Start arrow Nowości książkowe arrow Literatura popularnonaukowa i literatura faktu arrow LUTY 2015 16 maja 2024 r. (czwartek)  
LUTY 2015
Autor: Anna Szczepkowska (AS)   
 wiza_do_iranu1.jpg

Artur Orzechowski
Wiza do Iranu
Warszawa 2014


Iran to państwo, które ze względu na fundamentalistyczną politykę ajatollahów ma niezbyt pozytywną opinię i nie jest zbyt chętnie odwiedzane przez turystów. A przecież to także kraj bogatych tradycji, pięknych zakątków i cennych zabytków. Tu wszystko jest inne niż w Europie, a zwłaszcza obyczaje. Przekonuje nas o tym Artur Orzech, znany prezenter radiowy i telewizyjny a przede wszystkim dziennikarz muzyczny. Zapewne pomyśleli Państwo, że to kolejny celebryta, który usiłuje pisać, dlatego dodam, że jest także absolwentem iranistyki, tłumaczem literatury perskiej i wielkim miłośnikiem tego kraju. Obok informacji historycznych, religijnych czy politycznych w książce znajdziemy także opis codziennego życia Irańczyków, ich zwyczaje, problemy i radości.
"Wiza do Iranu" to bardzo ciekawa książka, przybliżająca nam ten mało znany kraj. (AS)

 

 holandia-presja-depresji.jpg

 

Marek Orzechowski
Holandia. Presja depresji
Warszawa 2014


Druga książka, którą chciałabym Państwu zaproponować to „Holandia. Presja depresji” o kraju, który kojarzy nam się zdecydowanie lepiej niż Iran. Mówiąc „Holandia” myślimy: przepiękne wodne krajobrazy, przepasane kobiercami tulipanów, z wiatrakami i tolerancja wobec odmienności. Ale to tylko jedna strona medalu. Jak każde państwo, Holandia ma swoje tajemnice a mieszkańcy wady.

Po lekturze tych książek z pewnością będą Państwo znali lepiej oba te kraje, ich kulturę i mieszkańców. A może nawet zdecydują się je odwiedzić? (AS)

 

 damy_zlotego_wieku.jpg

 

Kamil Janicki
Damy Złotego Wieku
Kraków 2014


Bona Sforza, Barbara Radziwiłłówna i Anna Jagiellonka to jedne z najbarwniejszych i najpotężniejszych kobiet w historii Polski. XVI wiek nie byłby nazywany „złotym wiekiem Rzeczpospolitej” , gdyby nie ich wpływ.  W epoce, kiedy władza i polityka były domeną mężczyzn, a kobiety miały jedynie zapewnić ciągłość rodu to właśnie one - księżna z mało znaczącego włoskiego rodu, magnatka, nosząca w swym łonie nieślubne dziecko młodego władcy i ostatnia z rodu Jagiellonów – okazały się na tyle nietuzinkowymi postaciami, że doczekały się swego miejsca w historii a nawet w legendach. Janicki nie tylko przedstawił kobiety tej epoki, ale również w ciekawy sposób sportretował XVI-wieczną Rzeczpospolitą. Książkę czyta się jak powieść dzięki fabularyzowanym scenom wzbogacającym poszczególne rozdziały. Są również ciekawostki z życia prywatnego i pikantne szczegóły, jak również spiski i intrygi, których w ówczesnych czasach nie brakowało. Szkoda, że podręczniki szkolne nie są tak ciekawie napisane. (AS)

 

 

Pozostałe nowości lutego:

Cygan J.: Życie jest piosenką, Kraków 2014
Fayza D., Tager D.: Droga przez piekło, Warszawa 2014
Specyał T.: Memento mori, Zakrzewo 2014

 
 
Menu witryny
Start
Zamówienia publiczne
Klub seniora
O Bibliotece
ABC Czytelnika
Wydarzenia
Publikacje
Regionalia (Sierpciana)
Nowości książkowe
Audiobooki - nowości
Zaproponuj książkę
Wykazy bibliograficzne
Książka mówiona
Czasopisma
Przydatne linki
"Z książką za pan brat"
Biblioteka w TV

 
Biblioteczny Klub Malucha
klub_maluchaa.jpg
Książka do domu
Konkurs na Najlepszego Czytelnika Roku
konkurs_na_najlepszego_czytelnika.jpg
Facebook
 
 
 

Stary Katalog elektroniczny