Start arrow Nowości książkowe arrow Literatura dla dzieci i młodzieży arrow LIPIEC-SIERPIEŃ 2016 15 maja 2024 r. (środa)  
LIPIEC-SIERPIEŃ 2016
Autor: Marta Guba   
z_mucha_na_luzie.jpg

Poziom I

 


Marta Galewska-Kustra
Z muchą na luzie ćwiczymy buzię, czyli zabawy logopedyczne dla dzieci
Warszawa 2015


W książeczce znajduje się 19 zabaw logopedycznych wzmacniających mięśnie narządów artykulacyjnych. Książeczka jest bardzo pomocna przy ćwiczeniach, które warto wykonywać w domu. Świetna zabawa z niepokorną muchą Fefe pomoże naszym maluchom uczyć się poprawnej wymowy trudnych głosek. Mucha ta jest wyjątkowa, bo kto słyszał, żeby mucha nosiła muchę? Ta nasza jest nawet strażakiem i ma własne auto. Zdaża jej się biegać w maratonie i na dodatek chodzi do przedszkola. Z taką muchą nuda nam nie grozi.
Książka jest kolorowa, ciekawie ilustrowana. Posiada instrukcję dla rodzica, polecenia dla dziecka oraz cenne uwagi. Warto ćwiczyć z dzieckiem już na etapie nauki nowych słów. Szczerze zachęcam do zapoznania się z tą pozycją.

 

 

 
dziennik-cwaniaczka-stara-bieda.jpg

 

Poziom II


Jeff Kinney
Dziennik cwaniaczka. Stara bieda
Warszawa 2016


Dla fanów Grega Heffleya – tytułowego cwaniaczka – mamy 11 część jego dziennika. Jak zwykle bohater ten będzie musiał zmierzyć się z całą górą problemów. Na szczęście postać taka jak on jest w stanie poradzić sobie ze wszystkim i to w sposób tak rozbrajający, że doprowadza do łez. Ze śmiechu oczywiście. Kto jeszcze nie zaprzyjaźnił się z Gregiem – nic straconego. Każda książka to inne przygody i inne zmagania młodego bohatera, więc można je czytać w dowolnej kolejności.
Tym razem Greg musi zmierzyć się z brakiem dostępu do elektroniki – to weekendowy pomysł mamy. Nie rozumie ona zupełnie, że chłopak jest cyberpokoleniem mającym zupełnie inne potrzeby niż to było "za jej czasów". Tata nie jest lepszy. Zachowuje się jakby tylko czekał aż Gregowi powinie się noga. Za cel postawił sobie usamodzielnienie swoich synów. Bez przerwy wszystkiego się czepia i nie daje żyć. Z resztą rodziny też nie jest lepiej. Młodszy brat biega bez majtek, co ma go nauczyć kożystania z WC. Niestety ta metoda nie do końca zdaje egzamin. Do tego wszystkiego nasz cwaniaczek musi oddać swój pokój dziadkowi, który wprowadza się do jego domu i wywraca cały świat do góry nogami. Już szczytem wszystkiego jest uczłowieczona świnia, która ma więcej przywilejów niż reszta członków rodziny. To wszystko powoduje, że powrót do szkoły jest wybawieniem, ale nie na długo. Żeby odpocząć od domowych rewolucji chłopiec decyduje się na udział w tygodniowej wycieczce, która jest nie lada wyzwaniem. Wiąże się ona bowiem z odcięciem od darów cywilizacji. Wizja odpoczynku od zwariowanej rodzinki jest tak kusząca...
Świetna, pełna humoru ksiązka. Treść rewelacyjnie dopełniają proste, ale bardzo dowcipne ilustracje. Polecam młodszym i starszym, każdy znajdzie tu kawałek własnej rzeczywistości przedstawionej z odrobiną cynizmu i ogromną dawką humoru. 

 

 
nieznany_lad.jpg

 

Poziom III



John Flanagan
Drużyna. Nieznany ląd
Warszawa 2016


John Flanagan przedstawia nam kolejną, 6 część serii "Drużyna". Na chwilę wraca do historii z tomu 5. Hal wraz z towarzyszami wraca na Czapli do domu, do Skandii. Nie mogą doczekać się spotkania z przyjaciółmi i rodziną. Płyną przez sztorm. Sztorm o takiej sile, z jaką nie spotkał się żaden inny Skandianin. Statek spychany jest ku krawędzi świata (wierzy się tu,że ziemia jest  płaska i niestety ma swój koniec). Hal jednak jest pełen wiary w niezawodność swojej załogi i słusznie, bo wcale nie spadają w otchłań, a trafiają na nieznay ląd.  Znajdują tam schronienie do czasu aż zmieni się pogoda i wyruszą w powrotna drogę. Tajemnicze miejsce zaskakuje nie tylko różnorodnością i odmiennością zwierząt. Ten świat jest zupełnie inny. Drużyna trzyma się blisko obozowiska i tylko Lidia wyrusza na łowy odkrywając przy tym, że na wyspie nie tylko zwierzęta mogą stanowić zagrożenie.
Mimo, że Autor obdażył nas już 13 tomową serią "Zwiadowców", a i "Drużyna" liczy ich już 6, to wciąż jeszcze potrafi zaskoczyć. Seria wciąż się zmienia i to jest w niej chyba najbardziej fascynujące. Wciąz można znaleźć momenty zaskakujące i wywołujące uśmiech. Jak widać autor ma głowę pełną pomysłów i bardzo dobrze. Jego wielbiciele z pewnością czekają już na kolejne części i nowe przygody Drużyny.

 

 
kolorowy_szalik.jpg

 

Barbara Kosmowska
Kolorowy szalik
Łódź 2015


Książka zawiera dwa opowiadania: "Kolorowy szalik" oraz "Dziwne spodnie". Rozmiary jej są niewielkie, ale wartość ogromna. Bez wątpienia powinna stać na półce każdego 11-13 latka. Śmiem stwierdzić, że i niejednemu dorosłemu przydałaby się taka lektura. Autorka pokazuje z jaką łatwością szufladkujemy ludzi. Jak bardzo niesprawiedliwie potrafimy oceniać kogoś nie próbując go poznać. W książce te właściwości przypisane są dzieciom, ale przecież wielu z nas posiada dar szeregowania innych według własnych kryteriów, nie zawsze słusznych.
Kolorowy szalik należy do chłopca, który dołączył do klasy jako nowy uczeń. Niestety nie bierze udziału w zabawach, spotkaniach, wycieczkach i w ogóle często jest nieobecny w szkole. Dzieci nadają mu przezwisko Pieszczoch ze względu na liczne nieobecności spowodowane ciągłymi przeziębieniami i szalik, którym chłopiec jest owinięty nawet w ciepłe dni. Chłopiec jest negatywnie odbierany wśród kolegów. Niestety nie miał okazji, by udowodnić, że wcale nie jest Pieszczochem. Dzieciom będzie bardzo trudno pogodzić się ze świadomością jak bardzo były niesprawiedliwe w swoich sądach.
Drugie pokazuje jak reagujemy na inność innych. Jak drobiazgi urastają do rangi wielkiego wydażenia. Jak nietolerancja może odcisnąć się na naszym życiu.
Książka idealnie wkomponowana w dzisiejsze czasy, kiedy ocenia sie ludzi na podstawie wyglądu, zasobności portfela i wartości, które tak na prawdę nie są żadnymi wartościami. Bardzo pouczająca lektura. Polecam.

 klucz.jpg

 

 

Poziom IV


Mats Stranberg, Sara B. Elfgren
Klucz
Warszawa 2016


"Klucz" jest ostatnią częścią trylogii o wybrańcach z Engelsfors. Wybrańcy – grupa nastoletnich czarownic – stworzyła krąg, którego celem jest zapobiegniecie apokalipsie. Krąg tworzyło siedem osób władających żywiołami, obecnie pozostało ich cztery: Anna-Karin, Vanessa, Linea i Mino. Świat ludzi od świata demonów dzieli portal, który zamknąć może zjednoczona siła żywiołow. Trzy z nich zostały utracone, więc sytuacja wydaje się być beznadziejna. Wyjściem z tej sytuacji może być powołanie nowej grupy Wybranych, ale czy nowym czlonkom mozna zaufać? Do tego jeszcze niespodziewana decyzja Mino, która odłącza się od grupy i zaczyna współpracować z Radą. Jedynym ratunkiem przed apokalipsą jest zjednoczenie sił, ale czy jest na to szansa?
Akcja w ostatniej części trylogii nieco spowalnia. Dziewczyny więcej czasu poświęcają dyskusjom i debatom, a mniej działaniu. Nie znaczy to wcale, że książka nie jest wciąż intrygująca i ciekawa. W końcu to zamykający historię tom, więc znajdzie się w nim wiele odpowiedzi na pytania które pojawiły się w poprzednich dwóch. Bohaterki są tak różne od siebie, a jednak łączy je wspólny cel, siła i upór z jakim do niego dążą. Odejście Mino i wprowadzenie nowych członków Wybranych dodaje książce tajemniczości. Jest też wątek miłosny. W całej powieści brak jest trochę silnego, męskiego pierwiastka. Dziewczyny zdecydowanie dominują pod względem siły i wyrazistości postaci. Ogólnie cała trylogia godna jest polecenia.

 

 
percy-jackson-i-bogowie-olimpijscy.jpg

 

Rick Riordan
Percy Jackson i bogowie olimpijscy
Kraków 2016


Nasza bibliotekoa wzbogaciła się o pięciotomową serię przygód Persy Jacksona. Jej kolejne tytuły to: "Złodziej pioruna", "Morze potworów", "Klątwa tytana","Bitwa w labiryncie i "Ostatni olimpijczyk". Pierwsza i druga część została zekranizowana i z pewnością wiele osób widziało juz filmy pod tym samym tytułem. Nie martwcie się, książka jest o niebo lepsza. Autor połączył współczesność z mitologią tworząc zupełnie nowy świat fantasy.
Już w pierwszym rozdziale pierwszej części możemy domyślać się, że bohater nie jest zwykłym chłopcem. Chociaż on sam jeszcze o tym nie wie. Wydaje mu się, że wprawdzie jest  dwunastolatkiem z ADHD, problemami w koncentracji uwagi i dysleksją, który zupełnie niechcący wciąż pakuje się w jakieś kłopoty, ale tak w gruncie rzeczy jest przeciętnym chłopakiem jakich wielu. Z tego powodu sześciokrotnie zmienia szkołę. Strona po stronie odkrywa się jego tajemnica. Okazuje się, ze wcale nie jest taki zwyczajny, jest owocem miłości ziemskiej kobiety Sally Jackson i jednego z najpotężniejszych bogów Olimpu – Posejdona. Tak, Persy jest półbogiem. Nie miał okazji poznać ojca, cała historia była wielką tajemnicą, która zostaje odkryta gdy chłopak trafia do obozu herosów. Tam dowiaduje się kim na prawdę jest i jakie ma przed sobą zadania.
Każdy z tomów jest kolejną przygodą, kolejną misją, jaką ma wypełnić Persy. Towarzyszą mu przy tym przyjaciele, oddani i wierni od początku do końca. Opowieść obejmuje kilka lat życia Persy'ego, przez ten czas zawsze udaje mu się unikać śmierci. Taki też los został mu przepowiedziany. W ostatniej części ma 16 lat i wielka przepowiednia ma się wypełnić. Rozstrzygające starcie ma uratować świat albo doprowadzić go do zniszczenia. Autor stara się zamknąć wszystkie wątki dotyczące głównych bohaterów, ale też postaci drugoplanowych. Ostatni tom serii jest najmroczniejszy i najbardziej tragiczny.
Wspaniała seria pod każdym względem. Zachęcałabym do lektury raczej rówieśników Persy,ego niż starszą młodzież, ale myślę, ze każdy kto lubi popłynąć w świat fantazji będzie usatysfakcjonowany po przeczytaniu tej serii. No i dodatkowy plus, że nie trzeba czekać na kolejną część, bo u nas dostępne są wszystkie :) 

 

 
 
Menu witryny
Start
Zamówienia publiczne
Klub seniora
O Bibliotece
ABC Czytelnika
Wydarzenia
Publikacje
Regionalia (Sierpciana)
Nowości książkowe
Audiobooki - nowości
Zaproponuj książkę
Wykazy bibliograficzne
Książka mówiona
Czasopisma
Przydatne linki
"Z książką za pan brat"
Biblioteka w TV

 
Biblioteczny Klub Malucha
klub_maluchaa.jpg
Książka do domu
Konkurs na Najlepszego Czytelnika Roku
konkurs_na_najlepszego_czytelnika.jpg
Facebook
 
 
 

Stary Katalog elektroniczny