Start arrow Nowości książkowe arrow Regionalia arrow REGIONALIA 2009 3 maja 2024 r. (piątek)  
REGIONALIA 2009
Redaktor: Edytor   
                                                      Wrzesień 2009

dwory_i_palace_mazowsza.jpg 

LIBICKI Piotr, Libicki Marcin:
Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu.
Poznań 2009

   Niezwykle ciekawa publikacja – przewodnik po ponad sześciuset dworach i pałacach obecnego województwa mazowieckiego. Lektura o tyle fascynująca, że o każdym obiekcie, oprócz obejrzenia zdjęcia, możemy dowiedzieć się jego fascynującej historii. Każde z tych miejsc wzbudza szacunek z powodu wielowiekowego istnienia i niezwykłego piękna architektonicznego. Smutkiem napawa fakt, większość z obiektów lata świetności ma już dawno za sobą. Patrząc na nie możemy sobie jedynie wyobrazić ludzi w nich żyjących i piękne wnętrza, które niegdyś tętniły wprost życiem.
   Szkoda tylko, że w publikacji nie uniknięto błędów i zdezaktualizowanych informacji (biorąc pod uwagę bieżący rok wydania – 2009). Szczególnie nas, mieszkańców ziemi sierpeckiej, może nieco razić informacja o dworze w Rościszewie, o którym napisano „Dom opuszczony, w bardzo złym stanie [...]. Obiekt niedostępny, słabo widoczny z większej odległości”. – obiekt w 2007 r. został gruntownie odremontowany i dziś jest m.in. siedziba Urzędu Gminy i Biblioteki. Innym zauważalnym błędem (w samych tylko informacjach o dworach i pałacach ziemi sierpeckiej) jest błędnie podana nazwa rodu Sieprskich (w książce nazwano ich Sierpckimi).
   Mimo wszystko lektura bardzo motywuje do odwiedzenia opisanych miejsc i zapoznania się z ich historią. 

                                                      Magdalena Staniszewska

kronika_parafii_borkowo.jpg 
PRUSIŃSKI Stefan:
Kronika parafii Borkowo.
Borkowo 2009

   Kronika najważniejszych wydarzeń istniejącej już od ponad 600. lat parafii Borkowo w gminie Sierpc. Jej autor to ksiądz - dokumentalista Stefan Prusiński, który w 2000 roku wydał obszerną publikację „Borkowo. Zarys historii parafii”. Ukazujące się w tym roku, nakładem autora opracowanie, to uzupełnienie informacji pojawiających się w poprzedniej monografii. Wydarzenia podane w formie kalendarium są przejrzyste, a ich układ chronologiczny ułatwia poruszanie się wśród dziejowych faktów z życia Borkowa. Ksiądz Prusiński, w miarę możliwości, starał się ująć wszystkie najważniejsze fakty z życia parafii, choć jak sam podkreśla, do pewnych informacji nie mógł dotrzeć ze względu na zniszczenia dawnych dokumentów w wyniku pożarów, wandalskiego działania człowieka czy po prostu destrukcyjnego działania czasu. W opracowaniu uwzględniono główne struktury kościelne a więc duszpasterstwo i działalność gospodarczo-administracyjną parafii. Książkę wzbogacają fotografie i bibliografia. Szkoda jedynie, że zabrakło w niej numeru ISBN (Międzynarodowego Znormalizowanego Numeru Książki) - niepowtarzalnego identyfikatora książki, nadawanego przez Krajowe Biuro ISBN. Książka z takim numerem, trafia zgodnie z obowiązującą ustawą, do najważniejszych polskich bibliotek jako egzemplarz obowiązkowy, co przekłada się na większy do niej dostęp i odnotowanie w polskich zasobach bibliotecznych. 

                                                       Magdalena Staniszewska
 

 
                                                    Czerwiec 2009

polska_rosja.jpg  Jan Burakowski
Polska-Rosja-Słowiańszczyzna
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej
Sierpc 2009

   Najnowsza publikacja sierpeckiego pisarza i publicysty Jana Burakowskiego. Autor opisał tworzenie się struktur państwowych Polski i Rosji od narodzin tych państw do czasów najnowszych, uka-zując przy okazji szerokie tło dziejów słowiańskiej wspólnoty etnicznej. Dodatkowo w książce znalazło się 8 szkiców i esejów poświęconych wybranym tematom z dziejów kontaktów polsko-rosyjskich.  
 

                                                      Luty 2009

cztery_pory_roku.jpg  CZTERY pory roku
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Sierpc 2007

   Piękny, wielkoformatowy album fotograficzny ukazu-jący chlubę miasta Sierpca – Muzeum Wsi Mazowieckiej - przez 365 dni w roku. Autorzy zdjęć – Dariusz Krze-śniak i Marek Rożniak z wielkim znawstwem i wyczuciem uchwycili nawet najdrobniejsze elementy architektury drewnianej skansenu oraz piękno okolicznej przyrody. Na zdjęciach obejrzeć możemy najbardziej charakterystyczne obiekty skansenu: zagrody chłopskie, zespół karczemny, zespół dworski oraz pojedyncze obiekty, jak wiatrak, kuźnia czy olejarnia. Uwzględniono także wnętrza poszczególnych obiektów, w których prezentowane są okolicznościowe ekspozycje związane z Wielkanocą, Bożym Narodzeniem i zwykłym dniem pracy mazowieckiego chłopa lub dworzanina. Album, będący przykładem mistrzostwa zarówno fotograficznego, jak i edytorskiego, jest doskonałą pamiątką dla osób, które odwiedzą skansen i zechcą powrócić na łamach książki do piękna kryjącego się w tradycji i folklorze. 

                                                                           MagWis
kosciol_z_drazdzewa.jpg  KOŚCIÓŁ pod wezwaniem
Najświętszego Serca Jezusa z Drążdżewa.

Sierpc 2008

   Historia drewnianego kościoła, który przez ponad 250 lat służył mieszkańcom Drążdżewa i okolic, a od 8 czerwca 2008 roku stanowi miejsce sprawowania liturgii Mszy świętej na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. W publikacji opisano historię niewielkiego Drążdżewa (koło Przasnysza, w diecezji łomżyńskiej), także dzieje parafii i wybudowanego w 1744 roku drewnianego obiektu sakralnego. Jeden rozdział poświęcono osobom Boskim oraz aniołom i świętym, których imiona użyto, by nadać kościołowi, przykościelnym kapliczkom i ołtarzom nazwę konkretnego patrona. W jednym z rozdziałów, napisanym przez pracującego w MWM etnografa Roberta Piotrowskiego, zawarto informacje o konstrukcji kościoła, translokacji z Drążdżewa do Sierpca, poszczególnych etapach prac w Sierpcu, o wyposażeniu wnętrza. Jeden rozdział poświęcono również doniosłej uroczystości otwarcia i poświęcenia zabytkowego kościoła, które nastąpiło 8 czerwca 2008 roku. Książkę zamyka kalendarium najważniejszych wydarzeń, które towarzyszyły długiej historii obiektu.
   Zamiar translokacji kościoła związany był z koncepcją rozbudowy sierpeckiego skansenu i wzbogacenia ekspozycji drewnianego budownictwa ludowego o wysokiej wartości historycznej zabytek sakralny. Aż dziewięć lat trwało przeprowadzenie wszelkich formalności związanych ze zmianą lokalizacji, łącznie z uzyskaniem od parafian z Drążdżęwa zgody na przeniesienie. Kościół poddany został rozmaitym zabiegom konserwatorskim, stare, zniszczone elementy architektoniczne uzupełnione zostały nowym materiałem, jednak bez zmiany pierwotnego wyglądu i wyposażenia. Odnowiono także obiekty wchodzące w skład wyposażenia wnętrza kościoła: ołtarze, ławki, obrazy, drobne elementy zdobnicze. Msze celebrowane w drążdżewskim kościółku mają wyjątkowo uroczysty charakter i gromadzą liczne grono sierpczan i gości z całej Polski. 

                                                                          MagWis
 
 
Menu witryny
Start
Zamówienia publiczne
Klub seniora
O Bibliotece
ABC Czytelnika
Wydarzenia
Publikacje
Regionalia (Sierpciana)
Nowości książkowe
Audiobooki - nowości
Zaproponuj książkę
Wykazy bibliograficzne
Książka mówiona
Czasopisma
Przydatne linki
"Z książką za pan brat"
Biblioteka w TV

 
Biblioteczny Klub Malucha
klub_maluchaa.jpg
Książka do domu
Konkurs na Najlepszego Czytelnika Roku
konkurs_na_najlepszego_czytelnika.jpg
Facebook
 
 
 

Stary Katalog elektroniczny