Start arrow Nowości książkowe arrow Regionalia arrow REGIONALIA 2015 2 maja 2024 r. (czwartek)  
REGIONALIA 2015
Redaktor: Edytor   
prusy-wschodnie-wczoraj-i-dzis.jpg

Jan Burakowski
Prusy Wschodnie wczoraj i dziś : fakty, interpretacje, komentarze
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej
Sierpc 2013


Ostatnia książka Jana Burakowskiego, nieżyjącego już pisarza i regionalisty związanego z Warmią i Mazurami oraz ziemią sierpecką. Wieloletniego dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sierpcu.
Publikacja należy do nurtu publicystyki historycznej, zawiera ostrzeżenie przed współczesnymi formami ekspansji niemieckiej. 
 
opowiesci_genealogiczne.jpg

 

Paweł Bogdan Gąsiorowski
Opowieści genealogiczne z ziemi sierpeckiej : 400. rocznica śmierci Bartłomieja Paprockiego
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej
Sierpc 2014


W roku 2014 minęło dokładnie 400 lat od śmierci Bartłomieja Paprockiego, urodzonego w Starej Woli k. Sierpca najwybitniejszego polskiego heraldyka i genealoga. Książka jest osobistym hołdem Gąsiorowskiego dla poprzednika. "Opowieści genealogiczne z ziemi sierpeckiej'" są unikalną okazją do zapoznania się z zebranymi źródłami tego regionu, oraz z ciekawostkami i odkryciami z dawnych czasów.  Autor zawarł w książce losy wybranych sierpeckich rodzin nawet do 400 lat wstecz oraz różne informacje dotyczące samej genealogii jako nauki i porady dla genealogów-amatorów.

 

 
mazowiecka_brygada.jpg

 

Dariusz Prokopiuk
Mazowiecka Brygada Kawalerii : w latach Drugiej Rzeczypospolitej i w kampanii wrześniowej 1939 r.
Wydawnictwo Napoleon V
Oświęcim 2014


Niniejsza publikacja to monografia Mazowieckiej Brygady Kawalerii obejmująca okres od utworzenia jej pierwszych oddziałów w 1918 r. do rozwiązania jednostek odtwarzanych w ramach PSZ na zachodzie. Celem publikacji jest przybliżenie historii organizacji, funkcjonowania oraz prowadzenia działań bojowych Wielkiej Jednostki – Mazowieckiej Brygady Kawalerii oraz tworzących ją oddziałów.

 

 
z_historia_do_tramwaju.jpg

 

Z historią do tramwaju
red. Jan Żaryn, i Paweł Nowatkiewicz
Wydawnictwo Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Warszawa 2014


Drogi Czytelniku, nie traktuj tytułu tej książki zbyt poważnie; jeśli jesteś akurat w pociągu, trolejbusie czy autobusie (szczególnie w dłuższej trasie), też możesz po nią sięgnąć. Przeczytanie jednego szkicu nie wiąże cię i nie zmusza do czytania całości. To zaleta krótkich form. Gdy jednak zaciekawi cię pierwsza opowieść, możesz śmiało cieszyć się z właściwego wyboru, którego dokonałeś przed planowaną podróżą – po twoim mieście, Polsce i Europie. Historia nigdy nie jest bowiem nudna – jedynie czasami bywa źle opowiedziana…
[opis ze Wstępu, prof. Jan Żaryn]

 

 
episkopat_plocki.jpg

 

Michał Marian Grzybowski, Leszek Zygner
Episkopat Płocki w latach 1075-2015 : 940 lat istnienia diecezji
Towarzystwo Naukowe Płockie
Płock 2015


Praca ta jest znakomitym ułatwieniem dla tych, których interesuje historia diecezji, nie tylko naukowców, ale i zwykłych ludzi, którzy czytając o Mazowszu i o diecezji płockiej, mogą bez trudności poznać biskupów z danego okresu, oraz dowiedzieć się o podstawowej literaturze o nich.
Biskupi płoccy tak bardzo są związani z dziejami Mazowsza, że nie byłoby możliwym mówić o dziejach politycznych, czy kulturalnych Mazowsza, z ich pominięciem. Czytając tą książkę czytelnik pozna dzieje diecezji, a także pośrednio dzieje Mazowsza. Powinna znaleźć się na półkach nie tylko kapłanów diecezji, ale także światlejszych wiernych.
ks. dr hab. Witold Kujawski
profesor UMK Toruń
[opis z okładki]

 

 
plock_od_a_do_z.jpg

 

Adam Jerzy Papierowski, Jerzy Stefański
Płock od A do Z w tysiącletnich dziejach : 1820-2010 : 190 lat Towarzystwa Naukowego Płockiego
Towarzystwo Naukowe Płockie
Płock 2010


W książce Czytelnik znajdzie wiele informacji encyklopedycznych o mieście i jego dziejach, dniu dzisiejszym i najbliższej przyszłości. Szeroko prezentowane są zabytki miasta, z których wiele zostało odrestaurowanych. Znaczną część książki zajmują biogramy osób, które w przeszłości tu żyły i działały, a których dzieła możemy dziś oglądać i podziwiać. Po raz pierwszy w publikacji zamieszczone zostały krótkie biogramy duchownych wszystkich wyznań, wojewodów, prezydentów i innych osób piastujących funkcje publiczne, którzy  z racji zajmowanych stanowisk mieli wpływ na życie duchowe oświatę i kulturę mieszkańców. Podobnie zamieszczone zostały krótkie biogramy osób żyjących, znanych i cenionych w różnych środowiskach, mających wpływ na życie codzienne.

 

 
brak_okladki.gif

Tadeusz Świecki, Franciszek Wybult
Mazowsze Płockie w czasach wojny światowej i powstania państwa polskiego
Towarzystwo Naukowe Płockie
Płock 2014


Reprint jednego z najcenniejszych opracowań dotyczących I wojny światowej na Mazowszu i jej skutków, działalności władz cywilnych, rad opiekuńczych, stowarzyszeń i związków, oświaty oraz pierwszych lat niepodległości, w tym wojny 1920 r., życia politycznego, działalności katolickiej i gospodarki.

 

 
brak_okladki.gif

 

Gubernia Płocka
Towarzystwo Naukowe Płockie
Płock 2014


Reprint wydania Przeglądu Wojskowo-Statystycznego Imperium Rosyjskiego z 1849 roku.
Przedmiotem analizy tego tomu jest gubernia płocka istniejąca w latach 1837 - 1866. Tworzone wtedy charakterystyki części imperium miały ten sam układ, co pozwalało na szybkie odnalezienie  informacji potrzebnych do wykonania konkretnego zadania.
Niezwykła precyzja określenia odległości oraz informacje gospodarcze zgodne z wynikami współczesnych badań sprawiają, że publikację tą można uznać za ważny materiał źródłowy.

 

 
obrona_plocka.jpg

 

Grzegorz Gołębiewski
Obrona Płocka przed bolszewikami : 18-19 sierpnia 1920 r.
Towarzystwo Naukowe Płockie
Płock 2015


Niniejsza pozycja jest rozszerzoną wersją książki z 2004 r. Przez 10 lat autorowi udało się odnaleźć nowe dokumenty i relacje oraz niewykorzystane wcześniej publikacje. Ukazało się też nieco nowych  wartościowych opracowań. Pozwala to na uzupełnienie obrazu walk w mieście 18-19 sierpnia 1920 r. o nowe epizody i postacie, zasłużone w walce. Zweryfikowana została też lista poległych w obronie miasta. 

 

 
duchowiestwo_diecezji_1.jpg

 

Michał Marian Grzybowski
Duchowieństwo diecezji płockiej : wiek XIX. T. 3
Płock 2012


Tom trzeci poświęcony jest duchownym, którzy swoje kapłaństwo przeżywali w XIX i XX wieku, to jest święcenia kapłańskie otrzymali w latach od 1801 do 1900 r. Utrwalono tu biogramy ośmiu rządców diecezji: biskupa Adama Michała Prażmowskiego 1817-1836, biskupa Franciszka Pawłowskiego 1836-1852, ks. prałata Tomasza Franciszka Myślińskiego 1852-1863, biskupa Wincentego Teofila Popiela 1863-1875, ks. prałata Wincentego Orzeszkowskiego 1868-1875, biskupa Kacpra Borowskiego 1883-1885, biskupa Michała Nowodworskiego 1889-1896, ks. prałata Wincentego Petrykowskiego 1896-1901 oraz 277 kapłanów.

 

 

 

 

duchowiestwo_diecezji_1.jpg

 

Michał Marian Grzybowski
Duchowieństwo diecezji płockiej : wiek XIX. T. 4
Płock 2014


Tom czwarty poświęcony jest duchownym, którzy swoje kapłaństwo realizowali w XIX i XX wieku, a więc święcenia kapłańskie otrzymali w latach 1801-1900. W tym tomie znalazło się kilkadziesiąt biogramów kapłanów, którzy z różnych powodów nie byli uwzględnieni w poprzednich tomach. Jest to również uzupełnienie biogramów kapłanów zmarłych w ostatnich kilkunastu latach.

 

 
brak_okladki.gif

 

Michał Marian Grzybowski
Ksiądz prof. Tadeusz Żebrowski 1925-2014
Płock 2015


Kolejna publikacja z serii biograficznej pt. “Sylwetki kapłanów diecezji płockiej”.

Ksiądz Żebrowski całe swoje kapłańskie życie spędził w Płocku, pełniąc różne obowiązki, był m.in. wykładowcą w Seminarium Duchownym w Płocku, a także dyrektorem Biblioteki i Archiwum Diecezjalnego.

 

 

 

 
brak_okladki.gif

 

Michał Marian Grzybowski
Materiały do dziejów ziemi płockiej : z archiwaliów diecezjalnych płockich XVIII wieku. T. 8, Dekanat radzymiński i stanisławowski
Towarzystwo Naukowe Płockie
Płock 1996


Publikacja zawiera protokoły z wizytacji generalnej diecezji płockiej, odbytej w 1775 r. z polecenia biskupa Michała Jerzego Poniatowskiego.

 

 

 

 

tow_nauk_pockie.jpg

 

Zbigniew Paweł Kruszewski
Towarzystwo Naukowe Płockie - podmiot życia publicznego
Wydawnictwo Naukowe PWN
Warszawa 2011


Książka podejmuje temat Towarzystwa Naukowego Płockiego, które powstało w 1820 r., oraz jego działalności na rzecz upowszechniania nauki. Szczególną uwagę zwrócono na TNP jako podmiot życia publicznego.
 
 
miasta_mazowsza.jpg

 

 

Miasta Mazowsza w XIX i XX wieku : wybrane zagadnienia społeczno-gospodarcze i kulturowe (do 1939 r.)
red. nauk. Janusz Szczepański i Romuald Turkowski
Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora, Oficyna Wydawnicza ASPRA-JR
Pułtusk-Warszawa 2013


Zaprezentowane w niniejszej publikacji opracowania, oparte zazwyczaj na źródłach archiwalnych, odnoszą się tematycznie do istotnych problemów decydujących o przemianach społeczno-ekonomicznych i kulturowych mazowieckich miast lat 1795-1939.

W prezentowanej książce znalazły się rozprawy i szkice, omawiające czynniki miastotwórcze mazowieckiego regionu, m.in. wpływ handlu, szlaków komunikacyjnych, garnizonów wojskowych, przemysłu, zmian demograficznych i migracji ludności. Podjęto również temat gospodarki finansowej miast mazowieckich w latach Królestwa Polskiego, stanu sanitarnego i rozwiązywania problemów ochrony zdrowia mieszkańców.

 

 
f-zapomniane-miejsca-mazowsza.jpg

 

Zapomniane miejsca Mazowsza. II edycja. Przewodnik
red. Aleksandra Lech
Wydawnictwo CM
Warszawa 2014


172 opuszczone miejsca w Warszawie i na Mazowszu.
Przewodnik poprowadzi Ciebie do miejsc, których “się nie zwiedza” i “się nie opisuje”. Zrujnowane pałace, podwarszawskie wille, budynki fabryczne, opuszczone kościoły, synagogi i cmentarze, fortyfikacje, grodziska, dziwne pomniki, zabytki techniki.
Jest to II edycja znanego przewodnika, wydanego w 2009 r. Liczbę wartych odwiedzenia miejsc zwiększyliśmy prawie dwukrotnie.

 

 
 
Menu witryny
Start
Zamówienia publiczne
Klub seniora
O Bibliotece
ABC Czytelnika
Wydarzenia
Publikacje
Regionalia (Sierpciana)
Nowości książkowe
Audiobooki - nowości
Zaproponuj książkę
Wykazy bibliograficzne
Książka mówiona
Czasopisma
Przydatne linki
"Z książką za pan brat"
Biblioteka w TV

 
Biblioteczny Klub Malucha
klub_maluchaa.jpg
Książka do domu
Konkurs na Najlepszego Czytelnika Roku
konkurs_na_najlepszego_czytelnika.jpg
Facebook
 
 
 

Stary Katalog elektroniczny