Start arrow Nowości książkowe arrow Literatura popularnonaukowa i literatura faktu arrow LISTOPAD 2016 16 maja 2024 r. (czwartek)  
LISTOPAD 2016
Autor: Ewelina Cieszewska(EC), Aneta Jankowska(AJ), Marlena Puszewska(MP), Aldona Ziółek(AZ).   

 

pepek-swiata-wspomnienia-z-zakopanego.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rafał Malczewski
Pępek świata: wspomnienia z Zakopanego
Dziekanów Leśny 2016

Zapadła mieścina u stóp Gubałówki, do której zjeżdżali się bogaci ceprzy i suchotnicy szukający ratunku w sanatorium doktora Tytusa Chałubińskiego. Przystań dla nihilistów, awangardzistów, arystokratów i artystów. Witkacy, Szymanowski, Kasprowicz, Stryjeńska, a nawet Modrzejewska spędzali tu wolny czas.  Jedni szukali natchnienia pod smrekami, zabawy i popitki w góralskich karczmach, inni zaś świeżego powietrza. Książka nie jest bajaniem Sabały, ale wspomnieniami Rafała Malczewskiego, który był synem sławnego artysty Jacka Malczewskiego. Autor używa soczystego języka, przytacza wiele faktów, anegdot i legend na temat życia kulturalnego Zakopanego lat dwudziestych. Zachęcam gorąco do lektury. (AZ)

 

roman-wilhelmi-biografia.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Marcin Rychcik
Roman Wilhelmi : biografia
Warszawa 2016


Nie jest to typowa biografia.  Autor jest także aktorem, więc przez pryzmat ról filmowych i teatralnych ukazuje nam życie Romana Wilhelmiego. Któż nie zna Nikodema Dyzmy, porucznika Olgierda z Czterech pancernych i pies, czy Stanisława Anioła z serialu Alternatywy 4? Wilhelmi odznaczał się wielkim talentem. Nietuzinkowa persona, skandalista, uroczy amant łamiący niewieście serca i stereotypy. Książka jest interesująca, ponieważ zawiera wiele zdjęć z prywatnego archiwum rodzinnego, wypowiedzi syna i byłej żony artysty, przytacza zabawne powiedzonka i anegdoty, które przetrwały do dziś w pamięci fanów aktora. Serdecznie polecam. (AZ)

 

polska-znana-i-mniej-znana-cz-2.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Elżbieta Dzikowska
Polska znana i mniej znana II
Pelplin 2016

Z Elżbietą Dzikowską podróże są zawsze pełna ekscytacji i nowinek, których nie znajdziemy w żadnym przewodniku. Autorka ukazuje w swojej kolejnej książce miejsca prawie nieznane, zapomniane i niedoceniane. Jest to nietypowy przewodnik, ponieważ zawiera wiele historycznych i architektonicznych ciekawostek, legend oraz fotografii. Wyjeżdżamy w dalekie kraje, za duże pieniądze, aby szukać piękna, a omijamy nasze rodzime strony, które są prześliczne i arcyciekawe. Bardzo polecam weekend np., szlakiem cystersów, czy templariuszy. (AZ)

 

wira.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

George Szlachetko, Danuta „Wira”Szlachetko
Wira z Powstania. Wspomnienia
Warszawa 2016


Danuta „Wira” Szlachetko jest jedną z ostatnich żyjących osób, które brały udział w Powstaniu Warszawskim. W chwili wybuchu wojny miała zaledwie 10 lat. Wybuch wojny dla tak młodej dziewczynki był dramatycznym wydarzeniem. Wspomnienia spisane przez syna George'a są niezwykłą opowieścią  o walce o przetrwanie. Wira przedstawia nam wojnę z punktu widzenia jej uczestnika. Opisuje walkę w podziemiu, gdzie jako pszczółka Szarych Szeregów kolportowała ulotki, malowała symbol Polski Walczącej, czy opatrywała rannych powstańców. Danuta Szlachetko wspomina również pobyt w obozach wroga oraz początki życia za granicami kraju. Obecnie na stałe zamieszkuje w Wielkiej Brytanii. Decyzję o życiu na emigracji podjęła po zakończeniu wojny. Początkowo nie łatwo było przyzwyczaić się do życia poza granicami Ojczyzny. Polskę odwiedza bardzo chętnie. Nadal utrzymuje kontakt z powstańcami, u boku których walczyła w obronie Warszawy. Niestety grono powstańców zmniejsza się nieustannie. (MP)

 

zycie_na_miare_odziezowe_niewolnictwo.jpg

 

Marek Rabij
Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo
Warszawa 2016

W 2013 roku głośno w mediach było o tragedii w Rana Plaza w Bangladeszu, kiedy to zawalił się budynek, w którym mieściły się głównie fabryki odzieżowe. W katastrofie zginęło ponad tysiąc osób, a dwa razy więcej osób odniosło obrażenia. Rabij pojechał tam wtedy jako dziennikarz “Newsweeka”. To co tam zobaczył bardzo go poruszyło i postanowił kontynuować temat. Rok później znowu pojawił się w Bangladeszu, tym razem jako autor szukając materiałów, do tego właśnie reportażu. Punktem wyjściowym jest oczywiście Rana Plaza i osoby, które przeżyły tą tragedię i muszą się zmagać z jej konsekwencjami. Rabij poszerzył ten temat o tamtejszą branżę odzieżową i ludzi, którzy żyjąc w skrajnej nędzy szyją ubrania dla drogich, europejskich i amerykańskich marek odzieżowych. Po katastrofie w Bangladeszu ten problem stał się bardzo widoczny i opinia publiczna zaczęła naciskać na firmy, by jakoś tą sytuację naprawić. Marek Rabij w swoim reportażu wyjawia jakie kroki podjęto i jakie były tego skutki dla szwaczek i ich rodzin. Czy naprawdę działania europejskich altruistów poprawiły los tych ludzi?
Reportaż ten porusza, i to bardzo. To była moja pierwsza myśl po jego przeczytaniu. Ci ludzie, którzy żyją od nas tak daleko są jednocześnie nam niezwykle bliscy. Chyba każdy w Polsce ma w swojej szafie coś uszytego w Bangladeszu, Indiach czy Chinach. Bluzki, spodnie, które nosimy na co dzień przeszły przez ręce nieznanych nam, żyjących w skrajnej nędzy, ludzi. Być może pojawiają się oni nawet na stronach tego reportażu. Tak dalecy, a jednak tak bliscy, że równie dobrze mogliby mieszkać w domu obok. (AJ)

 

wojtek-z-armii-andersa.jpg

 

Maryna Miklaszewska
Wojtek z Armii Andersa
Poznań 2016



Miklaszewska porusza problematykę opartą na wydarzeniach historycznych. Autorka powieści ukazuje trud, przez jaki przeszli walczący Polacy u boku generała Andersa. Żołnierze Drugiego Korpusu Polskiego cechowali się olbrzymią determinacją, szlachetnością i wzajemną miłością. Na polu walki nie zapominali o ludzkich uczuciach i zachowaniach. Członkami armii były osoby starsze, kobiety wraz dziećmi, mężczyźni, czyli wszyscy których zesłano na sowiecką ziemię. Wielokrotnie dzielili się ze sobą resztkami jedzenia, byleby tylko przetrwać i wszyscy razem wrócić do kraju. Towarzyszem niedoli żołnierzy Armii Władysława Andersa był dzielny niedźwiedź Wojtek. Żołnierze kupili niedźwiadka od perskiego chłopca. Wojtek był dzielnym kompanem Polaków walczących pod Monte Cassino. Żołnierze troszczyli się o niego i zapewniali jak najlepsze warunki życiowe. Niedźwiedź był nie tylko dzielnym kompanem walki, ale także pracowitym pomocnikiem. Pomagał żołnierzom rozładowywać amunicję i broń. Wizerunek niedźwiedzia stał się symbolem jednostki. Bardzo ciekawa opowieść osnuta na wydarzeniach z historii Polski. Każdy z nas powinien poznać historię dzielnego Wojtka, a przede wszystkim poznać losy i historię walczących żołnierzy, którzy narażali własne życie dla Ojczyzny. (MP)

 

   
 

 

Pozostałe nowości miesiąca:

 

Bonek T.: Set Maat - siedlisko prawdy. Wędrówki po Egipcie, Izraelu, Jordanii i Maroku, Zakrzewo 2016

Brown K.: Plutopia : atomowe miasta i nieznane katastrofy nuklearne, Wołowiec 2016

Bryson B.: Śniadanie z kangurami: australijskie przygody, Poznań 2011

Chmielewska M.: Sposób na (cholernie) szczęśliwe życie, Poznań 2016

Chrobak A.: Beduinki na Instagrami: moje życie w Emiratach, Kraków 2016

Czarnecki M.: Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym, Wołowiec 2016

Czyńska M.: Kobiety Witkacego: metafizyczny harem, Kraków 2016

Dzikowska E.: Polska znana i mniej znana cz. 1, Pelplin 2014

GawrylukB.: Wanda Chotomska : nie mam nic do ukrycia, Warszawa 2016

Gold A., Fizdale R.: Misia Sert: kobieta, która odkryła Coco Chanel, Warszawa 2014

Kamiński M.: Trzeci biegun, Warszawa 2016

Kędzierska K.: Chcieć mniej - minimalizm w praktyce, Kraków 2016

Martin W.: Naczelne z Park Avenue, Kraków 2016

Pasztelańscy J. i R.: Policjanci : za cenę życia, Kraków 2016

Schulman M.: Meryl Streep. Znowu ona! Warszawa 2016

Strączek K.: Mamy z innej planety: historie kobiet, które urodziły niepełnosprawne dziecko, Kraków 2016

Szabłowski W.: Sprawiedliwi zdrajcy: sąsiedzi z Wołynia, Kraków 2016

Trent J.D.: Szafranowy krzyż : niebywała historia jak baptyjska pastorka poślubiła hinduskiego mnicha, Wrocław 2016

Varella D.: Klawisze, Wołowiec 2016

Vargas W., Zych P.: Święci i biesy, Olszanica 2015

Weiss W.: Tomek Beksiński : portret prawdziwy, Czerwonak 2016

Wiśniewski J.L., Wellman D.: Siedem lat później, Kraków 2016

 
 
Menu witryny
Start
Zamówienia publiczne
Klub seniora
O Bibliotece
ABC Czytelnika
Wydarzenia
Publikacje
Regionalia (Sierpciana)
Nowości książkowe
Audiobooki - nowości
Zaproponuj książkę
Wykazy bibliograficzne
Książka mówiona
Czasopisma
Przydatne linki
"Z książką za pan brat"
Biblioteka w TV

 
Biblioteczny Klub Malucha
klub_maluchaa.jpg
Książka do domu
Konkurs na Najlepszego Czytelnika Roku
konkurs_na_najlepszego_czytelnika.jpg
Facebook
 
 
 

Stary Katalog elektroniczny