Start arrow Nowości książkowe arrow Literatura popularnonaukowa i literatura faktu arrow PAŹDZIERNIK 2015 16 maja 2024 r. (czwartek)  
PAŹDZIERNIK 2015
Autor: Ewelina Ciszewska (EC), Aneta Jankowska (AJ, Anna Szczepkowska (AS)   
hotel-ritz.jpg 

 

Tilar J. Mazzeo
Hotel Ritz. Życie, śmierć i zdrada w Paryżu
Kraków 2015


Kiedy myślimy o Paryżu zazwyczaj staje nam przed oczami wieża Eiffla, Łuk Triumfalny, czy Luwr,  ale jest jeszcze jedno miejsce równie charakterystyczne dla tego miasta i właśnie o nim pisze Tilar J. Mazzeo. Hotel Ritz, bo to o nim mowa otworzył swoje podwoje 6 czerwca 1898 roku, a jego otwarcie uznano za największe wydarzenie towarzyskie. Był pierwszym hotelem, w którym zastosowano między innymi takie innowacje jak łazienka w pokoju czy zasilanie energią elektryczną. Już wówczas Ritz był najnowocześniejszym i najelegantszym hotelem w Europie, a ludzie ścigali się, żeby w nim zamieszkać. Od początku swego istnienia Ritz stanowił dom i miejsce spotkań artystów i intelektualistów. Dość zaznaczyć, że losy budynku splotły się m. in. z życiorysami takich osób jak Marlena Dietrich, Pablo Picasso, Coco Chanel czy Ernest Hemingway. Gośćmi hotelu byli także: Charlie Chaplin, Scott Fitzgerald, Franz Beckenbauer, Barbara Streisand, Henry Kissinger, David Rockefeller, Pélé, Paul Anka, Quincy Jones, Dean Martin, Louis Jourdan, Gregory Peck. Słynnym Polakiem, który mieszkał w hotelu Ritz był Ignacy Paderewski. W czasie okupacji Paryża przez Niemców najbardziej luksusowy apartament zajmował w Ritzu Hermann Göring. W 1997 roku obiad w Ritzu zjadła wraz z synem Al Fayeda, Dodim, księżna Diana. Niedługo potem para zginęła w wypadku samochodowym. Prawdziwie rozkochani w hotelu są: Madonna, Woody Allen i Elton John. Swoje pokazy mody organizuje tutaj Karl Lagerfeld.
Nic więc w tym dziwnego, że wokół zlokalizowanego przy Placu Vendome hotelu narastały i nadal narastają legendy. Dzięki książce Tilar J. Mazzeo odkrywamy najbardziej niesamowite historie związane z kultowym hotelem. Autorka zaznajamia nas z kulisami nie tylko wielkiej polityki, ale także ze światem luksusu, sławy i skandali. Gorąco zachęcam do zajrzenia do książki o najbardziej luksusowym hotelu świata. (AS)

 

 smiertelni.jpg

Atul Gawande
Śmiertelni: medycyna i to co najważniejsze
Warszawa 2015


Doświadczony lekarz, a zarazem autor licznych książek, tym razem przedstawia “Starość”. Temat, którego wielu się boi i o którym chciałoby zapomnieć. Właściwie dlaczego się starzejemy? Jak to się objawia i kiedy tak naprawdę zaczyna? Co lekarz może powiedzieć na temat starzenia się od strony medycznej, czyli tej, której gołym okiem nie widać? Jakie są szanse na powstrzymanie starości i zachowanie pełnej sprawności do końca życia? Jak przedłużyć młodość? Tego wszystkiego możemy się dowiedzieć z najnowszej książki Atula Gawande.
Znajdziemy tu masę medycznych ciekawostek, ale także poważniejszą, gorzką, stronę społeczną zjawiska starości. Jak było kiedyś i jak jest teraz. Czy obecny system jest dobry? Jakie są jego wady i dlaczego potrzebujemy geriatrów? Wiedza, która na pewno przyda się każdemu. Serdecznie polecam każdemu miłośnikowi medycznych ciekawostek oraz osobom, które chciałyby zrozumieć jak to jest mieć 70+ lat. (AJ)

 

 tabloid-smierc-w-tytule.jpg

Piotr Głuchowski,Marcin Kowalski
Tabloid. Śmierć w tytule
Warszawa 2015



Duże pieniądze, luksus, miłość, obłęd i śmierć. Kiedy Krzysztof Mrugała umierał wciąż trzymał kominiarkę, którą zerwał z głowy swego mordercy. O zlecenie zabójstwa oskarżona została jego żona. W tej sprawie wyrok wydał jednak nie sąd, lecz tabloid. I był to wyrok śmierci. Córkom Mrugałów pozostała tylko zemsta. Książka ta udowadnia, że rzeczywistość może przewyższyć fantazję najlepszego pisarza. Prawda może być mocniejsza od fikcji.
Piotr Głuchowski i Marcin Kowalski, dziennikarze Gazety Wyborczej, przypominają zbrodnię sprzed jedenastu lat. Korzystając z dokumentów, prasowych artykułów oraz relacji świadków rekonstruują głośną sprawę morderstwa Krzysztofa Mrugały, znanego mieszkańca Buska Zdroju. Zamożny biznesmen miał wszystko o czym mógł zamarzyć, poza udaną rodziną. Konflikty, przemoc, alkoholizm, a w końcu rozwód. Wyjątkowo toksyczna rodzina, która swym bogactwem wzbudzała dodatkowo niechęć sąsiadów. 3 listopada 2004 roku Krzysztof Mrugała po powrocie z pracy został brutalnie pobity, ograbiony i zamordowany pod swoim własnym domem. Główną podejrzaną została jego była żona. Artykuł w popularnym tabloidzie wywołał wśród społeczeństwa nienawiść i pewność, że to ona jest sprawczynią. Nieudolność wymiaru sprawiedliwości oraz przedłużający się areszt podkopały zdrowie Doroty Mrugały, przez co w końcu kobieta umarła. Pozbawione rodziców Aneta i Bożena Mrugała zostały same z piętnem córek morderczyni. Wyszydzane i pogardzane przez mieszkańców Buska Zdroju musiały na nowo układać sobie życie i walczyć o dobre imię matki, która jak się potem okazało była niewinna. Ta niezwykła historia to przykład jak wielki wpływ na społeczeństwo mają brukowce oraz jakie brutalne zagrywki potrafią stosować by wzbudzić zainteresowanie czytelników. Drastyczne, bulwersujące i prawdziwe świadectwo naszych czasów. Ten reportaż czyta się zupełnie jak thriller. Tylko dla osób o mocnych nerwach. (AJ)

 

 okupacja-od-kuchni.jpg

Aleksandra Zaprutko-Janicka
Okupacja od kuchni. Kobieca sztuka przetrwania
Kraków 2015

Autorka książki z wykształcenia historyk i publicysta próbuje przybliżyć nam kuchnię z czasów niemieckiej okupacji. Ukazuje nam zarówno jak wielkim okrucieństwem wykazywał się okupant wprowadzając system kartkowy, na który składała się niewielka część dziennego zapotrzebowania kalorii, jak również jak wielką kreatywnością i hartem ducha w zdobywaniu pożywienia wykazywały się polskie kobiety. W książce znajdujemy oryginalne przepisy i praktyczne porady kulinarne. Niektóre z przedstawianych potraw, kiedyś znajdujące się na najniższym szczeblu w hierarchii żywieniowej, obecnie to rarytasy z wyższej półki.  Dzięki notatkom zawartym w książce poznajemy również wiele innych ciekawych faktów z życia Warszawiaków.
Książkę czyta się prawie jednym tchem, można także śmiało polecić osobom, które nie gustują w fabule o tematyce historycznej. Warto dowiedzieć się jak nasi rodzice i dziadkowie walczyli o przetrwanie. (EC)

 

 

Pozostałe nowości października:

Beksiński Z.: Listy do Jerzego Lewczyńskiego, Gliwice 2014

Bonda K., Lach B.: Zbrodnia niedoskonała, Warszawa 2015

Daukszewicz K.: Tuskuland, Warszawa 2015

Domagalska K.: Nie przeproszę, że urodziłam - historie rodzin z in vitro, Wołowiec 2015

Geddes J.: Najemnik, Kraków 2015

Gryka D.: Pół świata z plecakiem i mężem, Pelplin 2012

Gryka D.: Reszta świata, Pelplin 2014

Kamińska A.: Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak, Kraków 2015

Konnikova M.: Myśl jak Sherlock Holmes, Warszawa 2015

Lindhout A., Corbett S.: Dom na niebie. Nie poddać się. Dziennikarka w niewoli somalijskich porywaczy, Warszawa 2015

Sumliński W.: Niebezpieczne związki Bronisława Komorowskiego, Warszawa 2015

Węgłowski A.: Bardzo polska historia wszystkiego, Kraków 2015

 
 
Menu witryny
Start
Zamówienia publiczne
Klub seniora
O Bibliotece
ABC Czytelnika
Wydarzenia
Publikacje
Regionalia (Sierpciana)
Nowości książkowe
Audiobooki - nowości
Zaproponuj książkę
Wykazy bibliograficzne
Książka mówiona
Czasopisma
Przydatne linki
"Z książką za pan brat"
Biblioteka w TV

 
Biblioteczny Klub Malucha
klub_maluchaa.jpg
Książka do domu
Konkurs na Najlepszego Czytelnika Roku
konkurs_na_najlepszego_czytelnika.jpg
Facebook
 
 
 

Stary Katalog elektroniczny