Start arrow Nowości książkowe arrow Literatura popularnonaukowa i literatura faktu arrow LUTY 2017 16 maja 2024 r. (czwartek)  
LUTY 2017
Autor: Ewelina Cieszewska (EC), Aneta Jankowska(AJ), Marlena Puszewska(MP)   


 

niewinni.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grzegorz Gozdór
Niewinni. Prawdziwe historie z życia obrońcy
Warszawa 2016


Poruszające historie ludzi, którzy zostali niesłusznie ukarani przez wymiar sprawiedliwości. Ich życie zamieniło się w koszmar w wyniku nadgorliwości policji, czyjejś złej woli czy też niedopatrzenia. Grzegorz Gozdór to adwokat, który często stykał się z takimi sytuacjami i postanowił kilka opowiedzieć, by zwrócić uwagę na to jak zwykła pomyłka może zniszczyć czyjeś życie.
Mimo, że autor jest prawnikiem i na co dzień posługuje się prawniczym żargonem, to nie zapomina, że jego czytelnicy niekoniecznie muszą mieć z prawem cokolwiek wspólnego. Liczne wtrącenia tłumaczą trudniejsze terminy i kwestie. Pozycja dla wszystkich fanów opowieści z życia wziętych oraz osób interesujących się kryminologią i prawem karnym. (AJ)

 

 

meryl_streep.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Michael Schulmann
Meryl Streep. Znowu ona!
Warszawa 2016


Michael Schulmann napisał biografię Meryl Streep, w której przybliża pierwsze trzydzieści lat życia aktorki.  Sięga do lat dzieciństwa, do konserwatywnej rodziny w New Jersey, w jakiej się wychowywała. Już w latach szkolnych przejawiała różnorodne talenty, była wszechstronna: pływała, uczyła się śpiewu, brała udział w przedstawieniach, należała nawet do grupy cheerleaderek. Następnie studia w Yale były dla niej prawdziwym wyzwaniem, surowi wykładowcy, kompleksy związane z wyglądem, to wszystko miało wpływ na ukształtowanie się  silnej osobowości aktorki. O życiu prywatnym autor pisze niewiele, z tego względu, że Meryl Streep dba o swoją prywatność, nie wywołuje skandali. Wcielanie się w nietypowe postaci stało się jej przepustką do Broadwayu co zapoczątkowało jej światową karierę aktorską . Polecam serdecznie! (EC)

 


kownacka.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Olga Szmidt
Kownacka. Ta od Plastusia
Wołowiec 2016


 Maria Kownacka, polska pisarka, autorka „Dziennika Dziecięcego”, sztuk scenicznych, słuchowisk radiowych dla dzieci znana jest każdemu czytelnikowi. Jej książki do dziś znajdują się w kanonie literatury dziecięcej. Każdy z nas poznał „Kajtkowe przygody”, „Przygody Plastusia”. Olga Szmidt ukazuje życie i twórczość pisarki. Kownacka przeżyła dwie wojny światowe. Jej życie nie było łatwe, bowiem historia odgrywała w nim olbrzymią rolę. Działania wojenne, burzliwy okres międzywojenny, zmiana systemu politycznego odbiły się na życiu pisarki. Olga Szmidt przybliża nam sylwetkę wybitnej polskiej pisarki. (MP)

 

 

 

 

polki_ktore_zadziwily_swiat.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Joanna Puchalska
Polki, które zadziwiły świat
Warszawa 2016


Joanna Puchalska ukazuje historię trzynastu Polek, które żyły w bardzo trudnych czasach, ale potrafiły odnaleźć w sobie siłę do walki o siebie i swoje ideały. Poznajemy los i historię pierwszej polskiej lekarki – Reginy Pilsztynowej, która wykonywała zawód w Stambule. Ponadto J. Puchalska przedstawia historię Janiny Lewandowskiej – jedynej kobiety zmarłej w Katyniu. Poznajemy losy pierwszej zdobywczyni złotego medalu na igrzyskach olimpijskich – Haliny Konopackiej. Podróżując przez wieki poznajemy niezwykłe kobiety, które cechowały się walecznością, odwagą i determinacją. Polecam lekturę książki każdemu, bowiem historie bohaterek ukazanych przez autorkę dowodzą, że także kobiety potrafią walczyć. Trzynaście niezwykłych kobiet to zapewne tylko niewielki ułamek, bowiem takich kobiet w historii naszego kraju było zdecydowanie więcej. (MP)

 

emocjonalne_sos.jpg

 

Guy Winch
Emocjonalne SOS
Warszawa 2016


Emocjonalne SOS to poradnik psychologiczny dla wszystkich, którzy mają trudności z poradzeniem sobie z takimi problemami jak: samotność, strata bliskiej osoby, niska samoocena, traumy. Daje nam praktyczne porady jak przeciwdziałać analogicznym sytuacjom, co robić kiedy złe emocje już nas dopadną. W prosty sposób przedstawia nam receptę na wszelkie negatywne emocje. Autor bazuje na własnym doświadczeniu, sam jest psychoterapeutą i wskazuje kiedy jest odpowiedni moment na profesjonalną pomoc. Trafną uwagą jest, abyśmy dbali o nasze zdrowie psychiczne tak jak o jamę ustną. Warto przeczytać! (EC)

 

 

 

 

Faber A.: Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły, Poznań 2001

Heather P.: Upadek cesarstwa rzymskiego, Poznań 2007

Kamiński M.: Razem na biegun, Gdańsk 2005

Karta Praw Osób z Autyzmem: refleksje i osobiste doświadczenia, Warszawa 2016

Lipiński E.: Pamiętniki, Warszawa  2016

Shore S.: Za ścianą: osobiste doświadczenia z autyzmem i zespołem Aspergera, Warszawa 2016

Socci A.: Ci, którzy wrócili z zaświatów, Kraków 2014

 
 
Menu witryny
Start
Zamówienia publiczne
Klub seniora
O Bibliotece
ABC Czytelnika
Wydarzenia
Publikacje
Regionalia (Sierpciana)
Nowości książkowe
Audiobooki - nowości
Zaproponuj książkę
Wykazy bibliograficzne
Książka mówiona
Czasopisma
Przydatne linki
"Z książką za pan brat"
Biblioteka w TV

 
Biblioteczny Klub Malucha
klub_maluchaa.jpg
Książka do domu
Konkurs na Najlepszego Czytelnika Roku
konkurs_na_najlepszego_czytelnika.jpg
Facebook
 
 
 

Stary Katalog elektroniczny