Start arrow Nowości książkowe arrow Literatura popularnonaukowa i literatura faktu arrow LISTOPAD 2014 16 maja 2024 r. (czwartek)  
LISTOPAD 2014
Autor: Szczepkowska Anna (AS)   
polscy_terrorysci.jpg
Wojciech Lada
Polscy terroryści

Kraków 2014

Pojęcie terroryzmu budzi nasze najgorsze skojarzenia. Zwłaszcza po wydarzeniach 11 września 2001 r. w USA, kiedy w zamachach terrorystycznych zginęło ok. 3000 osób, 11 marca 2004 r., kiedy to w eksplozjach na stacjach kolejowych zginęło 198 osób czy po wrześniu 2004 r. - gdy podczas rozpoczęcia roku szkolnego, w szkole w Biesłanie w Osetii Północnej, uzbrojeni napastnicy opanowali szkołę biorąc kilkuset zakładników. Wprawdzie po trzech dniach rosyjskie służby specjalne odbiły szkołę, niestety zginęło ponad 300 zakładników, w tym 155 dzieci.
Również w polskich dziejach zamachy terrorystyczne nie były niczym obcym i to nie tylko w czasie II wojny światowej. Wojciech Lada poświęcił swoją książkę działalności terrorystycznej Polaków na przełomie XIX i XX w.  Wprawdzie Polski nie było wtedy na mapach, ale nasi rodacy robili wszystko, by ten fakt zmienić, zwłaszcza na terenie zaboru rosyjskiego, gdzie represje wobec Polaków były szczególnie dotkliwe. Autor skupia się na działalności Organizacji Bojowej PPS, której członkowie przeprowadzali zamachy na instytucje rządowe i przedstawicieli carskiego aparatu władzy. Ukazuje kulisy planowania zamachów i ich przebiegu, opowiada, jak i gdzie konstruowano bomby. Warto zauważyć, że zdecydowana większość z tych, których dziś nazwalibyśmy terrorystami, została później oficjalnymi przedstawicielami polskiego rządu lub przywódcami. Wystarczy wspomnieć takie postaci jak Józef Piłsudski i jego druga żona Aleksandra Szczerbińska, Ignacy Mościcki, Stefan Okrzeja oraz Wanda Krahelska, współtwórczyni Rady Pomocy Żydom w czasie II wojny światowej. 
(AS)
talia_ii_rp.jpg
Chociłowski Jerzy
Talia niezwykłych postaci II RP

Warszawa 2014

O postaciach i wydarzeniach historycznych traktuje również inna książka, którą chciałabym Państwu polecić. "Talia niezwykłych postaci II RP" Jerzego Chociłowskiego przedstawia sylwetki nietuzinkowych ludzi żyjących w okresie międzywojennym. Niczym karty zostały one podzielone na piki (najbardziej znani aktorzy), kiery (politycy i wojskowi), kara (najpoczytniejsi pisarze), trefle (sportowcy) A ponieważ pełna talia nie może obyć się bez jokerów znajdziemy również dwie arcywyjątkowe postacie. Wprawdzie każdej z osób zostało przeznaczonych tylko kilka kart, ale informacje na nich zawarte są starannie wybrane i dotyczą nie tylko działalności zawodowej, ale także sfery prywatnej. Książka jest pełna ciekawostek oraz anegdot i chociaż nie wyczerpuje tematu, to z pewnością może być początkiem dalszych poszukiwań, w przypadku, gdy któraś z postaci szczególnie nas zainteresuje.

Powyższe książki to niezwykle ciekawe lektury, które polecam nie tylko miłośnikom historii. (AS)
w_niewoli_ambicji.jpg
Raphaël Céline
W niewoli ambicji

Warszawa 2014

Autobiografia pianistki Céline Raphaël to jedna z najbardziej wstrząsających historii, jaką czytałam. Już jako dwuletnia dziewczynka Céline była zmuszana przez swojego ojca do gry na pianinie. Za każdy błąd była dotkliwie karana - bita, głodzona, poniżana. Mężczyzna chciał w ten sposób wychować genialną małą pianistkę, by móc zaspokoić swoje chore ambicje. Matka zbyt się bała, aby przyjść córce z pomocą, a słowa  Céline nie miały wielkiego znaczenia wobec pozycji, jaką zajmował jej ojciec i wrażenia kochającego rodzica, jakie sprawiał na innych. Aby zyskać wiarygodność dziewczyna zaczyna zbierać dowody a w końcu zwraca się o pomoc do policji. Lecz to nie koniec jej piekła...
"W niewoli ambicji" to historia dziecka, które zamiast cieszyć się dzieciństwem, musiało walczyć o życie. Przed zabraniem się do czytania, zalecam przygotować pudełko chusteczek. (AS)
   

Pozostałe nowości listopada:

Bisutti K.: Nie jestem aniołem, Radom 2014
Cejrowski W.: Wyspa na prerii, Poznań 2014
East S.: Czarne dni małej Sally, Warszawa 2014
Glass C.: Zapomniane dziecko, Warszawa 2014
Koper S.: Stracone pokolenie PRL, Warszawa 2014
Koprowski M.A.: Wołyń: epopeja polskich losów 1939-2013. Akt I, Zakrzewo 2013
Koprowski M.A.: Wołyń: prześladowania Polaków na sowieckiej Ukrainie. Część 2, Zakrzewo 2014
Koprowski M.A.: Żołnierze wyklęci: przecież to dziecko bandyty!, Zakrzewo 2014
Latkowski S., Majewski M.: Afera podsłuchowa: taśmy "Wprost", Poznań 2014
Lew-Starowicz Z.: Kocha. lubi, pragnie, Kraków 2014
Osiecka A.: Dzienniki 1951, Warszawa 2014
Terzani T.: Koniec jest moim początkiem, Poznań 2011
Tischner J.: Dziennik 1944-1949:. Niewielkie pomieszanie klepek, Kraków 2014
Wagner G., Mecner K.: KAT: biografia Guberta Wagner, Warszawa 2014
Wolański R.: Tola Mankiewiczówna: Jak za dawnych lat, Poznań 2013
Wołkanowska-Kołodziej E.: Grzech jest kobietą, Warszawa 2014
Ziemkiewicz R.: Zgred, Poznań 2012

 
 
Menu witryny
Start
Zamówienia publiczne
Klub seniora
O Bibliotece
ABC Czytelnika
Wydarzenia
Publikacje
Regionalia (Sierpciana)
Nowości książkowe
Audiobooki - nowości
Zaproponuj książkę
Wykazy bibliograficzne
Książka mówiona
Czasopisma
Przydatne linki
"Z książką za pan brat"
Biblioteka w TV

 
Biblioteczny Klub Malucha
klub_maluchaa.jpg
Książka do domu
Konkurs na Najlepszego Czytelnika Roku
konkurs_na_najlepszego_czytelnika.jpg
Facebook
 
 
 

Stary Katalog elektroniczny