Start arrow Nowości książkowe arrow Literatura popularnonaukowa i literatura faktu arrow LISTOPAD 2015 16 maja 2024 r. (czwartek)  
LISTOPAD 2015
Autor: Ewelina Cieszewska(EC),Aneta Jankowska(AJ),Marlena Puszewska(MP),Anna Szczepkowska(AS),Aldona Ziółek   
balerina.jpg

 

Misty Copeland
Balerina. Życie w tańcu
Warszawa 2015


Wiele małych dziewczynek marzy o tym, by zostać baletnicą. Nie zdają sobie jednak sprawy z tego, ile poświecenia i ciężkiej pracy to wymaga.  Burzliwe dzieciństwo bohaterki, ciągłe zmiany miejsca zamieszkania, kolejni mężowie matki, powodują, że szuka odskoczni w tańcu. Piruety, szpagaty, które wykonuje w przydomowym ogródku zaowocują w przyszłości. Jako 13-latka trafia do szkoły baletowej. Nauczycielka tańca widzi w niej potencjał na światową gwiazdę. Ciężkie treningi przynoszą efekty. Talent Misty zostaje dostrzeżony. Jako pierwsza czarnoskóra baletnica trafia do American Ballet Theater. Historia baletnicy, która przełamuje rasowy stereotyp. Ciemnoskóra baletnica, której figura i warunki fizyczne odróżniają ją od smukłych, wiotkich tancerek. Misty otrzymuje główną rolę w spektaklu „Ognisty ptak”. Udowadnia czytelnikom, że warto walczyć o marzenia. Do samego końca należy wierzyć, że nam się uda i osiągniemy sukces. (MP)

 

 simona.jpg

 

Anna Kamińska
Simona
Kraków 2015


Fascynująca biografia Simony (Gabrieli) Kossak, córki Jerzego Kossaka, sławnego polskiego malarza. Autorka przedstawia nam trudne, ale zarazem pełne pasji życie Simony. Trudne ze względu na brak miłości ze strony ojca, który oczekiwał narodzin pierworodnego syna a nie kolejnej córki. Nieprzeciętny charakter, wytrwałość w realizacji swoich marzeń oraz ogromna miłość do zwierząt i przyrody pozwoliły Simonie pozostać wierną sobie, mimo braku akceptacji ze strony swoich najbliższych. Książka ukazuje również życie Jerzego Kossaka, jaki był prywatnie, o rodzinie, w której uczucia okazywano bardziej zwierzętom niż najbliższym. Obok „Simony”nie można przejść obojętnie po przeczytaniu odczuwa się niedosyt, że nie mogliśmy poznać tej wspaniałej kobiety osobiście. Zachęcam do lektury. (EC)

 

maria_callas_primadonna_stulecia.jpg

 

Anne Edwards
Maria Callas. Primadonna stulecia
Kraków 2015


Córka greckich emigrantów, która urodziła się w Stanach Zjednoczonych, od najmłodszych lat wykazywała talent muzyczny. Matka posyłała ją na prywatne lekcje, by rozwijać zdolności córki. Callas ukończyła szkołę muzyczną w Atenach. Właśnie tam zaczyna odnosić pierwsze sukcesy. Kariera Callas, obdarzonej nieprzeciętnym głosem, rozkwitła na scenach La Scali Włoszech. Callas występowała także na scenach Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Biografia przedstawia także negatywne zdarzenia, które dotykają gwiazdę w jej życiu prywatnym. Burzliwe życie artystki przerywa nagła śmierć. Polecam biografię wszystkim, którzy chcą poznać losy Primadonny XX wieku.  (MP)

 

 zapomnialam_o_tobie.jpg

 

Grażyna Szapołowska
Zapomniałam o tobie
Warszawa 2015


Z wielką przyjemnością prezentuję państwu zbiór listów znakomitej aktorki Grażyny Szapołowskiej z nieznajomym Januszem. „Zapomniałam o tobie” to intymna opowieść o losie dwojga ludzi oddalonych od siebie tysiącami kilometrów, zaplątanych w codzienność, to zapis ich pięknej platonicznej miłości, przesyconej ogromną tęsknotą, melancholią oczekiwania na spotkanie, na spełnienie marzeń i pragnień. Ich niezliczone epistoły, pocztówki, telefony, poczucie humoru i silne zaufanie do wspólnej przyjaźni pozwoliło ocalić silne uczucie, przetrwać szarość PRL-u. Książka chwyta czytelnika za serce i zmusza do refleksji. Serdecznie polecam (AZ)

zbrodnia_niedoskonala.jpg

 

Bonda Katarzyna, Lach Bogdan
Zbrodnia niedoskonała
Warszawa 2015


Czy istnieje zbrodnia doskonała? Nad tym pytaniem od wieków zastanawiają się kryminolodzy, wiktymolodzy, psychologowie, policjanci, a także autorzy powieści kryminalnych. Katarzyna Bonda i Bogdan Lach postawili sobie za cel udowodnić w swej książce, że zbrodnia doskonała nie istnieje. Pozycja obowiązkowa dla fanów kryminałów i thrillerów, szczególnie tych, którzy zastanawiali się w jaki sposób policyjny profiler jest w stanie z nielicznych i wydawałoby się nieistotnych informacji określić wiek, płeć a nawet motyw sprawcy.  
Znana autorka kryminałów przy współpracy z policyjnym profilerem Bogdanem Lachem stworzyła tym razem książkę popularnonaukową. Publikacja podzielona jest na kilka działów, każdy poświęcony innemu typowi przestępstwa. Przedstawione są prawdziwe sprawy kryminalne, które udało się rozwiązać dzięki wsparciu Bogdana Lacha, pierwszego policyjnego profilera w Polsce. Pioniera tej dziedziny w naszym kraju. Wielkim plusem tej publikacji jest przystępny język jakim została napisana. Polecam. (AJ)

 

 bardzo_polska_historia_wszystkiego.jpg

 

Adam Węgłowski
Bardzo polska historia wszystkiego
Kraków 2015


Dziennikarz Adam Węgłowski pisuje m. in. do magazynu "Focus Historia", a także "Focus Śledczy" i do "Tygodnika Powszechnego". Fani ciekawostek historycznych w jego wykonaniu wiedzą, że z jego strony można spodziewać nie tyle badań naukowych, co raczej podawanych w intrygujący sposób ciekawostek, zachęcających nas do samodzielnego studiowania historii. Tak jest i tym razem. Autor, powołując się na ogromną ilość źródeł i rozmów z autorytetami w dziedzinie historii, podsuwa nam tropy, powiązania i źródła, a my razem z nim możemy prowadzić takie niby śledztwo historyczne, które dotyczyć będzie wątków polskich w różnych biografiach i historiach.
A kto spośród legendarnych postaci, uwielbianych ikon popkultury i wyrzutków historii był „nasz”? Autor zaczyna swoje rozważania od Erzulie Dantor, czarnej bogini voodoo, której wizerunek jest niezwykle podobny do obrazu naszej Matki Boskiej Częstochowskiej. Następnie kolejno przechodzi od Kolumba poprzez Kubę Rozpruwacza, Stalina, Ronaldo, Drakulę, Golema, Frankensteina aż po Indianę Jonesa i Jamesa Bonda.
Lektura "Bardzo polskiej historii wszystkiego" uczy, dostarczając nam porcję solidnej wiedzy, a jednocześnie bawi i zachęca do kontynuowania poszukiwań "naszych". (AS)

 

 

Pozostałe nowości:

Łątka J. S.: Sulejman II Wspaniały: zdobywca, władca, reformator, Warszawa 2015
Bonnett A.: Poza mapą, Warszawa 2015
Moczulska A.: Bajki, które zdarzyły się naprawdę. Historie słynnych kobiet, Kraków 2015
Pawlikowska B.: W dżungli codzienności, Warszawa 2015




 
 
Menu witryny
Start
Zamówienia publiczne
Klub seniora
O Bibliotece
ABC Czytelnika
Wydarzenia
Publikacje
Regionalia (Sierpciana)
Nowości książkowe
Audiobooki - nowości
Zaproponuj książkę
Wykazy bibliograficzne
Książka mówiona
Czasopisma
Przydatne linki
"Z książką za pan brat"
Biblioteka w TV

 
Biblioteczny Klub Malucha
klub_maluchaa.jpg
Książka do domu
Konkurs na Najlepszego Czytelnika Roku
konkurs_na_najlepszego_czytelnika.jpg
Facebook
 
 
 

Stary Katalog elektroniczny