Start arrow Nowości książkowe arrow Literatura popularnonaukowa i literatura faktu arrow LIPIEC-SIERPIEŃ 2015 16 maja 2024 r. (czwartek)  
LIPIEC-SIERPIEŃ 2015
Autor: Danuta Cielicka (DC), Magdalena Staniszewska (MS), Anna Szczepkowska (AS)   
1945-wojna-i-pokoj.jpg 

Magdalena Grzebałkowska
1945: wojna i pokój

Warszawa 2015

     Książka, która obala stereotypowe myślenie o tym, że rok 1945 (wyzwolenie, koniec wojny) to czas szczęśliwości. To znakomicie napisana literatura faktu, którą czyta się jak najlepszą powieść. Magdalena Grzebałkowska (autorka m.in. biografii o księdzu Janie Twardowskim oraz znakomitej biografii o Beksińskich) wykonała tytaniczną, benedyktyńską pracę, by dotrzeć do osób, wspomnień i dokumentów o czasie i wydarzeniach tak strasznych, trudnych i dramatycznych, że nie sposób ich zrozumieć, zwłaszcza nam, czytelnikom, którzy żyjemy w czasie pokoju i poszanowania praw.
     Gwarantuję, że każdy, kto zacznie czytać książkę, nie będzie w stanie przerwać lektury. Rozdziały, które szczególnie zapadają w pamięci to te o przeprawie osadników przez skuty lodem Zalew Wiślany, o sierocińcu dla ocalałych z wojny żydowskich sierot, o pierwszych chwilach zrujnowanej w 65% Warszawy, o tragicznym rejsie statku pasażerskiego Wilhelm Gustloff, który zatonął z około 9 tysiącami pasażerów (na Titanicu, dla porównania, zginęły 1523 osoby). Jeśli historia była dla was w szkole przykrą koniecznością, to po tej książce, nauka ta z pewnością zafascynuje niejedną osobę. (MS)

 

czarny_anio.jpg

Angelika Kuźniak, Ewelina Karpacz-Oboładze
Czarny Anioł. Opowieść o Ewie Demarczyk
Kraków 2015


    Książka o jednej z największych gwiazd polskiej piosenki Ewie Demarczyk. "Czarny Anioł" to wypowiedzi różnych osób: przyjaciół, rodziców i współpracowników artystki, zebrane i umiejscowione w historii z życia piosenkarki. Książka przedstawia w jaki sposób młoda osoba wspięła się po szczeblach kariery muzycznej. Znajdujemy w niej również wyjaśnienia motywów decyzji podejmowanych przez Ewę Demarczyk. Z przeprowadzonych rozmów wyłania się portret nieprzeciętnie uzdolnionej, wielkiej artystki, pracowitej perfekcjonistki, znającej swoją wartość artystyczną i świadomej swego talentu. 
    To ciekawa książka, dająca możliwość poznania wspaniałej postaci późniejszym pokoleniom, ale również dopełnieniem dla osób, które żyły jej przebojami i magnetycznym głosem. Książka o ciekawej osobowości artystki i jej hipnotyzującej mocy, którą zdobywała serca publiczności podczas swoich występów. (DC)

 

 wspolczesne_maniery.jpg

Dorothea Johnson, Liv Tayler
Współczesne maniery, czyli jak się zachowywać w drodze na szczyt
Kraków 2015

    Książka ta to niezbędny na co dzień, praktyczny poradnik współczesnego savoir vivre’u. Autorki, Dorothea Johnson i jej wnuczka Liv Tayler, przedstawiają czytelnikom podstawowe problemy etykiety z jakimi borykają się ludzie XXI wieku.  Dorothea jest specjalistką do spraw etykiety, założycielką Szkoły Etykiety w Waszyngtonie, a Liv Tayler to gwiazda światowego kina. Razem tworzą dowcipny, elegancki, ale też z dużą dawką humoru poradnik z wieloma cennymi radami.
    Czytelnik w książce znajdzie niezbędne informacje: jak zachować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej, powitań, spotkań biznesowych, przyjęć towarzyskich. Odnajdzie również porady dotyczące doboru odpowiedniego stroju do okoliczności oraz zachowania dobrych manier przy stole. Oddzielny rozdział autorki poświęcają na omówienie właściwego komunikowania się za pomocą poczty elektronicznej. Wyszczególnione przy tym są różnice dotyczące zasad właściwego savoir vivre’u  w poszczególnych narodowościach. Poszczególne zagadnienia zaopatrzone są również w ciekawe przykłady sytuacji i ciekawostki.
    W dzisiejszych czasach umiejętność prawidłowego zachowania się w różnych sytuacjach sprawia, że czujemy się swobodnie, zdobywamy ogładę i pewność siebie. Są to zdolności potrzebne każdemu, kto dąży do sukcesu zarówno zawodowego jak i towarzyskiego. Inwestycja w dobre maniery to inwestycja w swoją przyszłość. (DC)

 

 co_gocha.jpg

Kalicińska Małgorzata
Co, Gocha?
Poznań 2015

    Książka Małgorzaty Kalicińskiej to zbiór zapisków najchętniej czytanej polskiej pisarki. Pisarka podejmuje się wielu działań, których, jak wyznaje, nigdy nie myślała, że będzie robić. Zakładała, że nigdy nie będzie pisać felietonów, nigdy nie będzie blogerką. Jedno i drugie zrobiła. Życie toczy się bowiem w swoim tempie i wciąga nas w swój wir.
    "Co, Gocha" to pozycja godna przeczytania. Zawiera dużo przemyśleń autorki na ważne problemy w naszym życiu, jest pełna cennych rad, czasem zabawnych sytuacji, czasem skłaniających do zadumy i refleksji. To książka o miłości, przyjaźni, starości, śmierci.
    To książka w sam raz do kawy, herbaty, do czytania na świeżym powietrzu i do rozważań z otwartym umysłem. Można się z niej wiele dowiedzieć o samej autorce, ale zapiski pomagają także zastanowić się nad wieloma sprawami, a niektóre z problemów ujrzeć w zupełnie innym świetle. Książka doskonała na letnie dni. (DC)

 

 dziewczyna-z-kamienia.jpg

Izabella Cywińska
Dziewczyna z Kamienia
Warszawa 2015


    "Dziewczyna z Kamienia" to autobiografia Izabelli Cywińskiej, minister kultury w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, a przede wszystkim wybitnej reżyserki filmowej i teatralnej. Tytuł książki można potraktować zarówno dosłownie - Cywińska swe dzieciństwo spędziła w miejscowości Kamień, ale również jako metaforę, nawiązującą do siły jej charakteru i woli walki o spełnienie marzeń.
    Izabella Cywińska pochodzi z rodziny ziemiańskiej, jest panienką z dworu, której dzieciństwo upłynęło w otoczeniu służby oraz przedstawicieli wyższych sfer. Kiedy wybuchła II wojna światowa jej rodzina musiała wyemigrować. Nadeszły czasy tułaczki, aresztowań, a potem próby odnalezienia się w dyktowanych przez Sowietów warunkach. Cywińska kilkakrotnie obejmowała stanowisko dyrektora różnych teatrów, była internowana, potem została ministrem kultury. W końcu zajęła się reżyserowaniem filmów, a jej chyba najbardziej znaną produkcją jest serial "Boża podszewka".
    "Dziewczyna z Kamienia" to przede wszystkim okazja do poznania niezwykle twórczej i aktywnej kobiety, ale dzięki tej autobiografii mamy także unikalną możliwość poznania życia ziemiaństwa w powojennej Polsce oraz bycia świadkiem przemian kulturalno-społecznych i politycznych w czasach PRL-u i III RP. Poznamy całą masę anegdot, ciekawych dygresji oraz portretów znajomych i przyjaciół.  To wciągająca opowieść, bogato ilustrowana fotografiami z rodzinnego archiwum autorki. Gorąco polecam nie tylko miłośnikom teatru. (AS)

 

 usypa_gry.jpg Małgorzata Szejnert
Usypać góry. Historie z Polesia

Kraków 2015


    Polesie to miejsce, gdzie spotyka się wiele nacji i wiele wyznań. To miejsce ze skomplikowaną historią, która ciągle znajduje swoje odbicie w losach mieszkańców - Polaków, Litwinów, Białorusinów i Żydów, ale też "tutejszych" - Poleszuków. Tutejsza ludność ciągle walczą o ocalenie swojej tradycji i kultury, nie chcąc przy tym utracić szans na lepsze jutro. To właśnie im Małgorzata Szejnert, zwana czasami królową polskiego reportażu, poświęciła swą najnowszą pracę.
    "Usypać góry" to zbiór reportaży, z których każdy ma swoich bohaterów związanych z tą ziemią, żyjących obecnie lub w przeszłości. Są wśród nich weteran wojen brytyjskich, który polował z Karolem Radziwiłłem w poleskich puszczach, amerykańska badaczka Arktyki, Szwedka, która przyjechała tu zachęcona słowami Ryszarda Kapuścińskiego, carski fotograf, językoznawca, żydowska rodzina, kupcy i chłopi. Dzięki wsparciu wielu osób i własnemu uporowi Szejnert dotarła do miejsc, ludzi i opowieści poleskich. Splatając w jedno przeszłość, teraźniejszość i wiarę w przyszłość reporterka złożyła hołd tej krainie i jej wyjątkowym mieszkańcom. Dzięki niej, my możemy odbyć fascynującą podróż w czasie i przestrzeni. (AS)

 

 

 

Pozostałe nowości z literatury popularno-naukowej:

Hensebergen G.: Gaudi - geniusz z Barcelony, Warszawa 2015

Krenn G.: Romy i Alain - szalona miłość, Warszawa 2015

Mwanza R.: Mała czarownica nominowana do Oskara, Warszawa 2015

Ludzie Znaku, red. A. Mateja, Kraków 2015

 
 
Menu witryny
Start
Zamówienia publiczne
Klub seniora
O Bibliotece
ABC Czytelnika
Wydarzenia
Publikacje
Regionalia (Sierpciana)
Nowości książkowe
Audiobooki - nowości
Zaproponuj książkę
Wykazy bibliograficzne
Książka mówiona
Czasopisma
Przydatne linki
"Z książką za pan brat"
Biblioteka w TV

 
Biblioteczny Klub Malucha
klub_maluchaa.jpg
Książka do domu
Konkurs na Najlepszego Czytelnika Roku
konkurs_na_najlepszego_czytelnika.jpg
Facebook
 
 
 

Stary Katalog elektroniczny