Start 18 maja 2024 r. (sobota)  
10.04.2008 r. - V spotkanie w gronie Zasłużonych dla Miasta Sierpca
Autor: Magdalena Wiśniewska   

thumb_piate_spotkanie2.jpg   Członkowie Klubu Zasłużonych dla Miasta Sierpca kontynuują zapoczątkowaną w marcu ubiegłego roku serię spotkań tematycznych. Kolejne, piąte już z kolei, odbyło się 10 kwietnia 2008 r. w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej.

   Zebranie rozpoczęło się miłym akcentem – niespodzianką przygotowaną przez Teodora Wiśniewskiego – jednego z inicjatorów Klubu oraz prezesa Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Sierpcu Zbigniewa Charzyńskiego. Każdy z Zasłużonych otrzymał wznowione wydanie „Kroniki Sierpca i ziemi sierpeckiej” autorstwa Jana Burakowskiego oraz okolicznościowy medal - pamiątkę 80 lat istnienia na rynku słynącej z doskonałych produktów spożywczych sierpeckiej Mleczarni.

   Bohaterem V spotkania Klubu Zasłużonych został dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej Jan Rzeszotarski, który opowiedział o zakończonej niedawno rozbudowie skansenu - największej tego typu inwestycji ostatnich lat. Oficjalne otwarcie kompleksu muzealno-wystawienniczego
thumb_piate_spotkanie3.jpg
Jan Rzeszotarski w trakcie
opowieści o skansenie
 
nastąpi 10 maja bieżącego roku. Obiekty skansenu wzbogaciły się o budynki utrzymane w konwencji folwarku dworskiego z okresu przełomu XIX i XX w., które stanowić będą zaplecze administracyjno-gospodarcze oraz edukacyjne. Wśród nowych budowli znalazły się: oficyna dworska – siedziba dyrekcji i administracji MWM (dotychczasowa siedziba – zespół dworski - otwarty zostanie dla zwiedzających); budynek stolarni z pracownią konserwacji i renowacji zbiorów; budynek stajni z zapleczem magazynowym; garaże – dla pojazdów i maszyn rolniczych Muzeum; wiata magazynowa – do tymczasowego przechowywania pozyskanych obiektów lub ich elementów; budynek oświatowo-wystawienniczy z salą oświatową, konferencyjną, luksusowymi pokojami gościnnymi oraz przestronną galerią rzeźby ludowej; amfiteatr na 300 miejsc siedzących, gdzie będą mogły odbywać się przeglądy ludowych kapel; budynek kas z salą edukacyjną od ulicy Narutowicza oraz parkingi dla zwiedzających (od ulicy Narutowicza i trasy Warszawa-Toruń). W jednym z nowych budynków mieściła się będzie także muzealna biblioteka wraz z czytelnią (obecnie lokum biblioteki stanowi Ratusz).

   Nowym obiektem na terenie skansenu jest także kościół z Drążdżewa koło Przasnysza.
thumb_piate_spotkanie4.jpg
Maria Wiśniewska
i Teodor Wiśniewski
w trakcie rozdawania
upominków-niespodzianek
 
Przeniesienie świątyni to jedno z większych i kosztowniejszych przedsięwzięć związanych z rozbudową. Aż 10 lat trwało przeprowadzenie wszelkich formalności, łącznie z uzyskaniem od parafian zgody na przeniesienie. Stare, zniszczone elementy architektoniczne kościoła uzupełnione zostały nowym materiałem, jednak bez zmiany jego pierwotnego wyglądu i wyposażenia. Oficjalne otwarcie kościoła nastąpi 8 czerwca, wtedy też mszę świętą celebrował będzie biskup płocki Piotr Libera.

   Dyrektor Jan Rzeszotarski zdradził również plany Muzeum na kolejne kilkanaście lat. Okazuje się, że planowane są następne poważne inwestycje w skansenie. W miejscu, gdzie
thumb_piate_spotkanie5.jpg 
Od lewej: Zdzisław Dumowski,
Tadeusz Stelmański
i burmistrz Marek Kośmider
 
obecnie znajduje się spalony dwór Kurcewiczów (Rozłogi - wybudowane na potrzeby filmu „Ogniem i mieczem”), powstanie kolejna wieś, tzw. ulicówka szlachecka, z 50 obiektami dużej architektury. Przybliżony koszt inwestycji to niebagatelne 40 mln zł. Jej zakończenia można będzie spodziewać się w 2020 roku.
 
   Sierpeckie muzeum na wolnym powietrzu to miejsce znane zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Rocznie odwiedza skansen 70 tys. osób. Dyrektor Jan Rzeszotarski przypomniał przy okazji o możliwości bezpłatnego wejścia na skansen dla wszystkich chętnych. Bezpłatne wejścia na teren MWM możliwe są przez cały rok, w każdy poniedziałek, w godzinach od 10 do 14. Oferta ta skierowana jest przede wszystkim dla mieszkańców Sierpca, jak dotąd skorzystali z niej
thumb_piate_spotkanie6.jpg
Inicjatorzy spotkań Klubu -
dyrektor MBP Maria Wiśniewska 
i Teodor Wiśniewski
 
przeważnie przyjezdni goście...

   Spotkanie Klubu zakończyły dwie miłe wiadomości. Już wkrótce sierpeckie publikacje książkowe wzbogacą się o pierwszą sierpecką autobiografię, autorstwa Haliny Burakowskiej. Książka ukaże się prawdopodobnie w połowie maja. Drugą wiadomość, o poszerzeniu grona Zasłużonych, przekazał Kazimierz Czermiński, który poinformował, że podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej zapadła decyzja o przyznaniu medalu Zasłużony dla Miasta Sierpca dla Zbigniewa Mroczkowskiego – wieloletniego dyrektora Zespołu Szkół nr 2, obecnie zastępcy Przewodniczącego Rady Miejskiej i Jerzego Listkowskiego – sierpeckiego nauczyciela, działacza i trenera sportowego.

thumb_piate_spotkanie1.jpg
Uczestnicy V spotkania Klubu Zasłużonych dla Miasta Sierpca
Od lewej stoją: Wojciech Miążkiewicz, Kazimierz Urbański,
Jan Burakowski, Ryszard Bojanowski, Tadeusz Stelmański,
Tadeusz Łaniewski, Jan Rzeszotarski, Kazimierz Czermiński,
Marek Kośmider, Andrzej Olechowski,
Lech Żmijewski, Teodor Wiśniewski.
Siedzą od lewej: Maria Wiśniewska, Józefa Leszczyńska,
Halina Burakowska i Halina Nasiłowska-Szałecka

 
 
Menu witryny
Start
Zamówienia publiczne
Klub seniora
O Bibliotece
ABC Czytelnika
Wydarzenia
Publikacje
Regionalia (Sierpciana)
Nowości książkowe
Audiobooki - nowości
Zaproponuj książkę
Wykazy bibliograficzne
Książka mówiona
Czasopisma
Przydatne linki
"Z książką za pan brat"
Biblioteka w TV

 
Biblioteczny Klub Malucha
klub_maluchaa.jpg
Książka do domu
Konkurs na Najlepszego Czytelnika Roku
konkurs_na_najlepszego_czytelnika.jpg
Facebook
 
 
 

Stary Katalog elektroniczny

 

Aktualności
Odbyło się...
Sondy
Czy nasza strona internetowa spełnia Twoje oczekiwania?
 

Czasopismo "Chidusz" dostępne jest dla naszych czytelników dzięki firmie PITax.pl Łatwe podatki


 

logotypy.jpg

admin