Start arrow Nowości książkowe arrow Literatura popularnonaukowa i literatura faktu arrow LIPIEC-SIERPIEŃ 2019 16 maja 2024 r. (czwartek)  
LIPIEC-SIERPIEŃ 2019
Redaktor: Edytor   
pszczelarz.jpg

 

Dunya Mikhail
Pszczelarz z Sindżaru


Prawdziwa historia pszczelarza, który ryzykuje życie, by ratować kobiety porwane przez ISIS.
„Dawniej prowadziłem interesy w Iraku i Syrii, ale odkąd nastała ta zaraza Daeszu, moją rolą jest ratowanie branek. Telefon dzwoni bez przerwy. Czasem to sami bojownicy sprzedają mi porwane kobiety. Wczoraj uratowałem całą rodzinę. Nie mogłem zmrużyć oka, dopóki w końcu nie przyjechali cali i zdrowi o czwartej nad ranem. O, słyszysz? Znowu ktoś dzwoni”.
Od 2014 roku ISIS terroryzuje Sindżar, pustynny region w Iraku zamieszkany przez kilkadziesiąt tysięcy jezydów. Mężczyźni, którzy odmawiają przejścia na islam, są zabijani, a kobiety sprzedawane w niewolę.
W obliczu nieludzkiego cierpienia, jakiego doświadczają mieszkańcy tego regionu, czyny pszczelarza Abdullaha są czymś niesamowitym i budzącym podziw. A on sam jest dowodem na to, że wciąż nie brak ludzi, którzy są gotowi zaryzykować wszystko, by walczyć o tych, których życie jest już prawie stracone.

źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/

 

 
patolodzy.jpg

 

Łopatniuk Paulina
Patolodzy

Czy gdzieś w twoim ciele mogą kryć się pozostałości twojego brata bliźniaka? Dlaczego londyńscy kominiarze zaskakująco często cierpieli na raka moszny? I czy to możliwe, żeby guz podwoił się w ciągu zaledwie doby?
Szokujące, obrzydliwe, zabawne, fascynujące… Nowotwory i inne choroby kryją wiele tajemnic. Autorka popularnego bloga Patolodzy na klatce przeprowadzi cię przez twój świat wewnętrzny, zaczynając od różowo-fioletowych maziajów na szkiełku pod mikroskopem, a kończąc na stole sekcyjnym w prosektorium. W tej książce opowiada o wszystkim, co zwykłych ludzi przyprawia o ból głowy. Dosłownie.
"Nie znacie nas, my jednak niejednokrotnie znamy was lepiej niż wasi bliscy. W końcu liczy się wnętrze, a mało kto bada je dogłębniej niż patolodzy."

źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/

 

 

 
katastrofy.jpg

 

Adamczewski Leszek
Katastrofy: zapomniane i przemilczane w powojennej Polsce


Kto, poza mieszkańcami Wapna, wie o zagładzie tej górniczej osady? Dlaczego na komendzie MO w Krośnie Odrzańskim chciano zastrzelić szeregowca Armii Radzieckiej? Dlaczego ZOMO-wiec z Warszawy, który wiele na służbie widział, w Osiecku przeżył szok?
Między tragicznym wypadkiem tramwajowym w Wałbrzychu z 1945 roku, o którym wiadomo niewiele, a powodzią tysiąclecia, która 7 lipca 1997 roku zalała Kłodzko, wydarzyło się w Polsce tysiące katastrof lądowych. Były to zarówno wypadki, jak i klęski żywiołowe czy epidemie.
Leszek Adamczewski wybrał i opisał w swej książce kilkadziesiąt z nich. Obok zdarzeń znanych i dobrze pamiętanych przedstawia również te mało znane, całkowicie zapomniane bądź oficjalnie przemilczane, bo swego czasu politycznie bardzo niewygodne.
 
źródło opisu: https://replika.eu/

 

 

 
trzeci_szympans.jpg

 

Diamond Jared
Trzeci szympans


Ludzie i szympansy mają 98% wspólnych genów. Ale to my, ludzie, jesteśmy dominującym gatunkiem na tej planecie – rozwinęliśmy naukę, skomplikowane i różnorodne formy komunikacji, stworzyliśmy miasta i zapierające dech w piersiach dzieła sztuki – podczas gdy szympansy, mimo że genetycznie nam bliskie, pod każdym innym względem znacznie się od nas różnią.
Co jest niezwykłego w tych dwóch procentach różnicy DNA, że ewolucyjni kuzyni tak bardzo oddalili się od siebie?
W tej klasycznej, prowokacyjnej i zabawnej książce Jared Diamond, uznany naukowiec i laureat nagrody Pulitzera, docieka, jak owo niezwykłe ludzkie zwierzę w nadzwyczajnie krótkim czasie uzyskało władzę nad światem oraz zdolność... by go bezpowrotnie zniszczyć.
Prowokacyjny styl książki zmusza do refleksji nad zagadką ewolucji człowieka - skąd pochodzimy i dokąd zmierzamy. Jared Diamond wierzy w to, że wyciągając wnioski z naszej nie zawsze chlubnej przeszłości, potrafimy wypracować sobie jaśniejszą przyszłość - "The New York Times".

źródło opisu: https://www.ccpress.pl/

 

 help_me.jpg

 

Power Marianne
Help me!


Jedna dziewczyna, rok jej życia i testowanie 12 poradników, które mają pomóc pokonać własne ograniczenia i zmienić życie na lepsze.
W wieku trzydziestu sześciu lat Marianne Power doszła do wniosku, że nie jest zadowolona ze swojego życia. Choć odnosiła sukcesy na polu zawodowym, miała udane życie towarzyskie i mogła cieszyć się niezależnością, nigdy nie była w poważnym związku, nie miała oszczędności, a jej neurotyczna natura przyczyniała się do permanentnego niepokoju i zaniżonej samooceny. Marianne Power postanowiła przeznaczyć jeden rok na testowanie poczytnych poradników z gatunku „self-help” i ocenić, czy dzięki zawartym w nich wskazówkom będzie w stanie odnaleźć szczęście. Swój eksperyment dowcipnie opisywała, starając się pokazać: różnorodność rad, które znajdujemy w poradnikach i konsekwencje traktowania samopomocowych poradników jako najważniejszego życiowego drogowskazu, wyroczni, z której czerpie się wzory postępowania, miotanie się między wyborami, konieczność nabycia umiejętności odnoszenia się z dystansem do potrzeb (niekiedy wyimaginowanych) i odpowiedniego ich potraktowania.

źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/

 

   

 

Pozostałe nowości:

 

Hawkind S.: Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania

Kamiński M., Szum E.: Janosik podlaski

Kossak S.: Serce i pazur

Margielewski M.: Jak podrywają szwejkowie

Moore J.: Powiesić, wybebeszyć i poćwiartować

Ryciak U.: Nela i Artur: koncert intymny Rubinsteinów

Winnik S.: Tylko przeżyć: prawdziwe historie rodzin polskich żołnierzy

 
 
Menu witryny
Start
Zamówienia publiczne
Klub seniora
O Bibliotece
ABC Czytelnika
Wydarzenia
Publikacje
Regionalia (Sierpciana)
Nowości książkowe
Audiobooki - nowości
Zaproponuj książkę
Wykazy bibliograficzne
Książka mówiona
Czasopisma
Przydatne linki
"Z książką za pan brat"
Biblioteka w TV

 
Biblioteczny Klub Malucha
klub_maluchaa.jpg
Książka do domu
Konkurs na Najlepszego Czytelnika Roku
konkurs_na_najlepszego_czytelnika.jpg
Facebook
 
 
 

Stary Katalog elektroniczny