Start 18 maja 2024 r. (sobota)  
30.05.2008 r. - promocja autobiografii Haliny Giżyńskiej-Burakowskiej
Autor: Magdalena Wiśniewska   

                                                                          
                    

thumb_halinka_2.jpg

   W piątek 30 maja 2008 r. w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej miała miejsce promocja pierwszej wydanej w Sierpcu autobiografii autorstwa sierpeckiej pisarki i regionalistki Haliny Giżyńskiej-Burakowskiej. „Panna z Wilczogóry” od dawna była bardzo oczekiwaną publikacją. O dużym zainteresowaniu nowym sierpeckim wydawnictwem świadczyło też liczne grono osób, które przybyły tego dnia do Czytelni. Wśród gości nie zabrakło oczywiście osób, które przyczyniły się do wydania książki, członków rodziny, kolegów i koleżanek z czasów szkolnych, sąsiadów oraz osób, z którymi Pani Halina miała okazję współpracować, odkąd w 1992 roku po kilkudziesięcioletniej przerwie powróciła do Sierpca. 

   

 thumb_dscf5650.jpg
Słowa powitania i wstępu skierowali do publiczności dyrektor książkę. Aby wprowadzić gości w klimat promowanej publikacji, Bogumiła Dumowska i Zbigniew Czajkowski, odczytali kilka jej fragmentów. Potem już głos zabrała sama bohaterka spotkania, która wzruszona obecnością tak wielu ważnych dla niej osób, opowiedziała o tym, co było największą motywacją, by opisać swoje życie i podzielić się tymi wspomnieniami z szerszym gronem osób.

 

thumb_dscf5667.jpg
 Fragmenty książki czytała
dr Bogumiła Dumowska
thumb_img_3799.jpg
Autorka podczas
wpisywania dedykacji
 

   Okazało się, że najbardziej w tym kierunku dopingował Panią Halinę mąż Jan, również autor autobiograficznych wspomnień i wielu innych publikacji. Pisanie zawsze sprawiało Pani Halinie wiele przyjemności. Należy z pewnością do osób, które mają tzw. łatwe pióro. Swój pierwszy artykuł do prasy napisała już w początkowych latach pracy w olsztyńskiej Bibliotece. Od tej chwili nieustannie przez ponad 35 lat pisała artykuły do bibliotekarskiej prasy fachowej, współpracowała z olsztyńskimi czasopismami regionalnymi, przeprowadziła wiele wywiadów. Jednak opisanie własnego życia i podzielenie się często bardzo osobistymi wspomnieniami, było dla Pani Haliny bardzo poważnym wyzwaniem. Niejako zachętą ku temu było zajęcie pierwszego miejsca w konkursie na wspomnienia i opracowania organizowanym przez sierpecką Bibliotekę "Sierpc i Ziemia Sierpecka w XX wieku". Pani Halina opisała wówczas swoje wspomnienia z lat szkolnych. Jakiś czas później szkolne historie zostały opublikowane w specjalnie wydanej broszurze z okazji zjazdu absolwentów sierpeckiego Liceum Ogólnokształcącego w 1996 roku. Kolejny raz wspomnienia Pani Haliny, tym razem z czasów studiów, zostały opublikowane w jubileuszowym wydawnictwie z okazji 50-lecia dyplomu na KUL w Lublinie. W ten sposób okazało się, że istniejące już fragmenty wystarczy uzupełnić, poszerzyć o nowe wątki. Tak powstała niezwykle ciepła, przekazująca dobrą prawdę o czasie i własnym życiu biografia "Panna z Wilczogóry".

thumb_dscf5725.jpg
Gratulacje od Pawła Gąsiorowskiego
i Ryszarda Sutego
 
thumb_img_3788.jpg
Autorka z dyrektor
MBP Marią Wiśniewską
 

   Spotkanie w Bibliotece było okazją do podziękowania wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania książki. Szczególnie serdecznie Pani Halina dziękowała wydawcy, drukarzowi, autorowi projektu okładki, wszystkim osobom służącym swoją radą oraz sponsorom, dzięki który książka ukazała się na sierpeckim rynku.

   Bardzo miłym akcentem spotkania było wymienianie opinii na temat książki przez zgromadzonych w Czytelni gości. Jako pierwszy głos zabrał kolega pani Haliny z lat studiów, Stanisław Mączewski, który nawiązując do treści biografii, przytoczył kilka ciekawych anegdot z lat szkolnych. Okazało się, że w Jego wspomnieniach bohaterka spotkania jawiła się jako piękna i inteligentna dziewczyna o nienagannej figurze, świetna koleżanka, imponująca wszystkim swoją skromnością i pilnością.
thumb_img_3854.jpg
Halina Giżyńska-Burakowska z prezesem
TPZS Zdzisławem Dumowskim
i dyrektor MBP Marią Wiśniewską
 

Do spotkania w szczególny sposób przygotował się inny kolega, tym razem z czasów pobytu w Sierpcu, Paweł Bogdan Gąsiorowski, który w dniu promocji odbył podróż do Wilczogóry, by choć przez kilka chwil poobcować z miejscami tak pięknie opisywanymi przez  

Autorkę. Od tej chwili towarzyszyła mu myśl, że wielkim szczęściem dla każdej wsi byłoby mieć taką pisarkę, jak Pani Halina, która we wspomnieniach zawarła również wiele istotnych faktów historycznych, opis miejsc już dziś nieistniejących oraz osób związanych z Wilczogórą.

   Z całą pewnością wieś Wilczogóra powinna być dumna z Pani Haliny Giżyńskiej-Burakowskiej, tak jak dumni są mieszkańcy Sierpca, że znalazła się osoba, która swoją wieloletnią pracą pisarki-regionalistki rozsławiała nasze miasto daleko poza jego granicami.  

   Promocję w Czytelni zakończyło spotkanie towarzyskie, podczas którego można było uzyskać autograf od Autorki oraz w mniejszym gronie podyskutować o książce.

                                                                                                 Magdalena Wiśniewska


thumb_img_5303.jpg  HALINA GIŻYŃSKA-BURAKOWSKA – urodziła się we wsi Wilczogóra, w rodzinie rolniczej. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące w Sierpcu, a następnie filologię polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (1955 r.). W latach 1957-1992 mieszkała w Olsztynie, gdzie pracowała w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej. Od 1992 r. mieszka wraz z mężem Janem Burakowskim w Sierpcu. Państwo Burakowscy, słynący z niezwykłej rzetelności pisarskiej, od wielu lat utrwalają w publikacjach książkowych oraz na łamach prasy lokalnej wiedzę o Sierpcu i ziemi sierpeckiej. Pani Halina czynnie uczestniczy w życiu kulturalnym naszego miasta, jest bywalczynią imprez kulturalnych sier-peckiej Biblioteki, Domu Kultury, należy do Klubu Zasłużonych dla Miasta Sierpca. Jest współautorką wielu lokalnych publikacji: „Wspomnienia sierpczan” (1998), „Sierpczanie tysiąclecia” (2005), „Ziemia sierpecka znana i nieznana” (2007). Pani Halina to niezwykle serdeczna i życzliwa osoba. Posiada wspaniały dar – potrafi pięknie i ciekawie opowiadać o przeżyciach i doświadczeniach, zarówno własnych, jak i innych osób, które spotkała na swojej drodze.  



...Lubiłam „szperać” w domowych komodach.

Zauważyłam, że można w nich znaleźć ładne

opakowania po kremie, pudrze i perfumach.
Zbierałam je pieczołowicie, przechowywałam,
układałam w różne kombinacje, pokazywałam
gościom. Z kolei z pudełek po zapałkach robiłam
pociąg. Każde pudełko pełniło rolę wagonika,
połączone ze sobą, stanowiły duży skład,
tyle, że bez parowozu...

                             Fragment książki „Panna z Wilczogóry” 

thumb_dscf5041.jpg 


                                          
 
 
Menu witryny
Start
Zamówienia publiczne
Klub seniora
O Bibliotece
ABC Czytelnika
Wydarzenia
Publikacje
Regionalia (Sierpciana)
Nowości książkowe
Audiobooki - nowości
Zaproponuj książkę
Wykazy bibliograficzne
Książka mówiona
Czasopisma
Przydatne linki
"Z książką za pan brat"
Biblioteka w TV

 
Biblioteczny Klub Malucha
klub_maluchaa.jpg
Książka do domu
Konkurs na Najlepszego Czytelnika Roku
konkurs_na_najlepszego_czytelnika.jpg
Facebook
 
 
 

Stary Katalog elektroniczny

 

Aktualności
Odbyło się...
Sondy
Czy nasza strona internetowa spełnia Twoje oczekiwania?
 

Czasopismo "Chidusz" dostępne jest dla naszych czytelników dzięki firmie PITax.pl Łatwe podatki


 

logotypy.jpg

admin