Start 19 maja 2024 r. (niedziela)  
14.10.2008 - Sławomir Malanowski trzecim laureatem Medalu "Pro Domo Sua"
Autor: Magdalena Wiśniewska   
 Fot. Magdalena Wiśniewska

Sławomirowi Malanowskiemu gratulowała m.in.
dyrektor MBP Maria Wiśniewska
 

  
   Sygnałem hejnału sierpeckiego, w samo południe 14 paździe­rnika 2008 roku, rozpoczęła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej uroczystość wręczenia trzeciego w historii miasta Sierpca medalu „Pro Domo Sua” im. Prokopa i Feliksa Sie­prskich. W tym roku kapituła Medalu, którą tworzą członkowie Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Sie­rpeckiej, postawiła na ofiarność i poświęce­nie w organizowaniu imprez sportowych i wzbudzanie aktywności sportowej dzieci i młodzieży, głównie z terenów wiejskich. Medal trafił zatem do rąk Sławomira Malanowskie­go, sekretarza Rady Powiatowej Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych.    Uroczyste wręczenie Medalu, nastąpiło w obecności władz samorządowych, rodziny i przyjaciół, głównie ze środowiska sportowego.

   Przybyłych na uroczystość gości powitał Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej Zdzisław Dumowski. O tym czym jest Medal "Pro Domo Sua" opowiedziały panie: Ewa
fot. Magdalena Wiśniewska 
 Zdzisław Dumowski prezentuje
Medal "Pro Domo Sua"
im. Prokopa i Feliksa Sie­prskich.
Nowakowska i Wiesława Stopińska. To wyjątkowe odznaczenie promuje ludzi z pasją, którzy dla pomnożenia dobra wspólnego naszej małej ojczyzny opierają się przede wszystkim na siłach lokalnego środowiska. Dzięki wieloletniej pracy, uporowi i wierze w sens swego działania, pokazują lokalnej społeczności, ale przede wszystkim światu, wartościowych i uzdolnionych ludzi – mieszkańców Sierpca i ziemi sierpeckiej. Na patronów Medalu wybrano nieprzypadkowo budowniczych naszego miasta, braci Feliksa i Prokopa Sieprskich, herbu Prawdzic. Dotychczas Kapituła Medalu doceniała zasługi na polu gospodarczym, gdyż jego laureatami byli: w 2006 roku Zbigniew Charzyński - prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej za jej rozbudowę i udaną modernizację, zaś w roku 2007 Ireneusz Wielimborek - założyciel pierwszej w dziejach Sierpca fabryki czekolady i artykułów czekoladowych, który wyraźnie zaznaczył swoją obecność na polskim rynku wyrobów z czekolady.

   Sylwetkę szanownego laureata tegorocznej edycji Medalu przedstawił Zdzisław Dumowski.
Fot. Magdalena Wiśniewska 

Goście imprezy 

Jego opowieści towarzyszyła prezentacja multimedialna. Zgromadzeni na uroczystości goście wysłuchali także argumentacji, którą Kapituła Medalu, kierowała się w wyborze osoby właśnie pana Sławomira Malanowskiego. Podobną działalność prowadzi w Sierpcu kilku innych działaczy sportowych, jednak zdaniem kapituły, w pracy społecznej liczy się jeszcze osobowość działacza, jego charyzma, poświęcenie, a przede wszystkim skromność. O wieloletniej i imponującej pracy Sławomira Malanowskiego wiedziała grupa osób ze środowiska sportowego. Ten skromny człowiek nigdy zbytnio nie epatował swoim działaniem, skupiał się na solidnej pracy, a radość z jej efektów dzielił z najbliższymi, bez barwnego afiszowania się sukcesami.
Fot. Magdalena Wiśniewska 
Sławomir Malanowski z paniami:
Henryką Piekarską, Marią
Wiśniewską i Ewą Nowakowską.
 


   Laureat nagrody nie krył swojego wzruszenia. Mimo speszenia tak liczną obecnością ważnych gości, zdecydował się zabrać głos. W swojej przemowie podziękował współpracownikom, władzom samorządowym, działaczom sportowym, a także najbliższej rodzinie. Uroczystość zakończyły gratulacje i życzenia dla Sławomira Malanowskiego od obecnych na uroczystości gości. Wśród winszujących byli starosta Paweł Kaźmierczak, przedstawiciele władz miejskich, powiatowych i gminnych, zaprzyjaźnieni z laureatem dyrektorzy sierpeckich placówek oraz grono nauczycieli współpracujących ze Sławomirem Malanowskim. Słowa winszujących, którzy podkreślali bezinteresowną, szczerą pracę bohatera spotkania, a także jego optymizm i pogodę ducha, były doskonałym potwierdzeniem słuszności wyboru Kapituły Medalu. Oficjalną część uroczystości zakończyło spotkanie towarzyskie.
Fot. Magdalena Wiśniewska 

Sławomir Malanowski 

Sławomir Malanowski
to trzeci „Budowniczy Miasta Sierpca” odznaczony Medalem „Pro Domo Sua”. Urodził się w Sierpcu w 1948 roku w rodzinie inteligenckiej. Jest absolwentem sierpeckiego Liceum Ogólnokształcącego. Po odbyciu służby wojskowej podjął pracę w Powiatowym Biurze Geodezji i Terenów Rolnych w Sierpcu, gdzie pracował do 1975 roku, czyli do likwidacji powiatów. Od tej chwili dalsze etapy jego pracy wyznaczały kolejne reformy administracyjne. Pracował w Urzędzie Gminy w Gozdowie, na początku na stanowisku referenta, a następnie kierownika referatu. W tym czasie udzielał się w Radzie Gminnej LZS, co zaowocowało świetnym przygotowaniem do pracy z dziećmi i młodzieżą z terenów wiejskich. Następna reforma administracyjna kraju, w 1989 roku, zakończyła kolejny etap jego pracy. Sławomir Malanowski pracował również jako sekretarz do spraw organizacyjnych w Wojewódzkim Zrzeszeniu Ludowych Zespołów Sportowych w Płocku na terenie ówczesnego województwa płockiego. Organizacja ta istniała do 1999 roku, czyli do chwili, kiedy wprowadzono kolejną reformę administracyjną likwidującą dawne 49 województw i przywracająca samorządowe powiaty.

   Praca związana z organizacją sportu na ziemi sierpeckiej stała się naturalną konsekwencją najbliższych zainteresowań Pana Malanowskiego. Całe swoje aktywne życie związał ze sportem. Był lekkoatletą, siatkarzem i brydżystą, czynnym zawodnikiem sierpeckiego TKKFu i LZS.

   Sławomir Malanowski, od 1999 roku pełni funkcję sekretarza Rady Powiatowej Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych. Zrzeszenie to skupia 15 Uczniowskich Ludowych Klubów Sportowych utworzonych przy szkołach najczęściej przez nauczycieli wychowania fizycznego, z zapałem upowszechniających sport wśród młodych. LZS skupia również osiem klubów seniorów.

   Dzięki swojej operatywności, dużym zdolnościom organizatorskim i umiejętności zjednywania do siebie innych ludzi, Sławomir Malanowski planuje, poza sportowymi rozgrywkami na terenie powiatu, także liczne wyjazdy na turnieje wojewódzkie i ogólnopolskie. Każdy wyjazd uzależniony jest od przychylności sponsorów, którymi najczęściej są: Powiat Sierpecki, Wojewódzkie Zrzeszenie LZS oraz nieliczni sponsorzy prywatni. Laureat Medalu „Pro Domo Sua” zorganizował i przeprowadził już około tysiąca imprez sportowych. Swoją działalność zamierza oczywiście dalej kontynuować.
W pamięci nagrodzonego wychowawcy i organizatora życia sportowego pozostają szczególnie zawodniczki: Magdalena Krępic z Mochowa – trzykrotna mistrzyni Polski, grająca w KS „Medyk” Konin, Monika Ziółkowska, Ewa Podgórska i Sylwia Cywińska - mistrzynie Polski w piłce nożnej w latach 2005-2006, wchodzące wówczas w skład reprezentacji Województwa Mazowieckiego w kategorii do lat 13.

Sukcesy sierpeckiego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych

   Największe sukcesy sierpecki LZS osiągnął w piłce nożnej... kobiet. Sukces ten wypracowały, pod okiem swoich trenerów, zawodniczki z Mochowa, które w latach 2002-2003 zajmowały odpowiednio 6 i 4 miejsce w kraju oraz zawodniczki ze Szczutowa, które w latach 2005-2006 w Ogólnopolskim Turnieju „Piłkarska kadra czeka” zajmowały 7 i 6 miejsce. Dużym sukcesem zawodnikom z Mochowa, w latach 1995-1996, było zajęcie odpowiednio 2 i 1 miejsca w Ogólnopolskich Igrzyskach LZS w sztafecie sprawnościowej. Podczas Igrzysk LZS Województwa Mazowieckiego w latach 2005-2006 we wszystkich dyscyplinach przypadło Powiatowi Sierpeckiemu miejsce pierwsze, a w 2007 roku miejsce drugie. W Gimnazjadzie Województwa Mazowieckiego w 2006 roku drużyna dziewcząt i chłopców z Borkowa zajęła pierwsze miejsce w piłce ręcznej. Drużyna chłopców z Zawidza od lat plasuje się na miejscach medalowych w piłce siatkowej.

   LZS jest współorganizatorem Memoriału im. Ryszarda Bramczewskiego oraz organizatorem Memoriału im. Tadeusza Wiśniewskiego, który w tym roku odbył się w Rościszewie. Od lat LZS współorganizuje wraz z sierpeckim TKKF Minimaraton Sierpecki, a także Cross Szczutowa i Jesienne Biegi w Studzieńcu.                         

                                                                               ©Tekst i fot. Magdalena Wiśniewska

 
 
Menu witryny
Start
Zamówienia publiczne
Klub seniora
O Bibliotece
ABC Czytelnika
Wydarzenia
Publikacje
Regionalia (Sierpciana)
Nowości książkowe
Audiobooki - nowości
Zaproponuj książkę
Wykazy bibliograficzne
Książka mówiona
Czasopisma
Przydatne linki
"Z książką za pan brat"
Biblioteka w TV

 
Biblioteczny Klub Malucha
klub_maluchaa.jpg
Książka do domu
Konkurs na Najlepszego Czytelnika Roku
konkurs_na_najlepszego_czytelnika.jpg
Facebook
 
 
 

Stary Katalog elektroniczny

 

Aktualności
Odbyło się...
Sondy
Czy nasza strona internetowa spełnia Twoje oczekiwania?
 

Czasopismo "Chidusz" dostępne jest dla naszych czytelników dzięki firmie PITax.pl Łatwe podatki


 

logotypy.jpg

admin