Start arrow Nowości książkowe arrow Literatura popularnonaukowa i literatura faktu arrow GRUDZIEŃ 2014 16 maja 2024 r. (czwartek)  
GRUDZIEŃ 2014
Autor: Magdalena Staniszewska (MS), Anna Szczepkowska (AS)   
najpiekniejsze-kobiety-z-obrazow.jpg
Małgorzata Czyńska
Najpiękniejsze kobiety z obrazów

Znak
Kraków 2014

Niezwykła gratka dla wielbicieli sztuki i historii towarzyszących życiu największych sław malarskich. Autorką książki jest Małgorzata Czyńska – historyk sztuki, krytyk i kuratorka wystaw. Tak więc wiedzę na ten temat z pewnością ma sporą.
Za sprawą jej wspaniałej książki poznajemy losy zarówno wybitnych malarzy światowej klasy, jak i historie towarzyszące powstawaniu ich obrazów, a zwłaszcza postaci na tych obrazach – kobiet – muz.
Posłużę się tu przykładem holenderskiego malarza Jana Vermeera – to co zwraca uwagę odbiorcy jego dzieł, to często pojawiające się motywy – perłowe kolczyki, brzemienne kobiety oraz rodzinne miasto.
Otóż perłowe kolczyki należały do jego żony i jednocześnie muzy Catherine. Stanowiły malarski walor jego obrazów, gdyż artysta przywiązywał wagę do subtelnego odbicia światła na ich powierzchni, które nadawało policzkom jego modelek niezwykłego blasku. Kobiety na obrazach Vermeera często są brzemienne – modelką, która najczęściej pozowała artyście, była jego żona, a ponieważ życie u boku artysty upłynęło jej na ciążach i połogach – mieli 12, a niektóre źródła podają, że nawet 15 potomstwa, stąd też ten motyw.
I wreszcie rodzinne miasto Delft - o pięknej zabudowie, którego nigdy nie Vermeer opuścił nawet na jeden dzień.
Ceny obrazów Vermeera osiągały wysokie ceny, co rzadko zdarza się za życia artystów, jednak przy tak licznej rodzinie malarz i tak bardzo często zaciągał pożyczki, zaś malarz zmarł jako bankrut.
To tyle tytułem zachęcenia państwa do przeczytania tych arcyciekawych historii.
Oprócz Vermeera i jego muzy opisani zostali tu m.in. Gala i Salwador Dali, Nina Witkiewiczowa i Witkacy, Gioconda i da Vinci, Maja i Goya i wielu innych. Bardzo serdecznie zachęcam do sięgnięcia po tę książkę. (MS)
droga_romo.jpg
Roma Ligocka
Droga Romo

Wyd. Literackie
Kraków 2014

Najnowsza publikacja od mojej ukochanej Romy Ligockiej – autorki, którą wiem, że i Państwo bardzo cenicie. To jest książka, którą należy sobie dawkować – aby przyjemność czytania trwała dłużej.
Droga Romo to opowieść o niezwykłym życiu słynnej „dziewczynki w czerwonym płaszczyku”. Ramy czasowe tej powieści pozwalają określić, że jest to kontynuacja książki „Dobre dziecko”. Mamy więc Kraków, lata 50 XX wieku, Roma jest osobą pełnoletnią i jednocześnie pozostawioną samą sobie (jej matka przebywa na emigracji), narażona na wiele pokus swojego wieku. A ponieważ od dziecka była duszą artystyczną, to zaczyna na dobre obracać się w środowisku artystów – pojawiają się skomplikowane relacje z mężczyznami, anoreksja, alkohol, a nawet niechciana ciąża.
Autorka po raz kolejny szczera jest z nami, czytelnikami, do bólu i właśnie za tę szczerość i autentyczność tak bardzo ją kochamy. Bardzo polecam! (MS)
religa.jpg
Dariusz Korotko, Judyta Watoła
Religa: biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga

Agora SA
Warszawa 2014

Rzecz bardzo na czasie, w związku z ekranizacją życia profesora, a zwłaszcza jego pracy. Profesor Zbigniew Religa to postać, która niezależnie od swoich wad, które ma przecież każdy z nas – ma opinię osoby wręcz świętej. Był niewierzący, ale do pacjentów miał świętą cierpliwość, szanował swoich współpracowników, był bezpośredni, szczery, pogodny. Ale, żeby nie było zbyt słodko, nie stronił od alkoholu, palił jak smok, przeklinał, narzucał mordercze tempo, bywało, że słuchał złych podszeptów. Właśnie te różne aspekty życia i pracy profesora ukazuje biografia, która składa się głównie z opowieści jego współpracowników i pacjentów. Atutem książki są liczne zdjęcia profesora, zarówno przy pracy, jak i w rodzinnym, prywatnym gronie. (MS)
zycie-towarzyskie-elit-prl.jpg

Sławomir Koper
Życie towarzyskie elit PRL

Czerwone i Czarne
Warszawa 2014

Dla lubiących klimat PRL-u, a zwłaszcza ówczesne elity mam najnowszą propozycję od Sławomira Kopra, specjalisty od tematyki dotyczącej dziejów obyczajowości, a jednocześnie bardzo przez państwa lubianego autora. Tym razem Sławomir Koper ukazuje nam życie towarzyskie elit PRL-u czyli ludzi polityki, sportu, kultury, dziennikarzy, literatów. Opisuje integracje tych środowisk – międzyśrodowiskowe małżeństwa, przyjaźnie, a przede wszystkim wspólną zabawę. Zabawę, przy której nie mogło zabraknąć alkoholu, bo w czasach PRL życie towarzyskie bez wódki praktycznie nie istniało, dlatego alkohol pojawia się na wielu stronach książki. Są też nieodłączne kawiarnie, w których przy małej czarnej i w kłębach papierosowego dymu dyskutowano o sztuce, kulturze i polityce. Jak zawsze w książkach historyka, odnaleźć można historie osób znanych, ale też i tych nieco zapomnianych. Z bardziej znanych posłużę się nazwiskami: Agnieszka Osiecka, Zbigniew Cybulski, Andrzej Łapicki, Wojciech Jaruzelski i wielu innych. (MS)

sceny-z-zycia-rosyjskich-milionerow.jpg
Marie Freyssac
Sceny z życia rosyjskich milionerów

Poradnia K
Warszawa 2014

Chyba niewielu z nas tak do końca zdaje sobie sprawę, z jakimi "życiowymi problemami" zmagają się mieszkańcy moskiewskiej Rublowki – dzielnicy miliarderów. Ich problem życiowy to zakup kawioru, którego łyżeczka kosztuje 1000 euro, bo gdzieżby tam wziąć do ust taki, którego kęsik kosztuje 250 euro – toż to zniewaga! Inny, jakże istotny dla życia milionera dylemat, to czy to aby nie obciach pojawić się w porcie w Monako na jedynie 80-metrowym jachcie, gdy obok cumują takie 100-metrowe z własnym lądowiskiem dla helikopterów. Takie oto dylematy bogaczy opisuje młoda Francuzka, która jest dziennikarką i korespondentką moskiewską francuskich mediów, a świat rosyjskiego bogactwa miała okazję podpatrzeć z bardzo bliska, gdy została nianią, a właściwie nauczycielką francuskiego i dobrych manier dwójki roztropnych małych bogaczy – dzieci jednego z oligarchów i jego młodej żony. Po lekturze tej książki rodzi się sporo refleksji, chociażby taka, że nadmiar luksusu i dobrobytu zabija radośc z cieszenia się z drobnych rzeczy i chwil, lub taka, że zmanierowane 7 letnie dziecko nie wzbudza ni krzty sympatii, a jedynie litość nad tym, jak będzie zachowywało się w życiu dorosłym. Rzecz ciekawa dla lubiących socjologiczne zagadnienia. Do przeczytania w jeden wieczór. (MS)
pekniete_miasto_bieslan.jpg
Pawlak Zbigniew, Wlazło Jerzy A.
Pęknięte miasto Biesłan

Kraków 2014

We wrześniu 2014 roku minęło równo dziesięć lat od tragicznych wydarzeń w Biesłanie, małym kaukaskim mieście. Dzieci, które przyszły na rozpoczęcie roku szkolnego, towarzyszący im rodzice, młodsze rodzeństwo, dziadkowie i nauczyciele zostali uwięzieni przez terrorystów. Wprawdzie udało się wynegocjować zwolnienie matek z najmłodszymi dziećmi, ale starsze pociechy musiały zostać w budynku. Trzy dni później doszło do strzelaniny i serii wybuchów. Do dziś nie wiadomo, kto strzelił jako pierwszy - terrorysta czy żołnierz rosyjskich sił specjalnych, ale w efekcie walk zginęły 334 osoby, a połowę ofiar stanowiły dzieci. O tragedii, o tym, co do niej doprowadziło i jak dalej potoczyło się życie mieszkańców Biesłanu pisze w swojej książce Zbigniew Pawlak, wspierany pomocą doświadczonego dziennikarza Jerzego A. Wlazło. Zbigniew Pawlak spędził w krajach byłego ZSRR ponad dziesięć lat, zajmując się różnymi projektami edukacyjnymi i humanitarnymi. Tam urodziły się i wychowały jego dzieci. Do tragedii w Biesłanie ma osobiste stosunek, gdyż dotknęła ludzi bliskich jego sercu. To niesamowita książka, naładowana ogromnymi emocjami, miłością, wyrzutami sumienia, zawiścią. Przeczytamy w niej o aktach bohaterstwa i bezsensownej śmierci, o fanatyzmie, ale również poznamy zwyczaje i obyczaje ludów Północnego Kaukazu, wzajemne relacje ludzi wśród których Pawlak żył. To książka, którą czyta się z nadzieją, że już nigdy taka tragedia nie będzie miała miejsca... (AS)

 
 bajki_rozebrane.jpg Miller Katarzyna, Cichocka Tatiana
Bajki rozebrane

Warszawa 2014

Pewnego dnia Katarzyna Miller, znana psychoterapeutka spotkała się z Tatianą Cichocką, dziennikarką. Tematem ich rozmów były... baśnie. Kobiety starały się przeanalizować motywy znane z oryginalnych wersji baśni, zwłaszcza tych autorstwa Andersena i braci Grimm. Prześcigając się w obserwowaniu ich z różnych stron, panie wręcz rozbierały te archetypowe historie na części. Dzięki ich dyskusji możemy sprawdzić, która z postaci bajkowych jest naszym wzorem w życiu. Czy jesteśmy współczesnym Kopciuszkiem, lolitką Czerwonym Kapturkiem, czy pełną poświęceń Małą Syrenką? Na szczęście książka napisana jest przystępnie i z humorem, dzięki czemu dla laika nie jest ona "psychologicznym bełkotem". lecz ciekawą lekturą, która pomaga spojrzeć twórczo na otaczająca nas rzeczywistość i na samych siebie. (AS)

 dziedziczki_soplicowa.jpg Puchalska Joanna
Dziedziczki Soplicowa

Warszawa 2014

W ciągu ponad dwóch wieków swego istnienia modrzewiowy dwór w Czombrowie był niemym świadkiem między innymi przemarszu wojsk napoleońskich, zajazdów szlacheckich, powstań i wojen światowych. Dzięki zachowanym w dworskim archiwum materiałom Joannie Puchalskiej, prawnuczce ostatnich właścicieli udało się odtworzyć losy trzech kobiet, których życie związane było z czombrowskim dworem: jej prapraprababki Benedykty z Haciskich Karpowiczowej, praprababki Anieli Uzłowskiej i prababki Marii z Popławskich Karpowiczowej. Dwór zapisał się również w historii literatury jako pierwowzór Soplicowa znanego nam z kart "Pana Tadeusza". Adam Mickiewicz był z Czombrowem bardzo związany i dość często tam bywał, bowiem jego matka była tam panną apteczkową, dziadek ekonomem, a wspomniana Aniela Uzłowska była matka chrzestną Wieszcza. Warto wspomnieć, że w ekranizacji "Pana Tadeusza" z 1929 r. Czombrów wystąpił w roli soplicowskiego dworu. Zachęcam do sięgnięcia po "Dziedziczki Soplicowa" również dlatego, iż w tym roku minęło 180 lat od pierwszego wydania mickiewiczowskiej epopei. (AS)

Pozostałe nowości:

Barber B.R.: Gdyby burmistrzowie rządzili światem: dysfunkcyjne kraje, rozkwitające miasta, Warszawa 2014
Feusette K.: Alfabet salonu, Warszawa 2014
Gelardi J.P.: Niezwykłe kobiety Romanowów: od świetności do rewolucji, Warszawa 2012
Glenny M.: Mroczny rynek. Hakerzy i nowa mafia, Warszawa 2013
Monetti S.: Colin Firth. Zostać królem, Warszawa 2014
Olszewski W.: Przez Afrykę Środkową: Angola, Republika Środkowoafrykańska i Czad, Poznań 2014

 
 
Menu witryny
Start
Zamówienia publiczne
Klub seniora
O Bibliotece
ABC Czytelnika
Wydarzenia
Publikacje
Regionalia (Sierpciana)
Nowości książkowe
Audiobooki - nowości
Zaproponuj książkę
Wykazy bibliograficzne
Książka mówiona
Czasopisma
Przydatne linki
"Z książką za pan brat"
Biblioteka w TV

 
Biblioteczny Klub Malucha
klub_maluchaa.jpg
Książka do domu
Konkurs na Najlepszego Czytelnika Roku
konkurs_na_najlepszego_czytelnika.jpg
Facebook
 
 
 

Stary Katalog elektroniczny