Start arrow Nowości książkowe arrow Literatura popularnonaukowa i literatura faktu arrow STYCZEŃ 2017 16 maja 2024 r. (czwartek)  
STYCZEŃ 2017
Autor: Ewelina Cieszewska(EC), Aneta Jankowska(AJ), Marlena Puszewska(MP), Aldona Ziółek(AZ)   

 

niebezpieczne-kobiety.jpg

 

Patryk Vega
Niebezpieczne kobiety
Kraków 2016


Kolejna publikacja autorstwa Patryka Vegi poruszająca problematykę pracy kobiet w szeregach polskiej policji. Bohaterki w życiu prywatnym to kruche, delikatne kobiety, jednak na służbie oblicze kochających żon, matek, córek odchodzi w zapomnienie. Bardzo często stają oko w oko z niebezpiecznymi przestępcami, sprawcami przemocy domowej, czy mordercami. I wbrew temu, co mogłoby się wydawać dają sobie radę lepiej niż mężczyźni. Bohaterkami publikacji Vegi jest siedem funkcjonariuszek, które w rozmowie z nim przedstawiają sekrety swojej pracy w policji. Opowiadają o tym, jak wygląda ich życie na służbie, a także poza bramami komend i komisariatów. Patryk Vega pokazuje, że kobiety pełniące służbę w polskiej policji to kobiety niezwykle zdeterminowane. Prowadzą bardzo trudne śledztwa, potrafią znaleźć właściwe dowody i tropy. Bohaterki opowiadają także o swoim życiu prywatnym, o tym jak praca w policji wpływa na ich życie rodzinne, na relacje z partnerami, dziećmi. Publikację Vegi czyta się bardzo szybko i przyjemnie dzięki konstrukcji pytanie – odpowiedź. Polecam lekturę każdemu, kto pragnie poznać kulisy pracy kobiet w polskiej policji. Vega pozwala złamać stereotyp, że kobiety to słaba płeć. Bohaterki „Niebezpiecznych kobiet” udowadniają, że tak nie jest. (MP)

 

anna_seniukk.jpg

 

Anna Seniuk
Anna Seniuk. Nietypowa baba jestem
Kraków 2016



Znana i lubiana Anna Seniuk w rozmowie z córką Magdaleną Małecką – Wippich opowiada o życiu prywatnym, chorobie, wielkiej miłości do teatru oraz drodze do kariery. Anna Seniuk jest wybitną aktorką filmową i teatralną. Każdy z nas pamięta jej wspaniałą rolę Magdy Karwowskiej w „Czterdziestolatku”. Aktorka jest laureatką wielu nagród i odznaczeń. W rozmowie z córką poznajemy ją jako wrażliwą, mądrą kobietę, której życie nie było łatwe. Mimo przeciwności losu,  rozpadu małżeństwa zawsze pozostała sobą. W rozmowie z córką Anna Seniuk po raz pierwszy mówi o nowotworze piersi, który udało się jej pokonać. Ceni sobie prywatność i chroni życie osobiste przed reporterskimi fleszami. Wywiad rzeka ukazany w książce pozwala poznać nam historię rodziny aktorki, a także ukazuje relacje matki i córki. Magdalena Małecka – Wippich układając pytania do wywiadu nie spodziewała się na pewno, że niektóre z nich pozostaną bez odpowiedzi, a mama zdradzi jej tylko tyle, ile uzna za stosowne. Ciepła opowieść ukazująca życie i karierę utalentowanej aktorki. Polecam tę pozycję, bowiem dzięki lekturze wywiadu rzeki możemy poznać nieznane i niepublikowane wcześniej fakty z życia Anny Seniuk. (MP)

 

kobiety-witkacego.jpg

 

 

Małgorzata Czyńska
Kobiety Witkacego. Metafizyczny harem
Kraków 2016


Stanisław Ignacy Witkiewicz od dziecka jest hołubiony, podziwiany i znany. Zwłaszcza matka rozpieszcza swego syna. Wybacza jego wszystkie wybryki i spełnia najdziwniejsze zachcianki. Witkacy jest wielkim artystą, manierycznym człowiekiem, dziwakiem, filozofem, cholerykiem, a przede wszystkim mężczyzną, który uwodzi swym wdziękiem rzesze kobiet. Metafizyczny harem to nie przenośnia, ale fakt. Zmienia kobiety, jak rękawiczki, choć jest żonaty z Jadwigą Unrug. Jego małżonka pracuje i mieszka w Warszawie. Witkiewicz odwiedza żonę tylko kilka razy do roku. Ich związek trwa, mimo zdrad. Jadwiga jest muzą i przyjaciółką artysty Puszcza w niepamięć wszystkie jego romanse i szaleństwa. Książka jest świetnie napisana. Autorce udało się sportretować Witkacego, którego raczej trudno jest ująć w ramy. Polecam. (AZ) 

 

 

podroz_po_ameryce.jpg
 

 

Oriana Fallaci
Podróż po Ameryce
Warszawa 2016


Oriana Fallaci włoska dziennikarka i pisarka przedstawia nam relacje z podróży do Stanów Zjednoczonych w 1965 roku. Zatrzymuje się w Nowym Jorku, mieście niezwykłym pod każdym względem, różnorodności kultur, ras i obyczajów. Opowiada o podróży z Shirley McLaine, spotkaniu z Pasolinim. Podróży do Las Vegas miasta kasyn, przepychu i pustki. Fallaci zobaczyła świat, który nie przyzwyczaja się do nikogo i do niczego, niebotyczne ceny mieszkań, ciągłe zmienianie adresu. Przedstawia Amerykę od podszewki, możemy zobaczyć codzienność nowojorczyków obiektywnym okiem autorki. Nie omija również takich znanych miast jak: Houston, Hollywood. Ciekawa, barwnie opisana z humorem podróż do wielkiego świata Ameryki. Polecam! (EC)

 

 

 

sekrety-dawnych-zbrodni.jpg

 

Philippe Charlier
Sekrety dawnych zbrodni. Patolog o słynnych historycznych morderstwach
Kraków 2016

"Sekrety dawnych zbrodni" to książka łącząca archeologię, kryminologię i medycynę. Phillippe Charlier, nazywany również Indiana Jonesem cmentarzy ujawnia sekrety najbardziej spektakularnych zbrodni znanych z historii powszechnej. Autor przybliża przyczyny śmierci m.in. św. Benedykta z Nursji, św. Tomasza Becketa oraz Emila Zoli. Książka zawiera dużo ciekawych opisów oraz fragmentów wziętych z akt spraw, dodatkowo napisana jest lekkim i przystępnym językiem. Polecam tylko tym, których nie odrzucają drastyczne opisy. (AJ)

 

 

 

 

 

 

Pozostałe nowości:

 

Bowgen R.: Współczesna bogini: jak wiara w siebie może zmienić wszystko, Białystok 2016

Bricker j.: Wszystko jest możliwe: skąd czerpać wiarę i odwagę, aby podążać za marzeniami, Wrocław 2016

Bryson B.: Herbatka o piątej! więcej zapisków z małej wyspy, Poznań 2016

Drobniak Sz.: Co nas może zabić w mieście. Przewodnik, po którym odechce się wam podróży a i w domu poczujecie się nieswojo, Warszawa 2016

Durczok K.: Przerwa w emisji, Warszawa 2016

Durschmied E.: Jak przypadek i głupota zmieniały losy świata, Warszawa 2016

Glass C.: Córeczka tatusia, Warszawa 2016

Gozdór G.: Niewinni. Prawdziwe historie z życia obrońcy,Warszawa 2016

Kalanithi P.: Jeszcze jeden oddech, Kraków 2016

Munroe R.: What if? A co gdyby? Naukowe odpowiedzi na absurdalne i hipotetyczne pytania, Warszawa 2015

Pałkiewicz J.: Dubaj, prawdziwe oblicze, Poznań 2016

Pique E.: Franciszek. Życie i rewolucja, Kraków 2016

Puchalska J.: Polki, które zadziwiły świat, Warszawa 2016

Santandreu R.: Okulary szczęścia: odkryj swoja siłę emocjonalną, Warszawa 2016

Szarłat A.: Pierwsze damy III Rzeczpospolitej, Warszawa 2016

Szmidt O.: Kownacka. Ta od Plastusia, Wołowiec 2016

Sznajderman M.: Fałszerze pieprzu: historia rodzinna, Wołowiec 2016

Tadla B.: Czego oczy nie widzą. Opowieści z życia (poza)telewizyjnego, Poznań 2016

Wachowicz B.: Matki wielkich Polaków: "Serce mojej ojczyzny - Mamo", Warszawa 2016

Winch G.: Emocjonalne SOS. Jak uleczyć negatywne emocje, Warszawa 2016

 
 
Menu witryny
Start
Zamówienia publiczne
Klub seniora
O Bibliotece
ABC Czytelnika
Wydarzenia
Publikacje
Regionalia (Sierpciana)
Nowości książkowe
Audiobooki - nowości
Zaproponuj książkę
Wykazy bibliograficzne
Książka mówiona
Czasopisma
Przydatne linki
"Z książką za pan brat"
Biblioteka w TV

 
Biblioteczny Klub Malucha
klub_maluchaa.jpg
Książka do domu
Konkurs na Najlepszego Czytelnika Roku
konkurs_na_najlepszego_czytelnika.jpg
Facebook
 
 
 

Stary Katalog elektroniczny