Start arrow Nowości książkowe arrow Regionalia arrow REGIONALIA 2007 3 maja 2024 r. (piątek)  
REGIONALIA 2007
Redaktor: Edytor   

  
Listopad 2007

thumb_ziemia_sierpecka_znana_i_nieznana.jpg  Ziemia Sierpecka znana i nieznana.
Informator historyczno-krajoznawczy

Halina Burakowska i inni.
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej
Sierpc 2007

W dorobku wydawniczym Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej to już 17 publikacja. Z wielką starannością przedstawiono w niej najważniejsze miejsca, wydarzenia i ludzi związanych z Sierpcem i ziemią sierpecką. Wsród autorów cenieni lokalni pisarze, badacze i publicyści: Halina Burakowska, Jan Burakowski, Zdzisław Dumowski, Paweł Bogdan Gąsiorowski, Henryka Piekarska i Ryszard Suty. Wśród miejsc, które opisano znalazły się oprócz zabytków (którym w publikacjach książkowych poświęcono już sporo miejsca), także miejsca do tej pory nieopisane: ważniejsze sierpeckie ulice, o których z pewnych względów warto pamiętać; budynki, jak choćby Dom Katolicki, cerkiew prawosławna, szpital św. Ducha; place i targowiska miejskie, kawiarnia Marii Sudolskiej, perełki miejskiej architektury drewnianej, budynki przemysłowe, akweny: Jeziórka i rzeka Sierpienica - ze szczególnym wskazaniem na czasy, gdy rzeka nie była jeszcze uregulowana (przed 1968 r.). Spośród ważniejszych wydarzeń - historii, którym poświęcono w książce cały rozdział znalazła się opowieść o tajemniczym żydowskim słupie; wyjaśnienie tzw. cudu przy ulicy Narutowicza, czyli obchodzenia przez sierpczan w latach 50. XX wieku nieżyciowych przepisów PRLu; opowieść o najstarszej i do dziś istniejącej cukierni Piotra Tułacza czy opis wydarzeń niekoniecznie przynoszących chlubę naszemu miastu, ale nie do uniknięcia w każdej społeczności ludzkiej - tzw. Pitavale sierpeckie, czyli rozmaite czyny i zdarzenia naruszające obowiązujące prawa i dobre obyczaje - od XV wieku po czasy współczesne. Na dzieje naszego miasta niekwestionowany wpływ przez wszystkie wieki jego istnienia mieli ludzie. W wydawnictwie ukazano zatem sylwetki sierpeckich burmistrzów, kasztelanów, posłów do Sejmu, uczonych, pisarzy, lekarzy, żołnierzy, patriotów, przedstawicieli zacnych sierpeckich rodów oraz wszystkich tych, którzy swoimi czynami wpisali się do kart historii grodu nad Sierpienicą.

Elementem książki, który z pewnością wzbudzi największe emocje wśród sierpczan są stare fotografie naszego miasta, skonfrontowane ze zdjęciami współczesnymi. Tak pomyślany układ zdjęć najlepiej oddaje zmiany, jakie w przeciągu kilkudziesięciu lat nastąpiły w Sierpcu. Pewne niepowtarzalne miejsca w naszym mieście (przede wszystkim piękne, drewniane domy) na zawsze zniknęły niestety z sierpeckiego krajobrazu, dlatego młodzież sięgająca po publikację bedzie miała jedyną okazję by zobaczyć je takimi, jakie były w latach swojej świetności. Książka powinna znaleźć się w domu każdego sierpczanina emocjonalnie związanego ze swoim miastem.

                                                                 Magdalena Wiśniewska



Październik 2007

thumb_z_dziejow_szlachty_mazowieckiej.jpg 
Z dziejów szlachty mazowieckiej
(dziedzictwo kulturowe i stereotypy)

Benon Dymek

Wydawnictwo Akademii Świętokrzyskiej
Kielce 2005


Monografia ukazująca dzieje szlachty mazowieckiej i jej dorobek kulturowy. Zebrany w publikacji materiał historyczny pochodzi głównie z XVII i XVIII w. Aby wprowadzić czytelnika w temat, autor uznał za właściwe zaprezentowanie historii i kultury Mazowsza. W dalszej części książki opisano powstanie szlachty mazowieckiej, jej cechy, zarówno te pozytywne, jak i negatywne (np. biesiadowanie, kuchnię mazowiecką, pijaństwo i awanturnictwo, sądy i procesy i wiele innych). Cennym uzupełnieniem monografii jest indeks nazwisk i nazw geograficznych oraz liczne ilustracje.

                                                                                     MagWis

thumb_antologia....jpg Antologia twórczości Młodych Sierpeckich Literatów: Czynić piękno, być czułym, kochać, bez względu na wszystko żyć
Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nałkowskiej w Sierpcu
Sierpc 2007

Antologia utworów Młodych Sierpeckich Twórców Literatury zawiera nagrodzone prace uczestników wszystkich edycji konkursu literackiego, którego organizatorem jest Miejska Biblioteka Publiczna w Sierpcu. Idea zorganizowania konkursu zrodziła sie w listopadzie 1993 r., a rok później miejsce miała jego pierwsza edycja. W 2007 r. to już siódma edycja zmagań literackich w drodze na Parnas naszych młodych sierpeckich literatów. Biblioteka pragnie stworzyć szansę każdemu lubiącemu pisać, a że jest ich wielu świadczy liczba 275 uczestników i 754 nadesłane prace konkursowe w trakcie wszystkich siedmiu edycji. Niniejsza publikacja jest uhonorowaniem talentu młodych autorów. Antologia na 172 stronach ukazuje utwory poetyckie i prozatorskie.

                                                                                     MagWis



Wrzesień 2007

thumb_poklosie....jpg Pokłosie Przeglądu Twórczości Literackiej
Emerytów i Rencistów

Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów ZO Płock,
Gazeta Parafialna "Benedictus", TPZS
Sierpc 2007

Wydawnictwo uczestników pierwszego Przeglądu Twórczości Literackiej Emerytów i Rencistów, który odbył się 23 września 2006 roku w Sierpcu. Jest to zbiór wybranych utworów twórców uczestniczących w Przeglądzie. Publikacja będąca debiutem dla wszystkich autorów prezentuje utwory o zróżnicowanym poziomie. Być może kolejne Przeglądy zaowocują prawdziwymi "perełkami" wśród utworów, czego zarówno organizatorom, jak i uczestnikom Przeglądu życzę.

                                                                                       MagWis



Herbarz Mazowiecki. T. 1-3

thumb_herbarz_mazowiecki.jpg
thumb_herbarzdedykacja.jpg
thumb_herbarz_mazowiecki2.jpg
  Herbarz Mazowiecki jest
darem dla Biblioteki od
Towarzystwa Przyjaciół
Ziemi Sierpeckiej
 


Herbarz Mazowiecki. T. 1-3
Jerzy Łempicki
Wyd. HEROLDIUM,
Tow. Genealogiczno-Heraldyczne
Poznań 1997

 

Publikacja genealogiczno-heraldyczna, szczególnie przydatna osobom poszukującym korzeni własnych rodzin. Są to dwie pierwsze części Herbarza Mazowieckiego, autor – prof. Jerzy Łempicki zmodyfikował podejście terytorialne, w stosunku do poprzednich herbarzy, wybierając powiat jako podstawową jednostkę administracyjną. W oprawnej księdze mieszczą się dwa powiaty: płocki i bielski. Poszczególne części Herbarza zawierają pełne zestawienie rodzin pochodzących z danego powiatu. Publikacja ta znacząco wzbogaca wiedzę o regionie wszystkich zainteresowanych – dostępna jest tylko na miejscu w Czytelni MBP.


                                                                                                                    MagWis

thumb_urodzilam_sie_dla_nieba.jpg Urodziłam się dla nieba
Iza Bylińska
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej
Sierpc 2007


Debiutancki tomik młodej sierpeckiej poetki Izy Bylińskiej. Iza jest absolwentką Liceum Ogólnokształcącego w Sierpcu, studiowała w Instytucie Nauk o Rodzinie KUL i psychologię w Warszawie. Wenę poetycką odkryła w sobie cztery lata temu. Jej wiersze świadczą o ogromnej wrażliwości i potrzebie akceptacji. Iza definiuje wartości dla niej najważniejsze, a są nimi życie i miłość. Wiersze Izy Bylińskiej to kolejna publikacja wydana przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej.

                                                                                   MagWis

thumb_kartografia_1.jpg Kartografia miast Mazowsza i ziemi dobrzyńskiej
do końca XIX wieku

Agnieszka Bartoszewicz, Henryk Bartoszewicz
Wyższa Szkoła Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora,
Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych
Warszawa-Pułtusk 2006


Ukazuje obraz kartograficzny miast Mazowsza i ziemi dobrzyńskiej do końca XIX wieku. Dla nas najważniejszą część tej publikacji stanowią rozdziały, z których każdy poświęcony został konkretnemu miastu. Nasze miasto także zostało uwzględnione w wydawnictwie, są tu też okoliczne miejscowości. Jeśli chodzi o Sierpc, to przedstawiono zarys historii miasta (aspekty ustrojowe i geograficzno-historyczne), dokonano analizy zachowanych źródeł kartograficznych. Nie zabrakło także najbardziej reprezentatywnej, wielkoskalowej mapy miasta wraz z opisem katalogowym. Jest to faksymile mapy powstałej najprawdopodobniej około 1873 r. w czasie epidemii cholery w naszym mieście.
 
 
Menu witryny
Start
Zamówienia publiczne
Klub seniora
O Bibliotece
ABC Czytelnika
Wydarzenia
Publikacje
Regionalia (Sierpciana)
Nowości książkowe
Audiobooki - nowości
Zaproponuj książkę
Wykazy bibliograficzne
Książka mówiona
Czasopisma
Przydatne linki
"Z książką za pan brat"
Biblioteka w TV

 
Biblioteczny Klub Malucha
klub_maluchaa.jpg
Książka do domu
Konkurs na Najlepszego Czytelnika Roku
konkurs_na_najlepszego_czytelnika.jpg
Facebook
 
 
 

Stary Katalog elektroniczny