audiobooki - nowości
Zaproponuj książkę
Wykazy bibliograficzne
Książka mówiona
Czasopisma
Przydatne linki
"Z książką za pan brat"
Biblioteka w TV

 
Biblioteczny Klub Malucha
klub_maluchaa.jpg
Książka do domu
Konkurs na Najlepszego Czytelnika Roku
konkurs_na_najlepszego_czytelnika.jpg
Facebook
 
 
 

Stary Katalog elektroniczny