Start arrow Nowości książkowe arrow Literatura popularnonaukowa i literatura faktu arrow GRUDZIEŃ 2015 16 maja 2024 r. (czwartek)  
GRUDZIEŃ 2015
Autor: Ewelina Cieszewska (EC), Aneta Jankowska (AJ), Marlena Puszewska (MP), Aldona Ziółek (AZ)   

 

pani_stefa_w.jpg 

Magdalena Kicińska
Pani Stefa
Wołowiec 2015


Czasami wielcy ludzie pozostają w cieniu jeszcze większych od nich. Mowa tu o Stefani Wilczyńskiej i Januszu Korczaku. Niewiele osób wie i pamięta, że sierociniec przy ul. Krochmalnej 92 nie istniałby bez pani Stefy. Stefania Wilczyńska w 1912 roku razem z Korczakiem założyła Dom Sierot dla żydowskich dzieci w Warszawie, którym poświęciła całe swoje życie. Była świetnym pedagogiem, administratorem, najbliższym współpracownikiem doktora i jak się okazało bohaterską kobietą, która poszła wraz ze swoimi podopiecznymi na Umschlagplatz. Na co dzień szorstka, pragmatyczna, wymagająca, skrzętnie skrywająca swą wrażliwość i czułość. Zupełnie zapomniana przez historię. Magdalena Kicińska na podstawie nielicznie zachowanych wzmianek archiwalnych i wspomnień ocalałych wychowanków odtworzyła życiorys tej niesamowitej osoby. Nie jest to typowa książka biograficzna, lecz rodzaj reportażu, utkanego z malutkich odprysków pamięci. Gorąco zachęcam do lektury. (AZ)

 

 wszystko-za-everest.jpg

 

Krakauer Jon
Wszystko za Everest
Wołowiec 2015


Wstrząsający i niezwykły reportaż o tragicznej wyprawie na najwyższy szczyt świata. Krakauer przedstawia nam opis wyprawy z 1996 roku rozpoczynając od mapy szlaku i listy uczestników, poprzez relacje z każdego dnia wędrówki i analizę wydarzeń na końcu.
„Wszystko za Everest” to próba rozliczenia się z przeszłością autora, który brał udział w wyprawie jako dziennikarz. Przedstawia towarzyszy, opisuje obozowe życie, warunki w jakich musieli się zmagać w trudach wyprawy. Opowiada o ludziach z pasją, odważnych, budzących szacunek ze względu na ich determinację i to, że ryzykują swoje życie, by osiągnąć najwyższy szczyty świata, tym samym pokonując swoje słabości psychiczne i fizyczne.
Dla niektórych ten reportaż może być traktowany początkowo jak thriller lub kryminał, ale z kolejnymi stronami przekonujemy się, że tak naprawdę była to walka o życie własne i współtowarzyszy, a my nie powinniśmy przymierzać się do próby oceny wówczas podejmowanych decyzji.
Polecam nawet tym czytelnikom, dla których tematyka wypraw górskich wydaje się niezbyt ciekawa - tę książkę po prostu trzeba przeczytać! (EC)

 

 damajpg.jpg

 

Maria Dłużewska
Dama. Opowieść biograficzna o Marii Kaczyńskiej
Warszawa 2015


Biografia Marii Kaczyńskiej, która powstała ze wspomnień najbliższych, przyjaciół, a także osób, które znały bohaterkę, bądź członków jej rodziny. Czytelnik poznaje losy Marii Kaczyńskiej począwszy od jej narodzin na Wileńszczyźnie, pobyt w Złotowie i Rabce – Zdroju, okres studiów w Sopocie, ślub z Lechem Kaczyńskim, narodziny córki, przeprowadzkę do Warszawy i obowiązki pełnione w związku z funkcją Pierwszej Damy. Maria Kaczyńska od najmłodszych lat posiadała wyczucie stylu i elegancji. We wspomnieniach zawartych w biografii podkreślana jest naturalność i niezwykła inteligencja Pierwszej Damy. Biografia jest doskonałym źródłem wiedzy na temat Marii Kaczyńskiej. Uzupełnieniem wspomnień są przepiękne zdjęcia z albumów rodzinnych. (MP)

 

 czlowiek-o-24-twarzach.jpg

 

Keyes Daniel
Człowiek o 24 twarzach
Warszawa 2015


Któż z nas nie marzył o byciu kimś zupełnie innym? Albo by odkryć w sobie niespodziewanie jakiś niezwykły talent? A najlepiej jakby można było codziennie być kimś innym, inna płeć, inny wygląd. W przypadku Billy’ego Milligana to marzenie się niestety spełniło.

Książka ta zaczyna się niczym powieść kryminalna. Koniec lat 70., na Uniwersytecie Stanowym w Ohio dochodzi do trzech gwałtów na studentkach. Policja szybko łapie sprawcę, którym okazuje się notowany już wcześniej Billy Milligan. Sprawa wydaje się zamknięta, ale jego adwokaci zaczynają wątpić w zdrowie psychiczne oskarżonego. Diagnoza psychiatryczna jest jednoznaczna: osobowość wieloraka.
Billy Milligan to pierwsza osoba w historii USA, którą uniewinniono z powodu choroby umysłowej polegającej na osobowości wielorakiej. W umyśle takiej osoby występują inne osobowości, często znacznie się od siebie różniące. Zazwyczaj takie “osoby” nie wiedzą o sobie nawzajem. W przypadku Billy’ego jedyną osobą nieświadomą całej sytuacji był właśnie sam Billy. Jego ciałem zarządzali przede wszystkim pozostali “mieszkańcy”, w tym małe dzieci, lesbijka, nastolatkowie, Australijczyk, Jugosłowianin, Anglik, Żyd. 24 osoby mające różne uzdolnienia i talenty, niektóre mówiły po serbskochorwacku, inne po arabsku, grały na bębnach albo malowały. To jedyny taki przypadek odnotowany na świecie.
Billy umarł w zeszłym roku, ale wkrótce jego losy zostaną zekranizowane, a w główną rolę wcieli się Leonardo DiCaprio. Tymczasem mamy lekturę, która wydaje się ciekawą fikcją, a jest literaturą faktu. Kto by pomyślał, że ludzki umysł może być tak potężny. (AJ)

 

 wtedy-o-powojennym-krakowie.jpg Joanna Olczak-Ronikier
Wtedy. O powojennym Krakowie
Kraków 2015

Polecam gorąco kolejną część sagi „W ogrodzie pamięci” , za którą J. Olczak- Ronikier została uhonorowana Nagrodą Literacką Nike. Autorka opisuje niezwykłe losy rodziny Mortkowiczów po zakończeniu II wojny światowej. Wzruszająca historia o cudownie odnalezionej Joasi, o życiu w powojennym Krakowie, o mieszkańcach kamienicy przy ul. Krupniczej 22, sprawia, że książkę czyta się z wielką przyjemnością. (AZ)

 

 

 Pozostałe nowości książkowe grudnia:

Aleksijewicz S.: Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka, Wołowiec 2014
Aleksijewicz S.: Ostatni świadkowie. Utwory solowe na głos dziecięcy, Wołowiec 2013
Bieszk J.: Słowiańscy królowie Lechii, Warszawa 2015
Brisard J.Ch., Quetel C.: Dzieci dyktatorów, Kraków 2015
Caillot Dubus B., Brzeziński M.: Adam i Jadwiga Czartoryscy: fotografie i wspomnienia, Warszawa 2014
Ćwiertniewicz G.: Krystyna Sienkiewicz – różowe zjawisko, Warszawa 2015
Jagielski W.: Wszystkie wojny Lary, Kraków 2015
Janicki K.: Epoka hipokryzji. Seks i erotyka w przedwojennej Polsce, Kraków 2015
Koprowski M.A.: Kobiety kresowe, Zakrzewo 2015
Krzymowski M.: Jarosław. Tajemnice Kaczyńskiego, Warszawa 2015
Niedźwiecki M.: Australijczyk, Warszawa 2015
Osiecka A.: Dzienniki 1952, Warszawa 2015
Najdenowicz F.: Głośny śmiech, Warszawa 2015
Pałkiewicz J.: Oblicz strachu, Warszawa 2015
Rappaport H.: Cztery siostry. Utracony świat ostatnich księżniczek z rodu Romanowów, Kraków 2015
Romański R.: Najsłynniejsze bękarty w dziejach Polski, Warszawa 2015
Sikorski M.: Smoki i smokobójstwo, Stradunia 2015
Sikorski M.: Smok wawelski: w kręgu mitu i historii, Stradunia 2012
Stuhr M., Nowicka B.: Stuhrmówka, czyli gen wewnętrznej wolności, Kraków 2015
Twardoch Sz.: Wieloryby i ćmy, Kraków 2015
Zawadzka M.: Taka jestem i  już!, Warszawa 2014
Ziemkiewicz R.A.: Pycha i upadek, Lublin 2015

 
 
Menu witryny
Start
Zamówienia publiczne
Klub seniora
O Bibliotece
ABC Czytelnika
Wydarzenia
Publikacje
Regionalia (Sierpciana)
Nowości książkowe
Audiobooki - nowości
Zaproponuj książkę
Wykazy bibliograficzne
Książka mówiona
Czasopisma
Przydatne linki
"Z książką za pan brat"
Biblioteka w TV

 
Biblioteczny Klub Malucha
klub_maluchaa.jpg
Książka do domu
Konkurs na Najlepszego Czytelnika Roku
konkurs_na_najlepszego_czytelnika.jpg
Facebook
 
 
 

Stary Katalog elektroniczny