Start arrow Nowości książkowe arrow Literatura popularnonaukowa i literatura faktu arrow MAJ 2015 16 maja 2024 r. (czwartek)  
MAJ 2015
Autor: Anna Szczepkowska (AS), Aneta Jankowska (AJ)   
genialni.jpg

Mariusz Urbanek
Genialni. Lwowska Szkoła Matematyczna
Warszawa 2014


      Mariusz Urbanek – z wykształcenia prawnik, z zawodu pisarz, autor m. in. biografii Tyrmanda, Broniewskiego i Tuwima, tym razem postanowił przybliżyć światu historię Lwowskiej Szkoły Matematycznej, czyli grupy matematyków, którzy zasłynęli  nie tylko z imponujących dokonań naukowych, ale także z bardzo nieszablonowego trybu pracy: największych odkryć dokonywali nie w zaciszu uczelni, ale w kawiarni Szkocka przy placu Akademickim, gdzie sącząc wino lub koniak, rozmawiali o matematyce i zapisywali swe teorie ołówkiem na marmurowym blacie stolika. Za filary tej grupy uznawano: Stefana Banacha, który nie skończył żadnych studiów, matematyki w ogóle nie studiował, a który został jednym z największych polskich uczonych, Hugona Steinhausa, który słynął z ciętego dowcipu, językowego puryzmu oraz talentu do matematyki i aforyzmów, Stanisława Ulama, marzyciela, któremu przyszło budować w Los Alamos bomby atomowe zrzucone następnie na Hiroszimę i Nagasaki oraz Stanisława Mazura, którego skrajna niechęć do publikowania prac doprowadzała do rozpaczy całe lwowskie środowisko.
      „Genialni” to fascynująca opowieść o wspaniałych ludziach, indywidualistach, których dokonania uznawane są za najważniejszy polski wkład do światowej nauki. Ta książka pokazuje, że możemy być dumni nie tylko z Mikołaja Kopernika czy Marii Curie-Skłodowskiej. Serdecznie polecam. (AS)

 

 cwiartka_raz.jpg

Karolina Korwin Piotrowska
Ćwiartka raz
Warszawa 2014



      Karolina Korwin Piotrowska w swojej najnowszej książce „Ćwiartka raz” zaprasza nas w sentymentalną podróż przez 25 lat polskiej popkultury, zaczynając od pierwszych częściowo wolnych wyborów i serialu „W labiryncie” , a na roku 2014 i filmie „Kamienie na szaniec”  oraz biografii Beksińskich, kończąc. Autorka niewiele miejsca poświęca polityce, za to w kolejnych rozdziałach – podzielonych według aktualnie omawianego roku – analizuje najważniejsze wydarzenia kulturalne, społeczne, opisuje to, co ukształtowało ją oraz jej wrażliwość filmową czy muzyczną. Na kartach książki wspomnieni są sławni ludzie, głośne produkcje kinowe i teatralne, popularne programy telewizyjne i podbijające polski rynek gazety. Zdecydowanym atutem „Ćwiartka raz” jest duża ilość zdjęć, które świetnie uzupełniają kolorową formę książki. Oprócz zdjęć z archiwum autorki, znajdziemy również plakaty, okładki i wycinki z gazet z tamtych lat. A wśród nich możemy natknąć się na takie perełki jak Beata Tyszkiewicz reklamująca odkurzacze ;-)
      Zdecydowanie warto zajrzeć do tej książki, choćby po to, by przypomnieć sobie fakty, które powoli zacierają  się w pamięci. Dla pozostałych to doskonała lekcja historii przemian obyczajowych i społecznych w Polsce. (AS)
 
 kobiety_kossakow.jpg

Joanna Jurgała-Jureczka
Kobiety Kossaków
Warszawa 2015


      Joanna Jurgała-Jureczka jest już niemal specjalistką od losów rodziny Kossaków. Do tej pory poświęcała swą uwagę głównie Zofii Kossak, tym razem uczyniła bohaterkami wszystkie kobiety z tej rodziny, zarówno te znane, jak i te, które raczej pozostawały w cieniu swych mężów. Książka pełna jest nieznanych faktów, anegdot, fragmentów z dzienników i listów. Wyłania się z nich obraz życia przedstawicieli szlachty XIX i początków XX wieku, panujących wtedy obyczajów, strojów i zwykłej codzienności. Kobiety opisane w tej książce żyły w burzliwych czasach, osobiście zetknęły się z wieloma sławnymi osobistościami takimi jak Fryderyk Chopin, Adam Asnyk, czy Witkacy (którego żona Jadwiga była wnuczką Juliusza Kossaka). Sielanka i “zabawy tańcujące” mieszają się z dramatami, zarówno tymi rodzinnymi, jak i tymi historycznymi czyli kolejnymi powstaniami, wojnami i walką o odzyskanie niepodległości.
      Publikacja ta spodoba się na pewno każdemu czytelnikowi lubiącemu książki historyczne i kobiece. (AJ) 

 

 

Pozostałe nowości:


Flynn S.: Naukowa lista przebojów. Wybór fascynujących faktów, anegdot i żartów ze skarbnicy nauki, Warszawa 2014
Mazzetti M.: CIA - tajna wojna Ameryki, Warszawa 2014
Rowe D.: Depresja: jak skruszyć mury więzienia swojego umysłu, Poznań 2014
Molenda J.: Polki przeklęte? Wielkie kobiety - dramatyczne biografie, Warszawa 2014

 
 
Menu witryny
Start
Zamówienia publiczne
Klub seniora
O Bibliotece
ABC Czytelnika
Wydarzenia
Publikacje
Regionalia (Sierpciana)
Nowości książkowe
Audiobooki - nowości
Zaproponuj książkę
Wykazy bibliograficzne
Książka mówiona
Czasopisma
Przydatne linki
"Z książką za pan brat"
Biblioteka w TV

 
Biblioteczny Klub Malucha
klub_maluchaa.jpg
Książka do domu
Konkurs na Najlepszego Czytelnika Roku
konkurs_na_najlepszego_czytelnika.jpg
Facebook
 
 
 

Stary Katalog elektroniczny